Orbán Viktor bejelentése után máris indul az új gázerőművek közbeszerzése

Orbán Viktor bejelentése után máris indul az új gázerőművek közbeszerzése

Miután Lantos Csaba energiaügyi miniszter után Orbán Viktor kormányfő is bejelentette a múlt héten azt, hogy három rugalmas gázerőművet épít az ország az áramtermelési kapacitások fokozása és a megújuló energiaforrások rugalmas kiszabályozási képességének növelése érdekében, hétfő reggel azt közölte az Energiaügyi Minisztérium, hogy elindítja az MVM Csoport a nyílt, feltételes közbeszerzési eljárásokat.

Így lesz a kőolajból műanyag a Mol borsodi szupergyárában

Így lesz a kőolajból műanyag a Mol borsodi szupergyárában

A vegyipart aligha szokták a fenntartható és környezetbarát jelzőkkel illetni, azonban a Mol Tiszaújvárosban épülő szupergyára nemcsak azt teszi lehetővé, hogy a vállalat a kőolaj kitermelésétől egészen a poliol előállításáig kézben tartja a gyártás teljes értékláncát, hanem a legmodernebb technológiának köszönhetően ezt rendkívül energiahatékony módon, és fajlagosan nagyon alacsony károsanyag-kibocsátás, és elenyésző melléktermék kitermelése mellett fogja tudni elérni.

Mikor készül el a Mol tiszaújvárosi szupergyára?

Mikor készül el a Mol tiszaújvárosi szupergyára?

A Portfolio néhány hete mutatta be a Mol jövőre felépülő, több üzemet magába foglaló tiszaújvárosi vegyipari komplexumát. A tervek szerint 2022 második felében elkészülő poliéter poliol üzem az európai poliol-gyártás 15 százalékának megfelelő mennyiséget fog termelni évente. A fejlesztés kapcsán interjút adott lapunknak Marton Zsombor, a Mol Magyarország Downstream igazgatója és a Mol Petrolkémia vezérigazgatója, aki egyúttal az új gyáregység vezetője. A szakember a konkrét tervek és célok mellett beszélt az üzem magyar iparban betöltött szerepéről, munkaerőpiaci hatásairól, de a fenntarthatósági kérdések is szóba kerültek.

Már a tervezési fázis része a zöld energia-kalkuláció

Már a tervezési fázis része a zöld energia-kalkuláció

Az építőipar számos nehezítő tényezőnek van kitéve. Növekvő építőanyag árak, változékony forint-euró árfolyam, klímaváltozás és COVID-helyzet, pár olyan körülmény, amely minden fejlődő vállalkozást kihívás elé állíthat. Tirpák István, az ingatlanbefektetésekre és -hasznosításra szakosodott Cordys Holding Vagyonkezelő Zrt. tulajdonosa, vezérigazgatója válaszolt a kérdéseinkre, miként tudtak eredményesek maradni az utóbbi két évben.

Az ország  szupergyára épül Borsodban: még Budapestről is vonzó a szakembereknek

Az ország szupergyára épül Borsodban: még Budapestről is vonzó a szakembereknek

A Mol vegyipari transzformációjának zászlóshajója lesz az a jövőre elkészülő, több üzemet magába foglaló komplexum, amelynek jelenleg is zajló építkezésén csaknem háromezer munkás dolgozik. Ez sokat elárul a beruházás nagyságáról, de még ennél is árulkodóbb mutató, hogy a tervek szerint a nagyjából egy év múlva induló poliol-üzem az európai gyártás 10-15 százalékának megfelelő mennyiséget fog kitermelni évente. De hogy hogyan biztosítják a működéshez szükséges több száz szakembert, miért éppen a poliéter poliol gyártás mellett tört lándzsát a Mol-csoport vezetősége, és mi készül egyáltalán ebből a vegyipari alapanyagból, arról a helyszínen tájékozódott a Portfolio.

2,5 milliárd forint beruházásból épített tűzoltósági épületet a Mol Tiszaújvárosban

2,5 milliárd forint beruházásból épített tűzoltósági épületet a Mol Tiszaújvárosban

Új laktanyába költözik a Mol Petrolkémia tiszaújvárosi telephelyén a FER, a Mol 100 százalék tulajdonú, ipari főfoglalkozású létesítményi tűzoltósága. Az új központ elődjéhez hasonlóan a teljes iparegység, illetve Tiszaújváros és a régió biztonságát is óvja majd. A 2,5 milliárd forint értékű beruházásra azért került sor, hogy a Mol Petrolkémia üzemegységei, valamint a jelenleg is épülő poliol gyára a lehető legnagyobb biztonságban működjön. Az új laktanya a korábbinál közelebb, mintegy 3-4 percnyire van a Mol épülő új komplexumától.

Stratégiai partnerséget kötött a Mol, aktív szerepet vállal a körforgásos gazdaságban

Stratégiai partnerséget kötött a Mol, aktív szerepet vállal a körforgásos gazdaságban

A petrolkémia termékeket előállító Mol-csoport stratégiai ellátási lánc partnerségi megállapodást kötött a PRS-szel, a polimer- és petrolkémiai ipar vezető fenntartható fa raklapszállítójával. A PRS, a Faber Halbertsma csoport leányvállalata, olyan együttműködő rendszert üzemeltet, amely a raklapokat egy örökös körforgás részeként hazaszállítja, javítja és újrahasznosítja.

Bővítette gyártóterületét a Jabil Magyarországon

Megnyitotta új, bővített Nypro gyártóterületét Tiszaújvárosban a Jabil. Az új 465 m2-es egységgel immár több mint 2000 m2 áll az egészségügyi technológiai területre specializálódott üzem rendelkezésére. A beruházás saját forrásból, 200 ezer dollárba került.

Orbán: több ok miatt is szeretjük a Molt

Több ok miatt is szeretjük a Molt, az elsőszámú magyar vállalatot - rögzítette ma délelőtt Orbán Viktor miniszterelnök, amikor Hernádi Zsolttal, a Mol Csoport elnök-vezérigazgatójával és más magasrangú meghívottakkal felavatták a japán JSR és a Mol közös tiszaújvárosi szintetikusgumi-gyárát. Az üzem 2,5 év alatt készült el, mintegy 100 milliárd forintos beruházásról van szó és 160 embernek ad majd munkát, akik többségét már sikerült felvenni.

Új részletek a Mol gigaprojektjéről

Társasági adókedvezményből, valamint 37,7 millió euró (11,7 milliárd forint) egyedi kormánydöntésen alapuló beruházási támogatásból áll az Európai Bizottság által jóváhagyott, a Mol Tiszaújvárosban megvalósuló petrolkémiai beruházásához adandó 131 millió euró regionális állami támogatás. A pénzbeli támogatást, a Külgazdasági és Külügyminisztérium döntése alapján, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) fogja nyújtani. A beruházás 200 állandó, valamint több ezer indirekt munkahelyet teremthet.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Így alakul péntektől a benzin ára
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.