Magyarországnak hiteles költségvetési menetrendre van szüksége a jelenleg érvényben lévő adósbesorolásának alátámasztásához - nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Gabriel Forss, az S&P Global Ratings elemzője. A hitelminősítő szerint a kormány által nemrég meghirdetett költségvetési csomag azt támasztja alá, hogy a kabinet komolyan veszi a fiskális helyzet megoldását és alapforgatókönyvükben azzal számolnak, hogy 2024 későbbi szakaszában egy hiteles konszolidációs csomagot jelent be.
Elérkeztünk az idei évben ahhoz az időszakhoz, amikor megkezdődnek a hitelminősítői felülvizsgálatok. Nyakunkon az S&P döntése, május legvégén jön a Moody’s, a sort pedig június közepén a Fitch zárja. Az eddigi ismereteink alapján a hitelminősítők továbbra is a költségvetés állapotában látják a legfőbb kockázatokat, ami nem sok jóval kecsegtet.
Az S&P Global Ratings nemzetközi hitelminősítő intézet megerősítette az Egyesült Államok "AA plusz" hosszú távú és "A-1 plusz" rövid lejáratú szuverén hitelminősítését stabil kilátással.
Leminősítette a hosszú futamú ukrán devizaadósság-állomány eddigi besorolását az S&P Global Ratings. A nemzetközi hitelminősítő indoklása szerint gyakorlatilag biztos, hogy Ukrajna törlesztési csődhelyzetbe kerül a kereskedelmi hitelezőkkel szemben fennálló külső kötelezettségeivel.
A múlt héten kitöréssel próbálkozott az euró-forint árfolyam, de elsőre megmenekült a magyar deviza a további gyengüléstől. Viszont továbbra is a kulcsszint körül ingadozik a jegyzés, vagyis korai lenne hátra dőlni. Főként úgy, hogy kora délután már idei mélypontjára gyengült a magyar deviza.
Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról Horvátország államadós-osztályzatának kilátását az S&P Global Ratings, elsősorban azzal indokolva a lépést, hogy a horvát gazdaságnak előnyére válnak az Európai Uniótól érkező jelentős értékű finanszírozások, és az euróövezeti tagság is erősíti a gazdaság növekedési potenciálját.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében a háborúról volt szó. Egyebek mellett körbejártuk, hogy hol folynak most a leghevesebb harcok, és hogy miért más a mostani ukrán áttörés, mint a tavaly őszi. A témáról Huszák Dánielt, a Portfolio Globál rovatának vezető elemzőjét kérdeztük. Mai második témánk, hogy az S&P 100 index úgy emelkedett 22,5 százalékot eddig az idén, hogy a benne lévő 100 részvényből 42 esett. Bár precedens nélkülinek tűnik az ilyen típusú éles szétválás, de van a múltból hasonló történetre példa. Ezzel kapcsolatban Jónap Richárd, a Concorde elemzője volt a vendégünk, aki a témában csütörtökön cikket is közölt a Portfolio-n.
Az S&P Global hétfőn - a Moody's hasonló lépését követően - több amerikai bank hitelminősítését csökkentette és kilátását felülvizsgálta, figyelmeztetve, hogy a finanszírozási kockázatok és a gyengébb jövedelmezőség valószínűleg próbára teszi a szektor hitelképességét.
Az S&P Global leállította a vállalatok ESG-kritériumok alapján történő pontozását, mert egyre több kérdés merült fel a mérőszámok, valamint a kritériumok hasznosságával kapcsolatban - írja a Financial Times.
Komoly nehézségbe szaladtak bele az amerikai részvénypiacok az utóbbi hetekben: az eddigi szárnyalás után úgy tűnik, hogy most már inkább egy korrekciót látunk. Augusztus legfontosabb kérdése, hogy ez a korrekció milyen mértékű lesz.
Rekordmennyiségű fedezett kötvényt adtak el a bankok az év első felében, ezzel olcsó finanszírozási forrást biztosítva maguknak a nehézségekkel teli piaci környezetben – írja a Financial Times.
A várakozásoknak megfelelően megerősítette Magyarország BBB mínusz besorolását stabil kilátás mellett a Standard & Poor’s. Ezzel továbbra is egy fokozattal vagyunk a befektetésre nem ajánlott, úgynevezett bóvli kategória határa felett.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A mai műsor első részében a forinttal foglalkoztunk, a magyar fizetőeszköz ugyanis egy hét alatt 5%-ot meghaladó mértékben gyengült az euróhoz képest, ráadásul most már mindenki a ma esti S&P-döntésre figyel, aminek fontos következményei lehetnek a magyar gazdaság pályáját tekintve. A témáról Beke Károlyt, a Portfolio makrogazdasági elemzőjét kérdeztük. A műsor második részében a tőkepiacokkal foglalkoztunk, az idei év ugyanis eddig egyáltalán nem a várakozások szerint alakult. Ezzel kapcsolatban Bukta Gábor, a Concorde elemzője volt a vendégünk, aki a minap a pénzügyi vállalkozás blogján közölt a témában elemzést.
A S&P Global Ratings jelentése szerint az ingatlanszektor csak mérsékelt rendszerkockázatot jelent a legtöbb európai bank számára, mivel hitelállományuk csak korlátozottan van kitéve ennek. Svédország és Németország azonban kivételt képez.
Stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról Szlovákia adósbesorolásainak kilátását az S&P Global Ratings, elsősorban azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a szlovák gazdaság átvészelte az ukrajnai háború azonnali hatásait, sikerült jelentősen csökkentenie függését az orosz energiahordozó-szállításoktól, és csökkent annak a valószínűsége is, hogy a háború hátrányos következményei megterhelnék Szlovákia hitelképességét.
Történelmi csúcson járt pénteken napközben a német DAX részvényindex, sőt zárásra is csúcson ragadt.
Az India és Pakisztán közötti konfliktusban.
Súlyos veszélyt és költségvetési kihívásokat vázolt a kormányfő.
Három rakétát lőtt ki, általa terroristának nevezett célpontokra.
Nem hivatalos megoldások továbbra is léteznek.
Az esélyesnek tartott esztergom-budapesti érsek harmadszor vesz részt konklávén.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.