
Jakov Milatović, Montenegró elnöke nem titkolja, hogy országát 2028-ra az Európai Unió 28. tagállamává tenné. Mint a febuárban, az Euronewsban megjelent véleménycikkében kifejtette, az ország már most is több szempontból megfelel az elvárt kritériumoknak:
NATO-tag, külpolitikájában teljes mértékben igazodik az EU közös álláspontjaihoz, valutája az euró (igaz, egyoldalúan vezették be), civil társadalma aktív, médiája szabad és pluralista.
Bár Montenegró sem mentes a politikai turbulenciáktól, az elnök szerint ezek a demokratikus fejlődés velejárói, nem pedig a kudarc jelei.
Milatović négy lehetséges forgatókönyvet vázol az EU-bővítés jövőjéről, amelyek közül csak az egyik lehet valódi siker: ha a tagjelölt országok érdemi reformokat hajtanak végre, miközben az EU is teljesíti saját részét, és befogadja a felkészült tagjelölteket. Ez szerinte nemcsak Montenegró, hanem az egész bővítési politika hitelessége szempontjából kulcsfontosságú lenne.
Brüsszeli biztatás: 2026-ig minden fejezet lezárható
A brüsszeli és tagállamokon belüli hangulat egyértelműen kedvezőbb a bővítés szempontjából, mint a 2010-es években volt. A bővítésért felelős új uniós biztos, Marta Kos – aki a nyugat-balkáni szlovén kormány támogatásával került pozícióba – világosan jelezte:
Albánia és Montenegró akár már 2026-ra lezárhatják a csatlakozási tárgyalások minden fejezetét.
Ez a lehetőség konkrét menetrendet ad a montenegrói kormánynak: ha az elkövetkező két évben sikerül politikai stabilitást teremteni és megvalósítani a kulcsfontosságú reformokat, akkor reális lehetőség nyílik arra, hogy az ország 2028-ban az unió teljes jogú tagjává váljon.
A bővítési biztos ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a jelenlegi geopolitikai környezet, az orosz befolyási törekvések és a nyugat-balkáni térségben tapasztalható feszültségek új típusú bővítési stratégiát követelnek. A hagyományos forgatókönyv – miszerint a tagjelöltek teljesítik a feltételeket, és automatikusan felvételt nyernek – ma már nem elegendő. Külső erők aktívan igyekeznek akadályozni bizonyos országok csatlakozását, így az EU-nak is rugalmasabbnak és proaktívabbnak kell lennie.
A Montenegró és az Európai Unió közös konzultatív testületének 2024. novemberi ülésén mindkét fél elismerte az ország eddigi előrehaladását. A felek által közösen elfogadott nyilatkozat szerint az ország jó eséllyel 2026-ig lezárhatja a még nyitva álló tárgyalási fejezeteket – feltéve, hogy politikai érettség, konszenzus és társadalmi párbeszéd kíséri a folyamatot. Kiemelték: elengedhetetlen a 23-as (igazságszolgáltatás és alapjogok) és 24-es (igazságszolgáltatás, szabadság és biztonság) fejezetek reformjainak folytatása, valamint a közszolgálat depolitizálása és az intézmények függetlenségének erősítése.
Ebben az ügyben pedig már egy idén márciusi reformcsomag elfogadásával komoly lépéseket tett az apró balkáni ország.
Az euróövezet is kvázi egy új taggal bővül
Montenegró egyik legnagyobb előnye, hogy egyes gazdasági és politikai területeken már most úgy működik, mintha EU-tag lenne. Igazságszolgáltatását az uniós alapelvekhez hangolta, valamint a kereskedelmi ügyekben, piacszabályozói kérdésekben is nagyrészt már átvette a brüsszeli szabályokat.
