Komoly feszültségek nehezítik az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti kapcsolatok újratervezését, miután több tagállam újabb engedményeket követel Londontól. A terv részben visszacsinálná a brexitet, de a halászati jogok, a fiatalok mobilitása és az EU-jog szerepe körüli viták a hétfői EU–UK csúcstalálkozó előtt is nyitott kérdések maradtak – számolt be a Financial Times.
Nigel Farage, a Reform UK vezetője a londoni parlamentben tett szerdai felszólalásában kijelentette, Keir Starmer miniszterelnök "nagyon sokat tanult" saját pártjától a bevándorlással kapcsolatban. A jobboldali populista politikus arra sürgette a munkáspárti kormányfőt, hogy "menjen tovább", és hirdessen nemzetbiztonsági vészhelyzetet a La Manche-csatornánál - írja a Telegraph.
Őrizetbe vettek kedden egy fiatal férfit azzal a kisebb tűzzel kapcsolatban, amely előző nap ütött ki Keir Starmer brit miniszterelnök londoni házában. A kormányfő jelenleg nem lakik az ingatlanban.
A munkáspárti Anthony Albanese jelenlegi ausztrál miniszterelnök elsöprő győzelmet aratott a szövetségi választásokon – írja a The Guardian.
A két legnagyobb hagyományos brit politikai erő, a kormányzó Munkáspárt és az ellenzéki Konzervatív Párt egyaránt jelentős veszteségeket szenvedett az angliai helyhatósági és időközi parlamenti választásokon. A pénteken ismertté vált előzetes részadatok szerint ugyanakkor előretört a populista jobboldali Reform UK párt.
A brexit pápájának nevezett Nigel Farage pártja, a Reform UK hatalmas meglepetést okozott az angliai helyhatósági választásokon, miután szoros győzelmet aratott a hagyományosan munkáspárti Runcorn & Helsby körzetben, és megszerezte első polgármesteri posztját is. A Reform látványosan erősödik mind a Munkáspárt, mind a konzervatívok rovására, miközben országos támogatottsága is élre tört. Farage szerint pártja immár a brit politikai rendszer új fő ellenzéke.
Nem unatkoznak mostanság az angolszász országok, egy héten belül háromban is választásokat tartottak vagy fognak tartani. Mint arról részletesen beszámoltunk, az Egyesült Királyságban ma rendeznek egy körzetben előrehozott parlamenti, illetve Anglia-szerte önkormányzati választást, mely során kiderülhet, hogy a felmérésekben az élre tört, Nigel Farage nevével fémjelzett Reform UK-nek sikerül-e a két nagy párttal szembeni elégedetlenséget szavazatokra váltani. Ha a jobboldali populista tömörülés ma megveri a Munkáspártot a Liverpool-közeli Runcorn parlamenti körzetében, és a konzervatívokat megveri a helyhatóságin, Farage még inkább a miniszterelnöki poszt várományosaként állíthatja be magát.
Mindeközben Kanadában hétfőn a liberálisok harcoltak ki még négy évet az ország élén, annak ellenére, hogy januárban még a konzervatívok óriási tarolását jelezték előre a közvélemény-kutatások. Az egykori jegybankárból lett kormányfő, Mark Carney két embernek köszönheti a diadalt: népszerűtlenné vált elődjének, Justin Trudeau-nak, aki lemondott posztjáról, illetve Donald Trump amerikai elnöknek, aki továbbra is arra kényszerítené Kanadát, hogy az 51. amerikai állammá váljon. Bár ilyen fenyegetések nincsenek napirenden Ausztráliában, az ott szombaton esedékes parlamenti választásokba is bekavart az amerikai elnök, nem is kicsit.
Anglia egyes részein csütörtökön helyi választásokat tartanak, ahol a jobboldali populista Reform UK párt várhatóan megerősödik, míg a két nagypárt, a kormányzó Munkáspárt és a konzervatívok pozícióvesztésre számíthatnak.
Miközben a közvélemény-kutatások szerint az Alternatíva Németországnak (AfD) beérte a februári választásokat megnyerő kereszténydemokratákat Németországban, addig Európa másik vezető hatalmában, az Egyesült Királyságban is előretört a populista Reform UK a júliusi parlamenti voksolás után. A kormányon lévő Munkáspárt és a tavaly 14 év után ellenzékbe vonult konzervatívok – a felmérések rájuk nézve lehető legméltányosabb értelmezése szerint is – pariba kerültek a brexit-kampánnyal elhíresült Nigel Farage pártjával, ezzel párhuzamosan pedig a liberáldemokraták és a zöldek is erősödtek. A tavaly nyári választás után máris érkezik a szétesőben lévő brit kétpártrendszer első megmérettetése, ami az élre tört Reform UK-t és az egyre népszerűtlenebb Munkáspártot is kihívás elé állítja, a konzervatívokat pedig hatalmas vereséggel fenyegeti. A jövő héten esedékes önkormányzati választás és egy ugyanekkor tartott időközi parlamenti voksolás rengeteg kérdésre választ adhat Nagy-Britanniában.
A letelepedéshez és munkavállaláshoz fűződő szabadságjog részleges helyreállítását kérte a brit és az európai uniós fiatalok számára a kormányzó brit Munkáspárt többtucatnyi törvényhozója.
A brit kormány saját becslései szerint a most bejelentett szociális támogatások csökkentése 250 ezer embert taszít relatív szegénységbe 2030-ig, és családok millióit érinti hátrányosan anyagilag.
A brit kormány 2 milliárd fontot különített el szociális és megfizethető lakások építésére Angliában, amellyel a mostani parlament mandátumának végéig tervezett 1,5 millió ingatlan létrehozását és a gazdasági növekedést kívánja elősegíteni.
A brit kormány visszakozhat a fogyatékkal élők támogatásának tervezett csökkentésétől, miután a Munkáspárton belül jelentős felháborodást váltott ki a javaslat - számolt be a The Guardian.
Új párt jelent meg az ausztrál politikai életben, Clive Palmer milliárdos üzletember ugyanis olyan tömörülést alapított, amely nem mást, mint Donald Trump amerikai elnököt tekinti példaképének. Trump neve még a formáció nevében is megjelenik áthallásosan: "Trumpet of Patriots", azaz Hazafiak Trombitája.
A YouGov brit közvéleménykutató csoport hétfőn ismertetett legfrissebb felmérése szerint a britek többsége nem szeretne több adót fizetni a védelmi kiadások növelése érdekében.
Az Egyesült Királyság gazdasága váratlanul növekedett 2024 negyedik negyedévében, enyhülést nyújtva a munkáspárti kormányának a sorozatos kedvezőtlen gazdasági jelentések után. A GDP enyhe emelkedése és a font erősödése pozitív jelek a közelgő költségvetési előrejelzések előtt.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Teljesen ellentmondanak egymásnak a felek.
Egyre többen vélekednek hasonlóan.
Fókuszban ismét Mike Waltz.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit