Orbán Viktor szerint Magyarország biztonsága szempontjából kulcskérdés Észak-Macedónia stabilitása, az ország EU-csatlakozása kapcsán a magyar elnök szégyenletesnek tartja az Európai Unió eljárását.
Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége vezényletével a tagországok Brüsszelben ülésező európai ügyekért felelős miniszterei jóváhagyták az uniós csatlakozási tárgyalások harmadik fejezetcsoportjának megnyitásához szükséges, Szerbiának címzett levelüket – írta friss közleményében a soros elnökség.
A magyar uniós elnökség egy rendkívüli Coreper II ülést hívott össze, hogy a tagállamok egyezzenek meg egy hivatalos levél elküldéséről, amely Szerbia felkészülését sürgetné a csatlakozási tárgyalások következő szakaszára, ám több ország ellenállásba ütköztek.
Az Európai Bizottság ma elfogadta éves bővítési csomagját, amelyben részletesen értékeli az EU-csatlakozás felé vezető úton tett előrehaladást Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia, Szerbia, Grúzia, Moldovai Köztársaság, Ukrajna és Törökország esetében. Az Európai Unió bővítése hamarabb megtörténhet, mint bárki várta.
Montenegró 2028-ra tervezett Európai Uniós tagságának elérhetősége „lehetséges”, jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szombaton Podgoricában.
A Nyugat-Balkán és az Európai Unió közötti kapcsolat erősödése kulcsfontosságú. A találkozón bejelentett új akcióterv és a Növekedési Terv 6 milliárd eurós befektetése tovább segíti a régió gazdasági integrációját és közelebb hozza a nyugat-balkáni országokat az EU egységes piacához. Von der Leyen kiemelte, hogy az EU bővítése jelenleg az egyik legfontosabb stratégiai prioritás, és elkötelezett abban, hogy a régió országai az Unió teljes jogú tagjaivá váljanak – mondta el hétfőn Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a csúcstalálkozó, amely a Nyugat-Balkán és az Európai Unió közötti szorosabb együttműködést célozza. Kiemelte a kezdeményezés fontosságát, amely az elmúlt évtizedben a régió és az EU közötti szilárd kapcsolat szószólója volt.
Sikerként könyvelte el a nyugat-balkáni államok uniós csatlakozásának az előkészítését szolgáló tízéves berlini folyamat eddigi eredményeit Olaf Scholz német kancellár Szerbia, Koszovó, Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró és Észak-Macedónia állam- illetve kormányfőivel Berlinben tartott csúcstalálkozó kezdetén.
Konfliktusos lehet az uniós külügyminiszterek e heti csúcstalálkozója: Annalena Baerbock német külügyminiszter nem lesz jelen az eseményen, pedig pont Izrael esetében fontos témákról szavaznak. Ukrajna ügyében a Magyarország által továbbra is blokkolt támogatásokról egyeztetnek, de a magyar kormány inkább a bővítéspolitikai kérdéseket venné napirendre.
Hamarosan Berlinbe látogat Orbán Viktor magyar miniszterelnök, hogy részt vegyen a Berlini Folyamat nevű csúcstalálkozón – közölte Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke az MTI-vel.
Albániának már régen bent kellene lennie az Európai Unióban - közölte Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten, az Edi Rama albán kormányfővel folytatott tárgyalása után adott sajtónyilatkozatában.
A Nyugat-Balkán – Szerbia, Albánia, Észak-Macedónia, Koszovó, Montenegró és Bosznia-Hercegovina – válaszúthoz érkezett, mivel a szakképzett munkaerő akut hiánya a régió gazdasági versenyképességét és hosszú távú túlélését fenyegeti. A Világbank által 2021-ben megkérdezett cégek nagy része úgy nyilatkozott, hogy az oktatási rendszer nem biztosítja a jelenlegi munkaerőpiacon szükséges skilleket. A népesség elöregedése – Szerbia például 2050-re várhatóan elveszíti munkaképes korú lakosságának több mint 40%-át, míg a régió más országaiban 20% és 25% közötti ez az arány – és a folyamatos elvándorlás kettős hatása miatt csökken a munkaképes korú népesség, így sok a betöltetlen munkahely, a különböző iparágaknak pedig nehézséget okoz a termelékenység fenntartása. Ebben az összefüggésben a kiszolgáltatott csoportokkal, például a roma munkavállalókkal szembeni széles körű diszkrimináció súlyosbítja a problémát, csakúgy, mint a digitalizáció, amely sok alacsony keresetű munkavállalót nem szív fel, akik így olyan munkahelyeken rekednek, amelyek kevés lehetőséget kínálnak skilljeik fejlesztésére, miközben a hagyományos megközelítések, mint az olcsó munkaerő és az adócsökkentés, már nem elegendőek a probléma kezelésére.
Van hat ország a közvetlen szomszédságunkban, amely még nem tagja az Európai Uniónak. Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Albánia, Észak-Macedónia, Koszovó és Montenegró együtt alkotja a Nyugat-Balkánnak nevezett régiót. Meggyőződésem, hogy nem szabad elszalasztanunk a történelmi lehetőséget, amelyet ez a térség kínál Magyarország külpiaci fejlődése számára.
Az európai versenyképesség súlyos hanyatláson megy keresztül; ha bizonyos döntéseket nem hozunk meg, az EU versenyképessége az Egyesült Államokkal és Kínával szemben megállíthatatlanul visszaesik - közölte Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Budapesten, miután Luc Frieden luxemburgi kormányfővel tárgyalt.
Az Európai Bizottság újabb 1,2 milliárd eurónyi beruházást mozgósít a nyugat-balkáni országok számára, az uniós forrás a vízellátás és szennyvízkezelés, a vasúti közlekedés, az innováció fejlesztését, valamint a régió kis- és középvállalkozásainak zöldítését célozza.
Az Európai Unió és Szerbia megállapodást kötött a migrációs és határigazgatási együttműködés megerősítéséről. A megállapodás, amelyet Ylva Johansson belügyi biztos és Ivica Dačić szerb belügyminiszter-helyettes és belügyminiszter írt alá Belgrádban, lehetővé teszi az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) és Szerbia közötti fokozott együttműködést.
Orbán Viktor miniszterelnök szombaton a Karmelita kolostorban fogadta Rumen Radev bolgár köztársasági elnököt - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kifejtette, hogy Magyarország és Bulgária között szoros szövetség van a földgázszállítás biztonsága és az atomenergia használata terén is.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Nincs elég fegyverük.
Egész konkrét időtávot fogalmazott meg.
Úgy néz ki, küszöbön egy újabb súlyos háború.
Visszaélt az orosz vezetés a helyzettel.
Szokatlanul alacsony kilengéseket látunk a devizapiacon.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.