A legérdekesebb kérdés, hogy Montenegró 2002-ben egyoldalúan bevezette az eurót hivatalos fizetőeszközként, anélkül hogy hivatalos megállapodást kötött volna az Európai Unióval vagy az Európai Központi Bankkal (EKB). Ez a lépés a korábbi hiperinfláció és gazdasági instabilitás következményeként történt, amikor a német márka már széles körben használt valuta volt az országban.
Az EU és az EKB hivatalosan nem támogatta Montenegró egyoldalú euróhasználatát, és hangsúlyozták, hogy az euró bevezetésének feltétele az EU-tagság és a konvergenciakritériumok teljesítése.
Ezek a kritériumok többek között az árstabilitást, a fenntartható államháztartást, az árfolyam-stabilitást és a hosszú távú kamatlábak megfelelő szintjét foglalják magukban. Egyelőre egyedül az adósságelvárásoknak nem felelnek meg, de az uniós tagállamok közel felénél jobb volt a 2024-es mutatójuk:
tavaly év végén a GDP 61,3 százalékát tette ki az államadósság.
Mivel Montenegrónak nincs saját valutája, nem tud részt venni az árfolyam-mechanizmusban (ERM II), ami az euróövezethez való csatlakozás egyik előfeltétele. Az EU azonban elismerte, hogy Montenegró rendkívüli körülmények között vezette be az eurót, és jelenleg nem követeli meg tőle a saját valuta visszaállítását, azonban kérdés, hogy a 2028-as EU-csatlakozáskor hogyan kezelik a helyzetet.
A legvalószínűbb, hogy beengedik őket a valutaövezetbe is, de egy egyedi korrekciós pályát írnak elő a balkáni országnak.
Új módszerek, új szemlélet az EU-ban?
Marta Kos – aki inkább az „Európa újraegyesítéséről”, mint „bővítésről” beszél – felvetette, hogy az unió jelenlegi döntéshozatali mechanizmusai is gátolják a bővítési folyamatot. Azt javasolja, hogy a tagállamok egyhangú döntése helyett egyes szakaszokban elegendő legyen a minősített többség. Ez különösen fontos lenne a bővítési köztes lépéseknél, például akkor, amikor egy ország már majdnem teljesítette a feltételeket, de egyetlen tagállam politikai vétója megakasztja a folyamatot.
Mindez Montenegró számára is fontos lökést adhat, mert a telekommunikációs szabályok harmonizációjában egyelőre lassan haladnak.
Ugyancsak újítás lehetne, ha a tagjelöltek bizonyos területeken – például zöld átmenet, fejlesztéspolitika vagy biztonságpolitika – már csatlakozás előtt bekapcsolódnának az uniós politikákba. Ez a „fokozatos integráció” lehetőséget adna arra, hogy a bővítés ne csupán egy távoli cél, hanem már a folyamat során kézzelfogható realitás legyen.
Montenegró története sorsfordító lehet az EU számára is. Ha a kis balkáni ország 2028-ra valóban taggá válik, az nemcsak saját reformfolyamatainak sikere lesz, hanem az egész bővítési politika legitimitását is visszaállíthatja. Ha azonban a politikai polarizáció, a reformok megtorpanása vagy az unió belső döntéshozatali akadályai miatt elmarad a csatlakozás, az a többi nyugat-balkáni ország számára is elkeserítő jelzés lehet.
Ahogy Milatović fogalmaz: Montenegró EU-csatlakozása
több, mint önmagán túlmutató politikai mérföldkő – a bizonyítéka lehet annak, hogy az uniós reformoknak van értelme, hogy az új politikai kultúra megtérül, és hogy az EU valóban nyitott a felkészült a tagjelöltek előtt.
Címlapkép: Montenegrói szerb klerikális-nacionalisták keresztet festettek a szerb ortodox egyház jelével az Európai Unió zászlajára 2023. március 29-én a montenegrói Beranéban. A fotó forrása: Pierre Crom/Getty Images.
Orbán Viktor: húsbavágó kérdés az európai autóipar jövője 160 ezer magyar családnak
Győrben beszélt a miniszterelnök.
