Sajtótájékoztatót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. A Kormányinfón szó volt a béremelésről, a nyugdíjemelésről, egy új idegenrendészeti törvényről és egy új rendőrségi kontingens felállításáról, amely az online bűncselekmények ellen harcol.
Kedd éjszaka derült ki, hogy a kormány a közel 200 oldalas jövő évi adócsomagjába egy áfacsökkentést is elrejtett. Az RTL az ezzel foglalkozó szerdai riportjában szólaltatta meg az illetékes Pénzügyminisztériumot.
A november elsejei ünnepnap előtt, kedd éjszaka valóságos törvényjavaslatdömping érkezett a parlament oldalára a kormány részéről, 19 tervezet vált nyilvánossá ugyanis egyszerre. Ezek között található a 2024-es adócsomag a maga 187 oldalával, melyben hirtelen egy érdekes adócsökkentést szúrtunk ki.
Eltörlik 44 alapvető élelmiszer áfáját Portugáliában, hogy csökkentsék a háztartásokra nehezedő inflációs nyomást. A hétfőn bemutatott 600 millió eurós intézkedéscsomag teljesülétől az árak mielőbbi stabilizálódását várják.
A spanyol kormány átmenetileg öt százalékra csökkenti a földgáz általános forgalmi adóját (áfa) a jelenlegi 21 százalékról - jelentette be a döntést Teresa Ribera ökológiai átmenetért felelős miniszterelnök-helyettes a kabinet keddi ülését követő sajtótájékoztatón.
Az általános forgalmi adó (áfa) csökkentésével és támogatásokkal állítja meg Zágráb az áremelkedési hullámot Horvátországban, különös tekintettel az energiahordozók drágulására - jelentette be Andrej Plenkovic horvát kormányfő szerdán, amikor bemutatta a kabinet átfogó intézkedéscsomagját.
Sok tanulsággal szolgált az elmúlt év, hiszen a recesszió utáni gyors felpattanást az infláció világszintű erősödése követte, és az ellátási láncok még mindig nem álltak helyre, velünk van még a chiphiány és más alapanyagok hiánya. Az energia ára, például a földgázé továbbra is magas a korábbiakhoz képest, ez rántja magával a műtrágyát, így a mezőgazdaságot, a magas takarmányárakat az állattenyésztőknek kell kigazdálkodniuk, de végső soron mindez a fogyasztókat terheli, minderre sokféleképpen reagáltak a kormányok - hangzik el az OTP Podcast legújabb epizódjában, amelyben a szakértők egyebek mellett arra is keresik a válaszokat, hogy milyen év lehet az idei a globális gazdaság számára.
Európa-szerte számos megoldással igyekeznek tompítani az államok az elszálló áramárak lakossági, illetve vállalati begyűrűzését, de ez rátesz még egy jó nagy lapáttal a koronavírus-járvány miatti eladósodottságukra, ráadásul nem is csak átmeneti áramár ugrás van szó, így tartós költségvetési terhekről beszélhetünk.
Lassult a fogyasztói árak emelkedése Németországban és Spanyolországban januárban, de az index így is meghaladta az elemzői várakozásokat mindkét országban. A mai közlés azt mutatja, hogy az infláció decemberben egy időre tetőzhetett az eurózónában, de a lassulás nem olyan jelentős, mint ahogy az elemzők várták.
Az elszálló energiaárak lakossági begyűrűzését Európa-szerte igyekeznek adócsökkentésekkel, támogatásokkal megfékezni, tompítani a kormányok, de nagy kérdés, hogy ezek az átmeneti/egyszeri intézkedések mire lesznek elegendőek a sokak szerint tartósan magas árkörnyezetben, másrészt a koronavírus-válság miatti kiköltekezés az országok költségvetési mozgásterét már eleve beszűkítette – rajzolódik ki a Bloomberg körképéből.
Lengyelországban februártól fél évig nullára csökkentik az élelmiszer, a földgáz és a trágyakészítmények áfáját a varsói kormány kedden elfogadott, második inflációellenes csomagja szerint - közölte sajtóértekezletén Mateusz Morawiecki kormányfő.
A vártnál nagyobb, közel harminc éve a legmagasabb infláció alakult ki decemberben Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis csütörtöki jelentése alapján.
Megszületett a gazdasági és pénzügyminiszterek keddi brüsszeli ülésén az uniós áfa-irányelv módosításáról szóló egyhangú megállapodás, amelynek értelmében például kedvezményes áfakulcsot alkalmazhatnak majd a tagállamok a napelemekre, a hagyományos és elektromos kerékpárokra, a gyermek ruházati termékekre, illetve a hulladék újrahasznosítási szolgáltatásokra is.
Az energiaválságra adható, az Európai Bizottság által javasolt válaszlépésekre kísértetiesen hasonlító törvénycsomagot fogadott el a minap a román parlament mindkét háza és Klaus Johannis államfő ki is hirdette a jogszabályt, így november 1-től jövő március 31-ig életbe lépett az áram és a gáz árára az 5%-os áfa, illetve egy széleskörű árkompenzációs mechanizmus is elindult a lakosság és a versenyszféra széles köre számára.
A brit pénzügyminiszter azt mérlegeli, hogy a lakossági rezsiszámlákban megjelenő 5%-os áfakulcsot csökkentik, hogy ezzel igyekezzenek javítani a népszerűségen, illetve segíteni a fogyasztóknak az elszálló energiaárak mellett, másrészt megpróbálják eladni, hogy ez is a Brexit „nagy” hozadéka, hiszen az EU-ban nem engedték az ennél alacsonyabb áfakulcsot – tudta meg a Financial Times. Közben a Politico egy friss felmérésre hivatkozva azt érzékelteti, hogy nagyot esett a kormány és Boris Johnson népszerűsége az elszabaduló energiaárak miatt, illetve a legtöbben a kormányt látják hibásnak emiatt.
Ma igennel szavazva Varga Mihály pénzügyminiszter az uniós csatlakozásra, de "az évtized végére, amikor számításaink szerint már nettó befizetői leszünk az EU-nak, a kérdés új nézőpontot kaphat" - nyilatkozta az ATV-nek Varga Mihály. A pénzügyminiszter szerint a kérdésre pár év múlva kell visszatérni.
Csak Magyarországon nem volt pénteken kereskedés.
Nem hozták nyilvánosságra, de az amerikai import negyedét mentesítették a vámok alól.
Nagyon kemény utasításokat mondott az amerikai külügyminiszter.
Óvatosságból továbbra sem állítják helyre az áramkereskedelmet, amíg ki nem derül az igazság.
Ilyet is ritkán látunk, amikor egy szövetségeshez, egy EU- és NATO-taghoz jönnek amerikai megfigyelők.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.