
Az év elején viszonylag eseménytelenül induló acélpiac döbbenetes fordulatokat élt meg 2022 eddig eltelt hónapjai alatt. Januárban még senki sem számított arra, hogy kitör a háború, amikor azonban ez megtörtént, az egész Európában egy pánikot keltett a szereplők körében. Mindenki félt attól, hogy hiány lép fel az acéltermékek területén, és olyan vásárlásokat végeztek bizonyos cégek, amelynek eredményeképp többhavi készletet halmoztak fel.
Ez akkor komoly áremelkedést jelentett az acélpiacon, ám gyorsan érkezett a fordulat: a túlzott beszerzés és a gazdasági visszaesés egyre fenyegetőbb képe azt eredményezte, hogy egy időre jelentősen lelassult az acélpiac. Ez aztán ismét az acélárak csökkenését vonta maga után.
Követhetetlen árképzés
„A nyár folyamán tovább erősödtek a recessziós félelmek, és a folyamat augusztus végéig kitartott. Most megállt az esés, stagnáltak az árak, és talán újabb emelkedés várható az acél árában, bár biztosat mondani nagyon nehéz” – mondta el a Portfolio-nak Furda Roland, az Épduferr Nyrt. acélkereskedelmi és gyártási vezetője. Hozzátette: az elmúlt három hónapban a korábbi megrendelések beérkeztek a disztribútorokhoz, akik viszont a csökkenő kereslet miatt nagyon nehezen tudták ezeket a tételeket értékesíteni, így folyamatosan csökkent az ár, méghozzá drasztikus mértékben. A durva lemez ára, amely több mint 2000 eurós magasságban is volt, mára 1100 euróra csökkent. Ugyanez megfigyelhető a meleg és a hideg lemezeknél. A betonacél gyártóművi ára a tavasz folyamán még 1400 euró volt, augusztusra ez is beesett 770 euróra.
A jelenség alapvető oka, hogy a felhasználók által felhalmozott készletek kitartottak egész nyáron, a nagy megrendeléseket fogadó disztribútorok pedig akartak szabadulni a készletektől.
„Míg az első fél évben az árak olyan gyorsan emelkedtek, hogy a gyártóművek nem tudták követni, májustól viszont a disztribútorok olyan árcsökkentést hajtottak végre, hogy nagyon sokan olcsóbban adták a terméket, mint a gyártóművek. Vagyis a kereskedők egy része lényegében veszteséggel értékesítette a korábban drágán megvett készleteket, hogy biztosítsák a likviditásukat. Mi a hektikus piaci változásokra időben reagáltunk, de ismerünk több piaci szereplőt, akik későbbi stagnálásra, visszaesésre számítottak és nehéz helyzetbe kerültek” – világította meg a helyzet ellenmondásait Furda Roland.
Recesszió és energiaárak
Kérdés persze, hogy ilyen előzmények után mi várható a közeljövőben. A szakember szerint egymással ellentétes hatást kiváltó tényezők játszanak szerepet a piacon, amelynek révén egyelőre csak a bizonytalanság tűnik biztosnak.

Az egyik kiemelt fontosságú tényező, hogy a kínai GDP-növekedés az elmúlt négy évtizedben nem volt ennyire alacsony, - leszámítva a koronavírus járvány egyetlen negyedévét, ami után nagyobb emelkedést ért el a távol-keleti ország. A kínai gazdaság a korábban várt 5,5 százalékos emelkedés helyett alig 3 százalékot teljesít ebben az évben.
Európában szintén lassulás várható, amely annak is köszönhető, hogy a háború hosszabb ideig tart, mint korábban várták, és időközben kialakult egy energiaválság, amely az acélipart kiemelten érinti.
Áremelés vagy leállás?
Az acélipar mind gázban, mind pedig elektromos energiában hatalmas felhasználónak számít. Már vannak aggasztó jelei az energiaválságnak, így például Szlovákiában alumíniumgyártó egységeket, Németországban horganyzóműveket állítanak le, mert hatalmas veszteséget termelnek.
