Gazdaság

MNB: a közmunka hajtja a foglalkoztatást és a külföldön dolgozók

Portfolio
Válság előtti szinten a foglalkoztatottság, ezt azonban főleg a közfoglalkoztatottsággal és a külföldön dolgozók egyre nagyobb számával sikerült elérni. Eközben a versenyszférában továbbra is a válság előtti szint alatt a foglalkoztatottság, pedig a cégek nem csak elbocsátottak, hanem csökkentették a munkaórák számát is, így elkerülve az elbocsátást. A növekedés élénkülésével így először a munkaórákat emelhetik vissza a cégek, a munkakereslet viszont kevéssé élénkül. Idén és jövőre is 10 százalék körül alakulhat a munkanélküliség, mert a növekvő munkakínálatot nem tudja a munkapiac teljesen felszívni. Az MNB friss előrejelzései a magyar munkapiacra vonatkozóan.
Az MNB friss, szeptemberi inflációs jelentésének további részeiről bővebben:Közmunka + külföldön dolgozók

A nemzetgazdaságban foglalkoztatottak létszáma 2013 második negyedévében 1,4 százalékkal, júliusban 1,7 százalékkal volt több, mint az előző év azonos időszakában. A foglalkoztatottak létszáma a válság előtti szint fölé emelkedett. A nemzetgazdasági foglalkoztatottságot azonban hosszabb ideje elsősorban a közfoglalkoztatás és a bővülő külföldi munkavállalás emeli (a külföldi munkavállalás 2012-ben a foglalkoztatás növekedésének harmadát magyarázta, idén pedig a közfoglalkoztatás és a külföldön dolgozók nélkül számítva visszaesést mutatott volna a statisztika). Eközben a konjunktúra alakulásával szorosabb kapcsolatot mutatóintézményi statisztika szerinti versenyszféra foglalkoztatás továbbra is a válság előtti szint alatt van, bár a második negyedévben a versenyszféra munkakereslete is enyhén emelkedett, írja az MNB friss inflációs jelentésében.

MNB: a közmunka hajtja a foglalkoztatást és a külföldön dolgozók
Lecsökkentek a munkaórák

A vállalatok munkakereslete nem csak a foglalkoztatottak számán, hanem a ledolgozott munkaórákon keresztül is alkalmazkodik a konjunktúra változásaihoz. Ennek formája lehet a túlórák eltörlése, részmunkaidős foglalkoztatás, vagy egyes üzemekben a négynapos munkahét bevezetése.

Az átlagosan ledolgozott munkaórák 2012 eleje óta érdemben mérséklődtek. A legalább 60 órában foglalkoztatottak munkaóráinak számában hosszabb ideje csökkenő tendencia figyelhető meg. Ez részben annak köszönhető, hogy a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya huzamosabb ideje emelkedik.

MNB: a közmunka hajtja a foglalkoztatást és a külföldön dolgozók
Előrejelzés: visszafogott béremelés, érdemi munkakereslet csak erősebb növekedés mellett

A laza munkapiac lehetővé teszi, hogy a vállalatok a béremelések visszafogásával javítsák jövedelmezőségi helyzetüket, írja az MNB. Azaz a béremelések visszafogottak maradhatnak. Ezt támogatja a huzamosabb ideig (jegybanki inflációs) cél alatt alakuló infláció, hozzájárulhat az alacsony bérdinamika fennmaradásához középtávon is.

Az aktivitási ráta tovább emelkedhet, miután a második negyedévben historikusan magas szintet ért el. Ez elsősorban a korábbi években meghozott, az aktivitás bővülését célzó kormányzati intézkedéseknek tudható be (nyugdíjkorhatár emelése, korkedvezményes nyugdíjazás visszavágása, rokkantnyugdíjak felülvizsgálata, szociális segélyezés szigorítása stb.)

A gazdasági növekedés újraindulása rövidtávon nagyobbrészt a ledolgozott órák ismételt emelkedését eredményezheti, a foglalkoztatottak száma csak a konjunktúra határozottabb erősödésével párhuzamosan növekedhet érezhető mértékben az MNB szerint. A nemzetgazdasági foglalkoztatás alakulásában továbbra is meghatározó szereppel bírhatnak az állami közfoglalkoztatási programok.

Az MNB előrejelzése szerint a nemzetgazdasági foglalkoztatottság idén és jövőre is 0,8%-kal bővülhet, ezen belül a versenyszférában a foglalkoztatottság bővülése nagyon szerény maradhat, 0,2% idén és 0,4% jövőre, azonban az előző, júniusi előrejelzéshez képest nagy változás, hogy már nem számít a stáb a versenyszférában számottevő visszaesésre a foglalkoztatottság terén.

MNB: a közmunka hajtja a foglalkoztatást és a külföldön dolgozók
A bővülő munkakínálat és a lassan emelkedő munkakereslet eredőjeként a munkanélküliségi ráta az MNB előrejelzési horizontján 10 százalék körül alakulhat.

A válság óta megemelkedett munkanélküliség továbbra is érdemi bérleszorító hatással bír. Ezzel összhangban a bérdinamika a következő évben is mérsékelt maradhat a versenyszférában.
Ricardo

Összeadás, kivonás, rombolás

A mesterséges intelligencia útán egy kis természetes intelligencia. Avagy Összeadás, kivonás, rombolás. Öt bekezdés a számokról címmel friss írásom olvasható az individualista blogon. Kös

Holdblog

Szegény ország, több ima

A szegény országokban többet imádkoznak - akár ez is lehetne az e heti grafikonunk megállapítása. Minél nehezebb az élet, minél kisebb a társadalmi hátszél, annál... The post Szegény orszá

KonyhaKontrolling

Mennyit költs egyetem alatt?

A napokban Redditen egy apuka segítséget kért, hogy mennyi zsebpénzt adjon az egyetemista gyermekének. Nem olyan régen csináltam arról videót, hogy a pénzügyi tudatossággal kapcsolatban meglep

Ricardo

Kolnai, utópia, ChatGPT

Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te

Holdblog

New York, te kommunista...

Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!
×
Lájkolja Facebook oldalunkat!
Értesüljön azonnal a legfontosabb gazdasági hírekről!