Bejelentette a

Bejelentette a "fontos első lépést" Ursula von der Leyen

Az Európai Unió idén 105 millió euróval támogatja Tunéziát az ország határvédelmének megerősítésére, valamint több mint egymilliárd euró (370 milliárd forint) gazdasági támogatás kiutalását is kilátásba helyezi - jelentette be vasárnap Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Tuniszban Kaisz Szaíd tunéziai elnökkel tartott megbeszélését követően.

Példátlan katasztrófa készül az egykori mintaállamban – Már a vizet is korlátozza a mélyülő diktatúra

Példátlan katasztrófa készül az egykori mintaállamban – Már a vizet is korlátozza a mélyülő diktatúra

Egyre súlyosabb válság fenyegeti az „arab tavasz” kirobbantóját és egykori mintademokráciáját, Tunéziát. A pluralista jogállam kísérlete már a múlté, a 2019-ben megválasztott elnök, Kaisz Szaíd egyre diktatórikusabb módszerekkel uralkodik. A gazdaság a tönk szélén áll, az IMF-fel való megegyezésre lenne szükség, de az államfő a megszorításokkal járó társadalmi elégedetlenségtől tartva egyelőre nem akar beleegyezni a feltételekbe. Közben az országot példátlan szárazság sújtja, emiatt vízkorlátozásokat kellett bevezetni, a mezőgazdaság pedig katasztrofális teljesítményre számít az idén. Szaíd elnök eközben a valós problémákról a fekete-afrikai bevándorlók – valójában Európa felé átutazók – elleni hergeléssel próbálja elterelni a figyelmet.

Bővülne a BRICS egy új taggal, amely egyből rendezné is a viszonyát Szíriával

Bővülne a BRICS egy új taggal, amely egyből rendezné is a viszonyát Szíriával

Szíria és Tunézia teljes mértékben helyreállítja diplomáciai kapcsolatait - jelentette be a két ország szerdán egy közös nyilatkozatban, ami újabb lépés ahhoz, hogy Szíria visszailleszkedjen az arab országok közösségébe. Ezzel párhuzamosan Tunézia gondolkozik azon, hogy csatlakozzon a BRICS-országokhoz.

Cáfolja az afrikai ország, hogy az összeomlás szélén állna

Cáfolja az afrikai ország, hogy az összeomlás szélén állna

Tunézia külügyminisztériuma "eltúlzottnak" minősítette kedden az Európai Unió vezető diplomatájának azon hétfői nyilatkozatát, amelyben Josep Borrell az észak-afrikai ország esetleges gazdasági és társadalmi összeomlásával és annak Európára nézve is súlyos következményeivel kapcsolatos aggodalmának adott hangot.

Hatalmas fejlesztési segélyt ígért Japán Afrikának

Hatalmas fejlesztési segélyt ígért Japán Afrikának

Harmincmilliárd dollár fejlesztési segélyt ígért szombaton Japán Afrikának a Tunéziában megrendezett japán-afrikai csúcstalálkozón. Kisida Fumio japán kormányfő elmondta, hogy országa szorosabbra akarja fűzni együttműködését a kontinenssel, és azon fog munkálkodni, hogy biztosítsa az Afrikába tartó gabonaszállítmányok célba érkezését.

Kész, vége: visszatér a diktatúrához az Arab Tavasz egyetlen sikerállama

Kész, vége: visszatér a diktatúrához az Arab Tavasz egyetlen sikerállama

Az Arab Tavasz egyetlen sikeres demokratikus átmenetét megélő országaként ismert Tunézia az elmúlt egy év politikai valósága után már az alkotmánya szerint is visszafordul az autoriter rendszerhez. A hétfői, új alkotmányról szóló népszavazás ugyanis a megosztott és erőtlen ellenzék bojkottja mellett nagy valószínűséggel szentesíti az elmúlt egy évben kialakult helyzetet, és szinte korlátlan hatalmat biztosít Kaisz Szaíd államfőnek, aki tavaly óta egyfajta vértelen puccsot végrehajtva hatályon kívül helyezte a 2011-es forradalom után elfogadott, az ország demokratikus intézményeit lefektető alkotmányt. Bár az ország politikai rendszerének megváltoztatását, úgy tűnik, sikerrel vette Szaíd, azonban az kérdés, hogy képes lesz-e az ukrajnai háború kiváltotta jelentős élelmiszer- és energiaár-növekedéssel sújtott gazdasági helyzetet konszolidálni. Mindenestre az IMF-fel már folynak a tárgyalások egy 4 milliárd dolláros hitelről.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ők a leggazdagabb magyar nyugdíjasok
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.