A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) megkezdte a tengervíz és a tengeri halak vizsgálatát Fukusimánál először azóta, hogy elkezdték a tengerbe engedni az atomerőmű tisztított hűtővizét. A NAÜ szakemberei nem számítanak arra, hogy a sugárzási szint megnövekedett volna a helyben fogott halakban.
Tokió felszólította Pekinget, hogy "szavatolja a Kínában élő japán lakosok biztonságát", azt követően, hogy japán vállalkozásokat érintő telefonos zaklatási hullám indult a fukusimai atomerőmű tisztított szennyvízének a Csendes-óceánba történő leengedése miatt.
A japán környezetvédelmi minisztérium jelentése szerint a fukusimai atomerőmű közelében lévő tengervízben nem mutattak ki radioaktivitást, miután a közelmúltban az atomreaktorok hűtésére használt vizet leeresztették - írja a Reuters.
Képmutatással vádolják Kínát, amiért a fukusimai szennyezett víz óceánba engedése miatt hőzöng, miközben Kína saját atomerőműveiből magasabb tríciumtartalmú szennyvíz kerül a vizekbe – írja a The Guardian.
Japán pénteken azt kérte a Kínában élő állampolgáraitól, hogy legyenek visszafogottak, az utcán csak csendben beszéljenek japánul, miután Peking bírálta Tokiót, amiért radioaktív vizet kezdett engedni a Csendes-óceánba.
Kína legnagyobb sógyártója pénteken felszólította az embereket, hogy ne vásároljanak pánikszerűen sót, miután Japán előző nap megkezdte a fukusimai atomerőmű tisztított hűtővizének a Csendes-óceánba engedését, annak ellenére, hogy Peking határozottan ellenezte ezt.
Két nap múlva megkezdik a fukusimai atomerőmű tisztított hűtővizének a Csendes-óceánba engedését - közölte kedden a japán kormány.
A 2011-ben balesetet szenvedett fukusimai atomerőműben 1,3 millió m3 szennyezett víz halmozódott fel az elmúlt 12 évben. A helyzet megoldására alkotott tervet a japán kormány 2021-ben ismertette, amit nagyon sok nemzetközi kritika ért. Cikkemben azt járom körbe, hogy mi vezetett el a jelenlegi helyzethez, hogyan képzelik el a japánok a megoldást és milyen környezeti hatások várhatóak.
Az Európai Bizottság feloldja az élelmiszerimportra vonatkozó összes olyan korlátozást, amelyet a 2011-es fukusimai nukleáris baleset nyomán vezettek be - jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnök elnöke csütörtökön, miután a brüsszeli EU-Japán csúcstalálkozó keretében tárgyalásokat folytatott Kisida Fumio japán miniszterelnökkel.
Friss kínai tanulmány szerint Kínát is érintik az amerikai nukleáris tesztek környezeti hatásai. Peking szerint több évtizeddel a kísérletek után, és 5000 kilométerrel távolabb is kimutatható a hírhedt tesztek hatása. Nemrég a Dél-kínai-tengeren mértek radioaktív szennyezettséget.
Az orosz állami atomenergia-ügynökség, a Roszatom vezetője hétfőn arra figyelmeztetett, hogy a hétvégi újabb bombázások után fennáll a nukleáris baleset veszélye a zaporizzsjai atomerőműben – írta meg a Reuters.
Míg Csernobil és Fukusima nevét szinte mindenki hallotta már, mivel ezek a világ legsúlyosabb atomkatasztrófáinak helyszínei, addig a legkorábbi eset történetét szinte alig ismeri valaki, köszönhetően a szovjet államapparátus titkolózásának. A majaki vagy kistimi katasztrófa néven ismert esemény szőnyeg alá söprésének egy jelentős következménye az is, hogy az ottani feldolgozó-üzem máig működik, jelentősen terhelve a környezetét és rontva az ott élők életkörülményeit.
Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi kormányszóvivő sajtótájékoztatójáról Oroszország londoni nagykövetsége számolt be a Twitteren. A sajtóeseményen Zaharova figyelmeztette az Európai Uniót: a radioaktív sugárzásnak nem kell vízum. Az orosz szóvivő ezzel az EU azon döntésére célzott, miszerint leállítják a schengeni vízumok könnyített kiadását az orosz turistáknak.
Ukrajna arra kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy haladéktalanul tegyen lépéseket a csernobili atomerőmű körüli, úgynevezett tiltott zóna fegyvermentesítésére, mert az ott tartózkodó orosz erők miatt nem lehetséges teljesen ellenőrzés alá vonni a térséget sújtó tüzeket - jelentette be Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes vasárnap éjjel.
Súlyos aggodalmának adott hangot a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója a Csernobilnál dúló harcok miatt, sajtóforrások szerint pedig a NAÜ vezetői szerdán Bécsben tanácskoznak a harcok nukleáris létesítményekre jelentett veszélyeiről.
Több hét után végre sikerült teljesen eloltani minden tűzfészket a csernobili tiltott övezetben - jelentette be szerdai videoüzenetében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Warren Buffett átadja a stafétabotot.
Nemzetbiztonsági aggályokat vet fel a döntés.
Földhöz szögezték a "madarakat".
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.