Vagyis jelenleg kettős hatás éri az acélpiacot: egyrészről a kereslet folyamatosan csökken, amely az árakat lefelé nyomja, viszont a gyártók sem akarnak veszteséggel gyártani, és az energia ára olyan nagy arányban van jelen a gyártásban, hogy mindenképpen árat kell emelni. A másik út, hogy a szereplők egy része abbahagyja a termelést, ennek révén pedig előbb-utóbb hiány is kialakulhat.”
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a nagy acélfelhasználónak számító építőipar jelenleg visszaesést szenved el idehaza, hiszen a kormány számos nagyberuházást leállított és a piaci szereplők sem eszközölnek beruházásokat a korábbi mértékben.
Furda Roland szerint ezzel együtt is élénkebben indult a szeptember, mint a nyári hónapok. Ám az, hogy ez meddig fog kitartani, nagy kérdés, amelyre nem lehet biztos választ adni.
„A kilátások nem a legjobbak a közeljövőben, ezért jelenleg mindenki óvatos döntéseket hoz. Az energiaválság ki fog tartani szerintem 2023 tavaszáig, és ez sajnos befolyásol mindent. Úgy gondolom, hogy a háború vége tudna megnyugvást hozni.”
A cikk megjelenését az Épduferr Nyrt. támogatta.
Fotó: Getty Images, Épduferr
Az utolsó pillanatban kapott üzenetet Donald Trump Moszkvából: a Kreml tárgyalni akar
Nagyon nem szeretnék, ha megint megindulnának a fegyverek.
Pillanatokon belül indul haza Kapu Tibor - Ez történt az elmúlt 2 hét során
Hazatér hazánk második űrhajósa.
A brutális vámok ellenére is tartja magát a kínai export
A kereskedelmi adatok a gazdaság fellendülésére utalnak.
Durva számokat mondott be a hírszerzés - Hamarosan komoly problémával néz szembe az orosz haderő
Vészesen apadnak a kulcsfontosságú fegyverek.
Wizz Air: véget ér az arab kaland
A légitársaság a jövőben a fő piacaira kíván összpontosítani.
Kiderült: időben korlátos lesz a 3%-os lakáshitelprogram
Érdemes lesz mielőbb felvenni a kölcsönt.
Duna House: a lakáspiac és a lakáshitelezés is nőtt az első félévben
A tranzakciók száma 3%-kal, a lakáshitelek volumene 23%-kal bővült.
Miért nem emelkedik mindig az infláció, ha vámot emelnek?
Súlyos inflációt jósoltak az elemzők, amikor Donald Trump áprilisban bedurrantotta a vámháborút, és jogosan: a vámok növelik az importált termékek árát, ami végső soron a... The post Mié
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón
Mi a baj a statisztikáról szóló törvény új, anonimizálásra vonatkozó definíciójával?
A Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról szóló 2025. évi LXVII. törvény* több ponton is módosította a hivatalos statisztikáról szóló
Hulladékhő újragondolva: így fűtik Finnországban az otthonokat
Az adatközpontok működése hatalmas mennyiségű hőt termel, amely a legtöbb helyen kárba vész. A pazarlást felismerve Finnország a számítógépes feldolgozólétesítmé
Balásy Zsolt (és a HOLD) új kollégát keres
Az After Hoursben is elhangzott, a LinkedIn-en is fent van: junior elemző kollégákat keres a HOLD. Ritkán hirdetünk meg elemzői állást nyilvánosan, szóval kérünk minden... The post Balásy Zsol
Spórolj energiát, kapj pénzt - új lehetőség a vállalkozásoknak!
A KEHOP Plusz-4.1.6-25 kódszámú hitelkonstrukció célja, hogy kedvezményes, kamatmentes kölcsön révén segítse a mikro-, kis- és középvállalkozásokat, valamint a víziközmű szolgáltatókat

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Ismét pofon vágta Európát a kínai autóipar
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
Hogy érinti a magyar gazdákat, ha Ukrajna tényleg csatlakozik az Európai Unióhoz?
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Mégis hogy mehetett csődbe egy nagy utazási iroda?
Ennyire erős a verseny?
