Gyorsan nőnek a beruházások az energiaátmeneti eszközökbe, de a fosszilis energiától sem búcsúzunk még
Gazdaság

Gyorsan nőnek a beruházások az energiaátmeneti eszközökbe, de a fosszilis energiától sem búcsúzunk még

Portfolio
Gyorsuló ütemben növekednek a beruházások az energiaátmenethez kapcsolódó eszközökbe, különösen a megújuló energiák, az energiahatékonysági technológiák és az infrastruktúrafejlesztés területén – derült ki a KPMG Energy Transition Investment Outlook: 2025 and Beyond című átfogó felméréséből.
Az EU kulcsszerepet játszik a kontinens energiapolitikájának átalakításában. Az Európai Bizottság az elmúlt időszakban új támogatási és szabályozói reformokat mutatott be. Ha részleteiben megismerné az eddigi eredményeket és a várható fejleményeket, vegyen részt szakmai eseményünkön!

Befektetési dinamika és fókuszterületek

A felmérés 36 ország 1400 felsővezetőjének véleményét rögzíti, akik az energiamix átalakításában aktív szerepet játszanak. Az általuk elmondottak alapján az látszik, hogy

a befektetők 72%-a szerint a tiszta energia területén növekszik a beruházási kedv, a nehézségek – például magas kamatlábak és geopolitikai feszültségek – ellenére is.

A legfőbb célpontok: energiahatékonyság (64%), megújuló energiák (56%), energiatárolás és hálózati fejlesztések (54%), valamint a közlekedési infrastruktúra (51%).

A fosszilis energiahordozók szerepe

Annak ellenére, hogy a megújuló energiák előretörése erősödik, a fosszilis energiahordozók – különösen az olaj és földgáz – továbbra is fontosak maradnak az átmeneti időszakban. A válaszadók háromnegyede szerint ezekbe továbbra is szükséges beruházni az energiabiztonság és a zökkenőmentes átmenet biztosítása érdekében.

Kockázatok és kilátások

A felmérés egyik lényeges üzenete, hogy

a legnagyobb akadályt a szabályozási bizonytalanságok és a politikai kockázatok jelentik az energetikai befektetések terén.

A befektetők 64%-a úgy véli, a kormányzati politika alapvetően befolyásolja a beruházások jövedelmezőségét. Kína, az USA és az EU szabályozási környezetének javulását várják, míg Indiában, Japánban és Ausztráliában pesszimistábbak a kilátások.

Az energiaátmeneti beruházások értéke 2020 óta 1200 milliárd dollárról több mint 2000 milliárdra nőtt, de a Párizsi Megállapodás céljaihoz évente ennek közel háromszorosára lenne szükség. A kamatlábak csökkenésével és a globális infláció enyhülésével várhatóan kedvezőbb pénzügyi környezet alakul ki, ami fokozhatja a befektetési kedvet.

Jövőbeli fókusz és akadályok

A legvonzóbb befektetési cél a megújuló energia marad, bár a pénzügyi befektetők inkább az energiahatékonyság, a közlekedés és a kritikus nyersanyagok iránt érdeklődnek. A villamosenergia-hálózat kapacitása és a tárolási megoldások kulcsfontosságúak lesznek a bővítés sikeréhez.

A jelentés kiemeli: a piac kiszámíthatatlansága, a választási bizonytalanságok és a protekcionista politikai irányváltások akadályozhatják a beruházásokat. Ugyanakkor a globális klímakockázatok felerősödése miatt az energiaátmenet finanszírozása egyre sürgetőbbé válik.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet