Nagy nevekkel, nagyon erős szakmai programmal készülünk az október 10-i Portfolio Energy Investment Forum 2024 című konferenciánkra, amely során összesen hat szekcióban, mintegy ötven előadóval és panelbeszélgetés résztvevővel járjuk körbe az energetikai szektor rengeteg fontos kérdését. Érdemes most regisztrálni a rendezvényünkre, amelynek részletes programját folyamatosan frissítjük az oldalunkon.
Augusztus 23-án kora délután az előzetes adatoknál 92 megawattal magasabb, 3334 megawatt volt hitelesített adatok alapján a magyarországi ipari méretű naperőművek villamosenergia termelési csúcsa, így még nagyobb mértékben megdőlt az eddigi rekord – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium. Ebből az is kiderült, hogy augusztusban már a kerek 7000 megawattos határt is átlépte az összes magyarországi naperőmű beépített teljesítménye, és ehhez adódik majd hozzá az a gigantikus méretű naperőműpark is a debreceni BMW-gyár mellett, amelyet tegnap jelentettek be. A naperőművek magyarországi előretörése és számos következménye kiemelt téma lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferencián, amelyről bővebb információk itt érhetők el.
Eddig csak azeri zöld áram projektnek nevezték magyar kormányzati megszólalók azt a nagyszabású, több országot felölelő projektet, amelyről ma további részleteket is elárult Szijjártó Péter Bukarestben. Így kiderült, hogy azeri szélenergiát, és georgiai vízenergiát vásárolhat Magyarország egy új, rendkívül hosszú vezetéken keresztül, amelynél "semmi nem lehet zöldebb", ezért szerinte rendkívül jó lehetőség ezek importja Magyarországra, Romániába és Bulgáriába. Ehhez a tenger alatt rekordhosszúságú, 1100 km-es vezetéket kell építeni, a föld feletti vezetéképítési munkák pedig 2028-2029 körül érik el a magyar országhatárt.
Napjainkban olyan érzés kerítheti hatalmába az embert, hogy az energetika világában egyre inkább a hálózatokról szól minden. Az elektromos infrastruktúra sürgős korszerűsítése több okból is elengedhetetlen, a hálózat klasszikus fejlesztése azonban ma már önmagában nem megoldás; a megoldókulcs része lehet a mikrogrid is. Ezek a hálózati függést csökkentve, az ellátásbiztonságot növelve biztosítanak tiszta energiát és annak takarékos menedzsmentjét a felhasználók széles köre számára, legyenek azok települések, ipari létesítmények, kampuszok vagy lakókörzetek.
Az energiatárolás kulcsfontosságú technológiának tekinthető az energetikai átmenet kihívásainak kezelésében. A Li-ion akkumulátorokon alapuló rövid távú, hálózatra kapcsolt energiatárolás egyre elterjedtebbé válik, de az elektromos energiarendszer mélyreható szén-dioxid-mentesítéséhez hálózati méretű szezonális energiaellátásra lesz szükség. A szivattyús vízenergia jelenleg az egyetlen kiforrott technológiának tekinthető az ilyen alkalmazásokhoz, de más megoldások (gravitációs tárolás, lendkerekes tárolórendszerek, olvadtsó-rendszerek) is szóba jöhetnek a fenntarthatóbb energiamátrixra való áttérés során, ahogy a hosszabb időtartamú energiatárolás egyre fontosabbá válik.
Elfogadta a Portfolio felkérését Lantos Csaba energiaügyi miniszter, így ő tartja az éves energetikai csúcsrendezvényünk egyik nyitó előadását október 10-én. Rengeteg nagy külföldi és hazai névvel készülünk még a rangos eseményre, őket a következő hetekben folyamatosan jelentjük majd be a program kialakításával párhuzamosan. Érdemes már most itt regisztrálni az egész napos konferenciánkra.
Kedden is megdőlt az idei nyári, valamint a mindenkori nyári magyarországi áramfogyasztási rekord - derül ki a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. legfrissebb adataiból.
