
A cégvezetők, HR-vezetők számára tartott szerdai webinárium azt a kérdést járta körbe, hogy a jelenlegi munkaerőpiaci környezetben a vállalatok számára az egyik legnagyobb kihívást ma már nemcsak a gazdasági környezet változásai vagy a technológiai fejlődés jelenti, hanem az, hogy miként kezelik és tartják meg legfontosabb erőforrásukat, a munkavállalókat.
Egy vállalat életében nagyon sok minden az emberekről szól. Ha belegondolunk, egy cég költségvetésében is a legjelentősebb költségelem a munkabér, illetve az azzal kapcsolatos költségek. Tehát nagyon fontos az, hogy ezt tudatosan tervezzük és tudatosan költsük el
– kezdte előadását Bohács Bernadette, az RSM Hungary HR üzletágvezetője. Előadásában bemutatta azokat a legfontosabb HR-feladatokat, amivel egy vállalatnak a mai üzleti környezetben mindenképpen megfelelően kell foglalkoznia akkor is, ha van saját HR-csapata, akkor is, ha nincs.
Az első ilyen a HR-adminisztráció jogi megfelelősége, vagyis, hogy rendben vannak-e például a munkaszerződések, a munkaköri leírások, a jelenléti ívek, és ezeknek megfelelően számítják-e a bért. „A munkaköri leírások sokszor elmaradnak, amiből utána komoly jogviták keletkezhetnek, hiszen szembesülhetünk azzal a helyzettel, hogy el akarunk küldeni egy munkatársat, mert nem teljesíti jól a feladatát, és akkor azt mondja nekünk, hogy hol van az leírva, hogy neki ezt vagy azt kellene csinálnia.”
Érdemes évente a munkaszerződéseket áttekinteni
A munkaszerződéseket pedig a szakértő szerint érdemes évente felülvizsgálni, hogy a jogszabályi változásokhoz megfelelően illeszkedjenek. A jogi megfelelőség biztosítása a munkaügyi ellenőrzések miatt is kiemelt kérdésnek számít, amelyek bármikor bekövetkezhetnek, így azokra a vállalatoknak folyamatosan fel kell készülniük.
A munkaügyi bírságok 2024-ben igen jelentős mértékben emelkedtek, így nagyot kockáztat az a vállalat, amely nem tartja rendben ezt a kérdést.
A hatékonyság kérdésével kapcsolatban pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy egy cégnek minden évben foglalkoznia kell azzal a kérdéssel, hogy versenyképesek-e a fizetései, juttatásai. „Soha nem lehet nyugodt egy cég abban, hogy kialakított egy bérstruktúrát meg egy juttatási rendszert, és akkor az éveken keresztül jól és hatékonyan fog működni. Érdemes jövedelemszint-felmérések eredményeit évente megnézni, mert ezek nagyon jól mutatják azt, hogy az adott cég miként áll a piachoz képest.” Ez nagyon fontos információ lehet akkor is, amikor a következő évi bérfejlesztést tervezik a cégek, hiszen ez mindig egy neuralgikus pont, mert elég magas a munkavállalók elvárása a béremelés tekintetében, miután arra számítanak, hogy inflációkövető béremelést kapnak, jegyezte meg a szakértő.
Bohács Bernadette az egyik legfontosabb HR-stratégiai feladatnak nevezte a munkaerőtervezést.
„Egy munkaerőhiányos piacon nem mindegy, hogy az üzleti tervet miként lehet hozni. Megvan-e ehhez a megfelelő számú szakember, és tervezzük-e, hogy munkaerőt akarunk felvenni a következő évben. Ezeket időben meg kell tervezni. Adott esetben felmerülhet, hogy racionalizálni kell, át kell csoportosítani munkatársakat egyik területről a másikra, vagy akár leépítésre van szükség. Hogyha ezeknek a tervezése időben megtörténik, azzal nagyon jelentős költségeket tud megtakarítani egy vállalat.”
A legfrissebb HR trendekről szóló cikkeink itt elérhetőek. Kirúgás, harc a munkatársakkal, kiégés, kibírhatatlan kollégák, vagy éppen a Z generáció kihívásai? A munka világának változásait folyamatosan követjük.
A toborzásánál gyorsnak kell lenni
Kiemelt kérdésként elemezte a toborzási folyamatok kezelését is a jelenlegi szakemberhiányos munkaerőpiaci környezetben. „Nagyon fontos, hogy a toborzási folyamataink gyors és átlátható folyamatok legyenek, hiszen, ha nem vagyunk elég gyorsak, a megtalált jó szakembert elviszik előlünk.”
Min múlik, hogy nagyon rövid idő alatt meg tudjuk-e találni a megfelelő szakembert? – tette fel a kérdést. Először is azon, hogy pontosan meg tudjuk határozni, hogy kit is keresünk. Ehhez egy nagyon precíz munkaköri leírás szükséges arról, hogy pontosan milyen szakembert keresünk, milyen feladatokra, milyen tudással, háttérrel, tapasztalattal.
A megfelelő álláshirdetések mellett kiemelte a munkatársi ajánlás rendszerét is. „Inspiráljuk a munkatársakat az ajánlásokra, ha egy adott munkakörre van ismerősük, barátjuk. Érdemes megtámogatni különböző juttatásokkal a munkatársi ajánlást, ami azért is jó, mert rögtön kapunk egyfajta referenciát is a potenciális jelöltről.”
A munkavédelem kapcsán felhívta arra a figyelmet, hogy ennek a kérdésnek nagyon komoly tétje van már, mindenképpen tudatosan fókuszálniuk kell erre a cégeknek. A munkavédelmi bírságok összege idén jelentősen megnőtt, maximális összege 100 millió forintra emelkedett.
Az ESG-előírások, vagyis a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási fenntarthatósági követelmények kapcsán kitért arra, hogy az EU tavaly elfogadta a bértranszparenciával kapcsolatos irányelvet, amely azt mondja ki, hogy férfiaknak és a nőknek ugyanabban a munkakörben ugyanannyit kell keresniük. Az irányelvet az EU-tagállamoknak jövőre be is kell építeniük a nemzeti jogba, 2027-től pedig a 150 főnél nagyobb vállalatoknak riportolási kötelezettségük lesz.
Kiszervezni a bérszámfejtést?
A HR-tevékenységek és a bérszámfejtés kiszervezésének lehetőségeiről szólva Pentz Edina, az RSM Hungary bérszámfejtési üzletágvezetője elmondta, sok cég úgy gondolja, hogy ezeket a kérdéseket alapvetően házon belül kell megoldani, miközben egy kiszervezésnek számos előnye lehet. A két terület közül inkább a bérszámfejtés az, ahol a cégeknek hamarabb eszébe jut az outsourcing lehetősége.
A bérszámfejtés kapcsán megjegyezte: az kiemelt területnek számít egy cég életében, hiszen, ha a fizetésekkel bármi gond felmerül (például késve érkezik, vagy nem a pontos összeg kerül a dolgozó számlájára), az alapvető elégedetlenséget okoz a munkavállalók körében.
A pontos és időben történő bérszámfejtés ösztönzőleg hat az alkalmazottakra, fenntartja a motivációt, míg a késedelmes és pontatlan bérszámfejtés amellett, hogy bizalmi problémákat okoz a dolgozók körében, a munkavállalói jogok sérülése miatt akár büntetések, pótdíjak fizetését is maga után vonhatja.
Pentz Edina kihangsúlyozta: nagyon sok esetben, amikor a bérszámfejtés kiszervezésének kérdése felmerül egy cégnél, mindig van egy alapvető ódzkodás, a leggyakrabban felmerülő dilemmák ilyenkor, hogy a kiszervezés megéri-e költség szinten, megtakarítást hoz-e az adott cégnek. A szakértő a kiszervezés előnyei között sorolta fel például, hogy
- az rendszerint költséget takarít meg,
- nem kell erőforrást, szoftvert fenntartani,
- nem kell aggódni az esetleges hibák miatt, mert a szolgáltató cég naprakész a jogszabályi változásokkal kapcsolatban,
- a szolgáltató garanciát vállal a bérszámfejtés pontosságára,
- nem kell félni attól, hogy a fizetések késnek a saját bérszámfejtő alkalmazott betegsége, vagy hirtelen felmondása miatt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Trump felszólította Putyint, nem mennek brit katonák Ukrajnába – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Rettegnek Amerika szövetségesei Trump béketerve után: ha ezt elfogadják, senki nem lesz biztonságban
A Krím orosz területként való elismerése veszélyes üzenetet küldene az agresszoroknak.
Szimulációban tesztelte a NATO-nagyágyú, mi lenne, ha megtámadnák az oroszok - Meglepő eredményt kaptak
Megnézték, hogy teljesítenének az Ukrajnára első nap kilőtt rakéták ellen.
Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
Kettéválasztják az elnök-vezérigazgatói pozíciót.
Megnevezte a feltételeit Ukrajna: ez az ötpontos lista landolt Trump asztalán
A brit kormányfő szerint már nyáron jöhet a tűzszünet.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre


- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen