Magyarország blokkolja a büntetőintézkedéseket, vétózhat az EU-bővítésnél
Uniós források

Magyarország blokkolja a büntetőintézkedéseket, vétózhat az EU-bővítésnél

Portfolio
Az Európai Unió új lendületet próbál adni a bővítési folyamatnak, miközben több fronton is feszültségek nehezítik a haladást. Luxemburgban informális vacsorán egyeztettek a nyugat-balkáni országok külügyminisztereivel, miközben Szerbia demokratikus visszalépései és Bosznia politikai válsága is aggodalmat kelt. Eközben Svédország és más északi tagállamok igyekeznek áttörni a magyar vétót Ukrajna és Moldova csatlakozása ügyében.

Vasárnap este Luxemburgban tartott informális vacsorát az EU külügyi főképviselője a hat nyugat-balkáni ország külügyminisztereivel. A találkozó célja a régió uniós integrációjának előmozdítása volt, miközben Brüsszelben egyre nagyobb aggodalommal figyelik Szerbia eltávolodását az uniós normáktól.

Az EU továbbra is elkötelezett a következő bővítési kör előkészítése mellett, amely Albániát és Montenegrót, valamint – amennyiben sikerül Magyarország ellenállását megtörni – Ukrajnát és Moldovát is érintheti

– írja a Politico.

Bosznia-Hercegovinával kapcsolatban több tagállam szankciókat sürget a súlyosbodó belpolitikai válság miatt. Egy uniós diplomata szerint „egyelőre Magyarország blokkolja” a büntetőintézkedéseket, de a következő Külügyi Tanács ülésén dőlhet el a további irány. A forrás hozzátette:

Az EU-szankciók továbbra is napirenden vannak, és több tagállam már egyértelmű jelzést küldött Szarajevónak.

Szerbia ügyében is fokozódik az aggodalom, miután a nyári tüntetések nyomán tovább gyengültek a demokratikus intézmények. A belgrádi látogatását követően Jessica Rosencrantz, Svédország Európa-ügyi minisztere úgy fogalmazott: „Mély aggodalommal figyeljük a demokratikus visszalépéseket, és elvárjuk, hogy Szerbia konkrét reformokat hajtson végre, ha komolyan gondolja az uniós csatlakozást.” Hozzátette, hogy az előrehaladás jelenleg rendkívül korlátozott.

Svédország mindeközben eltökélt abban, hogy a bővítési folyamatot mozgásban tartsa – még akkor is, ha Magyarország továbbra is blokkolja Ukrajna csatlakozásának előrehaladását. Rosencrantz szerint az északi és balti államok világossá tették, hogy szeretnék még idén megnyitni az összes tárgyalási fejezetet Ukrajnával és Moldovával.

A Nyugat-Balkán esetében Budapest támogatóbbnak mutatkozik, de kézzelfogható előrelépés egyelőre nem látszik.

Címlapkép forrása: EU

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet