Itt az ideje, hogy fontolóra vegyük az ársapka felvételét a rendkívüli helyzetekre vonatkozó közgazdaságtani eszköztárba? Az energiaárak példátlan megugrása, ami Oroszország Ukrajna elleni invázióját követte, jelentős önvizsgálatot váltott ki Európában a gazdaság stabilizálását célzó hagyományos intézkedések hatékonyságát illetően. Az energiasokkra válaszul az Európai Unió általános árplafont szabott ki a földgázra, és több tagállam is korlátozta a profitmarzsokat, az alapvető élelmiszerek árát és a bérleti díjakat, emellett pedig újra bevezette a windfall tax típusú különadókat (a windfall tax-nek a cégek számára valamilyen pozitív, rajtuk kívül álló piaci folyamat miatt jelentkező – úgymond ölükbe hulló – nyereség után kivetett adót nevezzük – a szerk.).
Vlagyimir Putyin arra törekszik, hogy fenntartsa az orosz hadigépezetet, ezzel pedig egyszerűen „túlélje” az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatást. A Wall Street Journal ábrái szerint pedig erre minden esélye megvan.
A legfrissebb adatok alapján az orosz fűtőolaj-szállítók ebben a hónapban rekordmennyiségű üzemanyagot exportálhatnak Kínába, mivel az ázsiai ország kisebb finomítói növelik a bekeveréshez felhasznált mennyiségeket.
Az orosz olaj- és gáztermelés várhatóan csökkenni fog 2023-ban - közölte szerdán Nyikolaj Sulginov energiaügyi miniszter, mivel Moszkva a nyugati szankciók és az európai vevők hiánya miatt nyomás alá kerül.
Ha a kormány nem vezeti ki az árstopot, akkor a jelenleginél is komolyabb zavarok lehetnek, nyilatkozta az mfor.hu-nak Holoda Attila energiapiaci szakértő, aki szerint januártól biztosan kivezetik az árkorlátozást.
Egyre nagyobb a nyomás az EU-n hogy teljesítse ígéretét, miszerint gyors és határozott választ fog adni Moszkva legújabb lépéseire, különösen miután Vlagyimir Putyin pénteken négy ukrajnai régió annektálását jelentette be. Ezzel szemben diplomaták elmondták a Politiconak, hogy több tagállam, köztük Magyarország is az útját állhatja a gyors megegyezésnek.
Az EU soros elnökségét betöltő Cseh Köztársaság azt fontolgatja, hogy rendkívüli ülést hív össze az áramárak korlátozásának megvitatására - írja a Bloomberg Jozef Sikela ipari miniszter CTK hírportálnak adott nyilatkozatára hivatkozva. Sikela hozzátette, hogy a csehek az egész EU-ra kiterjedő árkorlátozást támogatnák, de nem közölt részleteket a lehetséges új intézkedésekről.
Ha a japánok tényleg a jelenlegi olajár felénél akarnák meghúzni az árplafont az orosz olajimportra, akkor egyrészt nem kapnak se olajat, se gázt Oroszországtól, másrészt az olaj ára 300-400 dollár fölé ugorhat – jelentette ki kedden Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök.
Lazítana a versenyjogi szabályokon az Európai Bizottság arra az esetre, ha teljesen leállnának az orosz gázszállítások az Európai Unió felé azért, hogy a lakosságot és a vállalati szférát minél inkább kímélják az elszabaduló gázárak hatásaitól – tudta meg a Welt am Sonntag egy készülő bizottsági tervből. A Frankfurte Allgemeine Zeitung (FAZ) is megszerezte a szóban forgó bizottsági papírt és ebből az rajzolódik ki, hogy az európai tőzsdei gázáraknál szabna meg egy felső korlátot a Bizottság, de jóval az eddigi történelmi csúcs felett, hogy minél kisebb legyen a beavatkozás állami költségvetési terhe és minél kevésbé riasszák el az uniós gázpiacról az oroszokon kívüli beszállítókat.
A ma bejelentett, 480 forintos áron maximalizált 95-ös benzin- és dízelár egyedül a kiskereskedőkön csattan, azaz se a termelői-nagykereskedelmi ár kialakításba nem nyúl bele a kormány, se adócsökkentést nem alkalmaz az ársapka bevezetése mellett. Mindezek mellett tehát az a nagy kérdés, hogy meddig éri meg egy benzinkútnak nyitva tartania.
Sokan aggódnak, hogy vissza kell térni az irodékba.
Szétbombázták az iszlám radikálisokat.
Az amerikai kötvényhozamok meredeken emelkednek.
Happy Bitcoin Pizza Day!
Zajlik a magyar bankszektor legnagyobb éves találkozója.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit