A mai napon tartják az országgyűlési választásokat Görögországban, és bár úgy tűnik, hogy a regnáló konzervatív Új Demokrácia párt kerül ki egyértelmű győztesként, egy kormányzóképes többségi koalíció megalakítása jóval nagyobb gondokat okozhat.
A görög parlament vasárnap este heves viták után elfogadta az újabb takarékossági csomagot, a nyugdíjak és az adók reformjáról szóló indítványt, amelytől a radikális baloldali Sziriza vezetésével működő kormánykoalíció azt reméli, hogy hatására az ország hozzájuthat a nemzetközi hitelkeret újabb részletéhez.
Először készülnek általános sztrájkot tartani csütörtökön Görögországban azóta, hogy januárban hatalomra került a baloldali kormány.
Az ország nemzetközi hitelezői által megkövetelt újabb, nyugdíjcsökkentést is magában foglaló megszorító csomagot fogadott el a görög parlament szombaton.
Három nappal a vasárnapi görög parlamenti választások előtt is fej-fej mellett áll a két legerősebb párt, a Sziriza és az Új Demokrácia támogatottsága - derül ki a legfrissebb szerdai felmérésekből. Ha vasárnap egyikük sem nyeri meg a kormányalakításhoz szükséges többséget, akkor nagyon úgy néz ki, hogy a következő görög parlamentben egy neonáciként is emlegetett párt lesz a legnagyobb ellenzéki erő.
Egy héttel a görögországi előre hozott parlamenti választások előtt fej-fej mellett áll az ország két legnagyobb pártja, a baloldali Sziriza, valamint a konzervatív Új Demokrácia párt.
A legfrissebb közvélemény-kutatás eredménye szerint a Sziriza támogatottsága már csupán csak 1 százalékkal jár a konzervatív Új Demokrácia előtt Görögországban - írja a Reuters. A jelenlegi állás szerint Alekszisz Ciprasz pártjára a szavazók 26 százaléka adná le a voksát a szeptember 20-ra kitűzött előrehozott parlamenti választásokon.
Alekszisz Ciprasz múlt héten lemondott görög kormányfő pártja, a baloldali Sziriza továbbra is népszerűbb, mint konzervatív ellenzéke - derül ki a szeptember 20-i választások előtt közzétett első mérvadó közvélemény-kutatásból.
A nagyobbik görög kormánypárt, a radikális baloldali Sziriza vezetése csütörtök este úgy döntött, hogy szeptemberre rendkívüli pártkongresszust hív össze az országnak nyújtandó újabb nemzetközi pénzügyi mentőcsomag feltételei kapcsán kialakult ellentétek rendezésére.
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök csütörtökön a Sziriza központi bizottságával azt közölte, hogy szeptemberben rendkívüli kongresszusi ülést tarthat a párt, ahol arról dönthetnek, merre folytatja tovább a kormánypárt. Célja a jelenlegi, párton belüli megosztottság felszámolása.
Vitás rendelkezéseket szedtek ki a görögök a szerdán parlamentjük elé kerülő javaslatcsomagból - számolt be róla a Kathimerini, neves görög lap.
A legfrissebb felmérések alapján az elmúlt hetek csatái jót tettek a német és a görög kormányzópártoknak is.
A szövegelés és taktikázás helyett a gazdaság modernizálásával kellett volna foglalkoznia a görög politikusoknak - nyilatkozta a Figyelőnek Ricardo Hausmann, híres venezuelai származású közgazdász, aki jelenleg a Harvard University Kennedy School of Government tanára. Meglátása szerint a Szirizának most végre el kell mondania a görög népnek az igazságot arról, hogy mennyire szükségesek az EU által követelt reformok.
A hetek óta zárporozó görög híráramlás kapcsán érdemes külön is felhívni a figyelmet egy minapi fontos változásra Spanyolországban, ami még inkább érthetővé teszi azt, hogy Angela Merkelnek miért kellett kőkeménynek lennie az utolsó pillanatig a görögökkel a harmadik mentőcsomag alapfeltételeinek megtárgyalása során.
Csúnyán kitolt saját magával Görögország, hiszen az elviselhetőbb jövőért küzdő politikusai csak azt érték el, hogy még tovább szorult rajtuk a nadrágszíj. Pedig közgazdaságilag voltak ésszerű érveik arról, hogy nincs szükség ennyire durván megszorítani őket. Csakhogy végig kellett volna gondolniuk, mi a politikai realitása annak, hogy az európai közösség enyhébb feltételekkel menti ki őket, immár harmadjára. Nem kellett volna egyébként sokáig kibírniuk, hiszen az engedetlenségük előtt már éppen kezdett volna felállva bicegni a gazdaságuk. Ehelyett a kudarcra ítélt próbálkozásukkal óriási károkat okoztak a készpénzre átálló országban, amely így minden eddiginél borúsabb jövő elé néz.
Több ezren tüntettek csütörtök este Athén központjában, a parlament épülete előtt, aggódva a Ciprasz-kormánynak a nemzetközi hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon követett stratégiája miatt, ami akár az euróövezetből való kényszerű kiváláshoz is elvezethet. A tüntetők azt követelték, hogy Görögország őrizze meg az eurót mint fizetőeszközt.
Cikkünk folyamatosan frissül a frontvonal és a diplomácia eseményeivel.
A legfontosabb dolgokról tárgyalnak majd.
Változás az AI-chipek szabályozásában.
George Simion fölényesen vezet a második forduló előtt.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.