"Mára napi szinten több mint 100 000 ajánlatot adnak be a magyar tőzsdén, amely eredményeként a HUPX a régió leglikvidebb napon belüli energiatőzsdéje lett" – emelte ki Vajta Mátyás, a HUPX vezérigazgatója a hétfői sajtóközleményben. Ezt annak kapcsán adtak ki, hogy június 13-án sikeresen elindult a napon belüli villamosenergia aukciós piac Európa-szerte, így a magyar áramtőzsdén, a HUPX-en, is.
Szokatlan problémával szembesül Európa, és gyakorlatilag felkészületlenül néz szembe a megújuló energia rohamos terjedése miatt mélybe szakadó áramárakkal - erre hívja fel a figyelmet friss cikkében az Economist.
Ahogy egyre több ország lép a „nettó nulla szén-dioxid-kibocsátás” felé vezető útra, kulcsfontosságúvá válik a megújuló energiaforrások növekvő hányadának az energiarendszerbe való integrálásának szükségessége. Ez az elkövetkező években fellendülést idézhet elő a helyhez kötött energiatárolás globális piacán.
A naperőművek gyors magyarországi terjedése miatt a szabadpiacra termelő projektek megtérülése összeomlott, míg a vanádium alapú 4-6 órás energiatároló megoldás képes kezelni ezt a kihívást azzal, hogy a napközben megtermelt villamosenergiát az esti fogyasztási csúcs során adja le – mutatott rá a Portfolio-nak adott exkluzív interjúban Mihalovics Péter. Az Ideona Zrt. igazgatóságának elnöke ezért azt hangsúlyozta, hogy a hidrid rendszer segítségével minél mélyebbre zuhan az áramár a napközbeni túltermelés mellett, annál nagyobb megtérülést lehet elérni, így a különleges technológiájú energiatárolás üzleti befektetésként is jó lehetőség. A vezetővel annak apropóján beszélgettünk, hogy a napokban helyezték üzembe a Veszprém vármegyei Öskü mellett egy naperőműhöz kapcsolódóan a vanádium alapú energiatároló rendszert, amely egy valós piaci körülmények közötti demonstrációs projekt; és nemzetközi tapasztalatok alapján nagyon bízik abban, hogy itthon is rohamosan terjed majd ez a megoldás.
Közép-Európában egyedülálló módon hat órán keresztül képes tárolni a napenergiát az a hibrid erőmű, amelyet kedden adtak át a Veszprém vármegyei Öskün.
Paks II után nem sokkal üzembe is állhat a terv szerint az új szlovák atomerőmű, és bár elsődleges célja északi szomszédunk villamosenergia-ellátásának biztosítása lesz, Magyarországra irányuló áramexportra is futhatja a termeléséből, aminek valószínűségét a néhány éve átadott magyar-szlovák távvezetékek is növelik.
Megnyitotta kedden okosgyárát Dunavecsén a Schneider Electric, a 28 ezer négyzetméteres épületben ötszázan dolgoznak majd, a beruházás értéke 80 millió eurót tett ki – közölte a vállalat.
A Norinco International azt jelentette be, hogy a magyarországi leányvállalatán keresztül tervezi megvásárolni egy bosznia-hercegovinai cég 80%-át, és összesen 110 millió eurós, mintegy 42 milliárd forintos beruházással felépít egy gigantikus naperőművet az országban – szúrta ki a Portfolio a shenzeni értéktőzsdén megjelent befektetői tájékoztatóban.
Az ukrán energiaügyi miniszter bejelentette, hogy Ukrajna az Európai Unió országaival tárgyalásokat folytat annak érdekében, hogy növelje a lehetséges villamosenergia-importot, kompenzálva ezzel az orosz támadások során megsemmisült termelőkapacitásokat, miközben az ország energiaszektorát ért rakéta- és dróntámadások miatt jelentős károk keletkeztek.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Az SZBU rendkívüli jelentést is kiadott.
Megjött a napi jelentés.
A politikus a költségvetési bizottság kérdéseire válaszolt – miniszterként lehet, hogy utoljára?
Nagy hiány jöhet még a következő 3 hónapban.
Mi történik?