Több nyugat-európai nagy ország agráripara komoly kárvallottja lesz Donald Trump amerikai elnök agresszív vámpolitikájának. Egyes tartományok és régiók olyan mértékben függnek az USA-ba prémium termékként exportált árucikkeiktől, hogy ha azt a vámok után már túl drágának találják az amerikai fogyasztók, akkor teljesen át kell gondolniuk milyen piacokon, mennyiért tudják majd eladni a megmaradt többletük.
Az Európai Unió már vizsgálja a lehetőségét, hogyan válthatná ki a Szabad Európa és a Voice of America szerkesztőségek támogatását, miután az Egyesült Államok megvonta a forrásokat a szervezetektől.
A CNN egy, a helyzetet jól ismerő forrásra hivatkozva azt írja, hogy Donald Trump bejelentése nem jelenti azt, hogy minden támogatási területen leállás következik Ukrajna számára.
Közép- és Kelet-Európa továbbra is alulfinanszírozott a kockázati tőke szempontjából, különösen az egészségügyi innováció területén, pedig jelentős növekedési potenciál rejlik benne. Egy új tanulmány szerint a régió startupjainak sikerét főként az intézményi bizalom, a korai finanszírozás és a nemzetközi együttműködések hiánya hátráltatja. A HICEE kezdeményezés célja, hogy ezen akadályok lebontásával erősítse a régió befektetési környezetét és elősegítse az innováció fejlődését – írja közleményében az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) részeként működő EIT Health.
Visszatérhet a még az Egyesült Államokban is egykor nagyon népszerű autómárka, a Yugo. A híres jugoszláv típus egykor alacsony ára miatt volt közkedvelt.
A német vállalatok egyre erősebben támaszkodnak Közép- és Kelet-Európára mint befektetési, termelési és üzleti területre. A régió erősödő gazdasági szerepe, a képzett munkaerő és az alacsony költségek mind hozzájárulnak ehhez a folyamathoz. Ugyanakkor a politikai bizonytalanság, a korrupció és a bürokrácia még mindig akadályokat jelentenek – derül ki a KPMG és az Ost-Ausschusses der Deutschen Wirtschaft (a Német–Kelet-európai Gazdasági Kapcsolatok Bizottságának) friss jelentéséből. Az eredmények szerint az elkövetkező években azonban intenzív német befektetési hullám indulhat, különösen Lengyelországban, Romániában és Ukrajnában, amelyek a német cégek számára kiemelt célpontok maradnak. Magyarország már hátrébb csúszott a rangsorban.
A közép- és dél-kelet-európai bankpiacok az európai bankszektor profitgyárának számítanak a Raiffeisen Research kedden közzétett elemzése szerint: a saját tőke arányos megtérülés nyolc százalékponttal magasabb ebben a régióban a nyugat-európainál.
Az ukrajnai háború esetleges lezárása új kihívások elé állíthatja a kelet-európai országokat, különösen a munkaerőpiac és a gazdasági növekedés terén. A régió, amely jelenleg az Európai Unióba menekült ukránok többségének ad otthont, a béke esetén elvándorlással szembesülhet, ami tovább fokozhatja a már amúgy is feszült munkaerőpiaci helyzetet és az inflációs nyomást - állapítja meg elemzésében a Reuters.
Kelet-Európa gazdasági és politikai kockázatai miatt a régió kötvénypiacai egyre kevésbé vonzóak a nemzetközi befektetők számára. Az amerikai Brandywine Global Investment Management, amely 48 milliárd dollárnyi kötvényvagyont kezel, úgy véli, hogy a jelenlegi hozamok nem kompenzálják a térség instabilitásából fakadó kockázatokat. Magyarország különösen érzékeny helyzetben van a forint gyengesége, az energiaárak, valamint a közelgő választások kapcsán, ezen pedig Donald Trump elnök barátsága sem javít – derül ki a Bloomberg cikkéből.
Oroszország szerint öt ember meghalt egy ukrán csapásban a nyugati Kurszk régióban. A kurszki terület megbízott kormányzója közölte, hogy a halottakon kívül kilenc embert kórházba szállítottak a Rilszk városát ért támadás következtében. Közben az ukrán külügyminisztérium közölte, hogy Kijevet orosz csapás érte, ami érintette több ország diplomáciai képviseletét. Hírfolyamunk az ukrajnai háború eseményeivel folyamatosan frissül.
A HIV-fertőzések és az AIDS okozta halálesetek száma világszerte jelentősen csökkent az elmúlt évtizedekben, azonban a jelenlegi tendenciák nem elegendőek az ENSZ által kitűzött 2030-as cél eléréséhez. Egy új nemzetközi kutatás rávilágít a globális előrelépésekre, de felhívja a figyelmet a regionális különbségekre és a még mindig fennálló kihívásokra is - jelentette a Financial Times.
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) befektetésével elindult az Európai Beruházási Alap (EIF) által kezelt Három Tenger Kezdeményezés innovációs alap, az MFB csatlakozásával vállalta, hogy 20 millió eurót biztosít növekedési szakaszban lévő közép- és kelet-európai vállalkozások fejlődésének finanszírozására.
2024-2025-ben a magyar gazdaság növekedése lehet az egyik legszerényebb a tágan vett keleti- és közép-európai régióban – áll a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Intézet (WiiW) legújabb elemzésében. Idén mindössze 1,2%-os GDP-növekedés várható, amely a harmadik leggyengébb eredmény a vizsgált országok között. A 2025-ös előrejelzés sem sokkal biztatóbb, Magyarország itt is a leglassabb növekedést produkáló államok közé kerülhet. A régiós autóipar gyengesége és a beruházások visszaesése tovább súlyosbítja a helyzetet, a kegyelemdöfést pedig Donald Trump ismételt megválasztása viheti be, vélik a bécsi szakértők.
Közép- és kelet-európai miniszterek bírálják Mario Draghi jelentését, amely az EU versenyképességének növelésére tett javaslatokat. Lett, lengyel és cseh tisztviselők szerint Draghi túlságosan az Európai Unió régebbi tagállamaira támaszkodott, figyelmen kívül hagyva a régió dinamikusabb gazdaságait, Orbán Viktor miniszterelnök pedig a blokkosodást ellenzi.
Az ukrajnai háború eleje óta Dmitrij Medvegyev, korábbi orosz elnök rendre a meghökkentő kijelentéseivel hívja fel magára a figyelmet. Szeptember 4-én ismét megosztotta a gondolatait a háborúval kapcsolatban, merész kijelentésekből pedig ezúttal sem volt hiány – számolt be az orosz állam hírügynökség, a TASzSz.
Az ukrajnai orosz invázió kezdete óta téma, hogy a kelet-európai ország csatlakozhat-e a NATO-hoz, és ha igen, akkor mikor. Az ukrán európai és euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettes, Olha Sztefanisina az az RBC-Ukrajina című lapnak adott interjújában érintette a kérdést.
Ukrajna még mindig nem reagált, mi lesz hétfőn.
Csak átmenetileg akaszthatták meg a terveit.
Azonnal reagált a devizapiac is.
Rendkívüli erejű szél tombol.
A gazdaság állapotáról egyeztettek.
Az invazív faj agresszív fészekvédő viselkedése az emberre is veszélyes lehet.
Kritikus a helyzet Székelyföld egyik legnépszerűbb turistalátványosságánál.
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?