Újra mennek amerikai fegyverek Ukrajnába, támadás érte Kijevet – Háborús híreink csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül.
Egyre rosszabb Trump híre Oroszországban: páros lábbal szálltak bele az amerikai elnökbe Putyin propagandistái
A Kreml szerint ugyanakkor nem akadt el a békefolyamat.
Hogy érinti a magyar gazdákat, ha Ukrajna tényleg csatlakozik az Európai Unióhoz?
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Teljes kudarcba fulladt az Ursula von der Leyen elleni puccskísérlet
A baloldalt erősítette a kezdetektől halálra ítélt jobboldali kezdeményezés.
Folytatódik az emelkedés a piacokon, történelmi csúcson a német tőzsde
A vámbejelentésekre figyelnek a befektetők.
Orosz kém bukott le Brüsszelben, Zelenszkij titkos találkozóira is bejuthatott
Kollégái figyeltek fel a tolmács gyanús tevékenységére.
Többet katonára, mint oktatásra
A szokásos hétfői Agyviharon került elénk ez a grafikon, sokat nem is kell rajta magyarázni. Az ábra azt mutatja, hogy az egyes államoknak mekkora a...
The post Többet katonára, mint oktatásra a
Évi 4 százalék kockázatmentes hozam megy a kukába a Trump-kockázat miatt
A dollár trendszerű erősödésének vége, év eleje óta a világ egyik leggyengébben teljesítő fizetőeszköze a zöldhasú. Névrokonán, a hongkongi dolláron át mutatjuk be, hogyan dobnak...
Th
Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok Az utóbbi évek egyik legszélesebb körben elérhető felújítási pályázata mégis eg
ESG szabályozás 2025: fontos változások és lehetőségek a magyar vállalatoknak
Az elmúlt hetekben több fontos változás is történt az ESG nemzetközi és magyarországi háza táján. Blogbejegyzésünkben a legfontosabb módosításokat és tudnivalókat gyűjtöttük össze 20
GINOP pályázat: Felfüggesztés és keretemelés
A GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás, amely a leghátrányosabb helyzetű régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások támogatását célozza, 2025.
Jogszerű lesz-e, ha tényleg teljesen automatizáltan bírságolják meg a Pride résztvevőit?
A június 28-án lezajlott rendezvény kapcsán már számos jogi kérdés felmerült, így - többek között - az arcfelismerő technológia alkalmazásával összefüggésben (lásd erről a korábbi po
A hosszú spanyol éjszaka tanulságai - eljött az aksik ideje
Néha 5-6 éves megtérülési időről is lehet hallani az akkumulátoros energiatárolók piacán, a következő 5 évben megnégyszereződhet a tárolók összkapacitása. Viszont olyan elánnal növeks
Hogyan válassz megbízható kivitelezőt otthonfelújításhoz?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Hogyan válassz megbízható kivitelezőt otthonfelújításhoz? A felújítási támogatások igénybevételénél az egyik legnagyobb félelem a kivitelező


- Meglépte Donald Trump, amitől Moszkva a legjobban félt - Itt van a fordulat a háborúban?
- Itt a friss inflációs adat! Újra gyorsult az áremelkedés Magyarországon
- Végzetes háború törhet ki az USA és Kína között - Pillanatokon belül hatalmas fordulatra lesz szükség Magyarországon
- Bármelyik pillanatban elsöprő támadást indíthat a nagyhatalom – Nyakunkon az újabb pusztító háború?
- Csúcson pörög a lakáshitelezés, így zúdul a piacra az új 3%-os hitel
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Hogy érinti a magyar gazdákat, ha Ukrajna tényleg csatlakozik az Európai Unióhoz?
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Mégis hogy mehetett csődbe egy nagy utazási iroda?
Ennyire erős a verseny?
Egyre magasabbak az árak Magyarországon - Mégis, mi történik?
Friss adatok érkeztek.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.