Vihar előtti csend: márciusban kezdődhet a britek miatti káosz
- nem örülnek a britek döntésének, de más piaci szereplőköz képest rugalmasabbak,
- a 27 EU-tagállamból 20-ban van a banknak fizikai jelenléte,
- remélik, hogy az Egyesült Királyság kiharcolja, hogy megmaradjon a bankok útlevele (vagyis az, hogy az egységes piacra tudnak Londonból szolgáltatni), vannak viszont minden eshetőségre terveik (ez viszont nem nyilvános). Remélik azt is, hogy ha el is vesztik az útlevelet, az átállási időszak puha lesz.
- Eddig is költöztették a dolgozóikat a világ minden tájára, a Brexit ezt nem befolyásolja; oda teszik a szakembereiket, ahol szükség van rájuk.
- Szerinte nem egy olyan világ fog kialakulni, ahol bezárnak a határok és mindenhova visszakerülnek a vámok.
- Nem tudja és nem is akarja megbecsülni, mennyibe kerül majd a Brexit a pénzintézetnek. Vélhetően nem fognak jelentős ügyfélállományt veszíteni, hiszen ez egy a bankrendszer egészét sújtó probléma, nem pedig a Citié.
Ed Morse, a Citi globális árupiaci üzletágának vezetője többek közt az olajárak alakulásáról beszélt:
- az olajpiacon fordulat állt be; előrejelzésük szerint az olajpiaci készletek csökkenni fognak 2017-ben, Szaúd-Arábia és Oroszország csökkenteni fogja a kitermelést. OPEC-megállapodás nélkül is létrejön a készletcsökkenés, az érintett olajkitermelő országok nagyobb kitermelési számokat vallanak be, mint amekkorát ténylegesen kitermelnek, hogy a termelés-visszavágást megússzák, ezért a készletek idén még nőni fognak. A termelés-visszavágás jó eséllyel visszatolja 60 dollár köré az olajárat középtávon.
- Trump elnöksége a nyersanyagpiacra nagy hatással lesz, elsősorban az olajra, Iránra újabb szankciókat szabhatnak ki. Az Egyesült Államok globális platformról való visszavonulása jó hatással lesz az olajárra, más nyersanyagok viszont szenvedhetnek.
- Hosszútávon kérdéses viszont, hogy mi lesz az olajjal, hiszen egyre kevésbé van szüksége az alternatív energiahordozók felé kacsintgató iparágaknak az olajra: a gyártásnak, szállításnak, közlekedésnek. Korábban az OPEC úgy gondolta, hogy (nettó jelenértéken) többet ér a földben lévő olaj, mint a kitermelt olaj, ez többé nem igaz.
Tina Fordham, a Citi globális politikai stratégiai vezetője szerint:
- a világ teljes arculata átalakulhat a következő években, már nem lehet külön kezelni a befektetéseket és a politikát és észben tartani azt, hogy a választók nem racionális gazdasági döntések alapján választanak,
- a liberális demokráciát ennyire nem kérdőjelezték meg nemzetközileg a hidegháború óta. Angela Merkel az utolsó liberális demokrata vezető a világon, aki még kiáll a baloldal értékei mellett.
Willem Buiter, a Citi globális közgazdasági vezetője elmondta, hogy
- még mindig van hozzáférése Nagy-Britanniának az EU-s piachoz, az útlevelezés továbbra is él és az olcsó munkaerő továbbra is áramlik az országba, tehát nem lehet kijelenteni, hogy nem omlott össze a piac, hiszen még el sem kezdődött az EU-s kilépés. Egyelőre azt láthatjuk, hogy csend van a vihar előtt: az FDI és a CAPEX esni fog, az EU-t viszont nem fogja földhöz vágni a britek döntése. Az EU-nak inkább az kockázat, hogy szétesik, a Brexiten felbuzdulva más országok is a kilépés mellett dönthetnek.
- Ha Trump úgy cselekszik, ahogy a választás után beszélt és nem ahogy előtte, nem lesznek kereskedelmi háborúk, csak enyhe protekcionizmusra számíthatunk, ha viszont Obama alatt hozott törvényeket tényleg kidobálja az ablakon, a gyógyszeripar, a bankszektor és a fosszilis energiahordozók piaca ralizhat. Nem számít arra, hogy a Dodd-Frank törvényt tényleg visszahozzák Trumpék. A kockázatok csak nagyon kicsit emelkedtek a republikánus elnökjelölt megválasztásával, viszont számos kockázat, amelyre megválasztása esetén számítani lehetett, eltűnt.
- Lehet, hogy a britek meg tudják tartani az egységes piachoz való hozzáférésüket, hogy a szabad munkaerő áramlást teljesen másképp engedélyezik, mint ahogy az jelenleg működik.
- Nem globális jelenség a jobboldali populizmus térnyerése, csak az Egyesült Államokban és Európában, a világ többi részén inkább az látszik, hogy nyitják a határokat és globalizálódnak.
Christian Schulz, a Citi európai gazdasági igazgatója szerint a Brexit gazdaságra gyakorolt hatása attól függ, hogy kemény, vagy puha Brexit valósul-e meg. Theresa May szerint a szavazók a bevándorlás ellen szavaztak elsősorban, ezért a határ feletti irányítás visszaszerzését tűzte ki céljául. Ez az EU irányelveivel nem kompatibilis: szerintük az egységes piachoz való hozzáférést csak akkor tarthatják meg, ha a munkaerő szabad áramlását is elfogadják. Körülbelül két éve van a szereplőknek ezt a nézeteltérést rendezni (ha a britek valóban elindítják márciusban a kilépést).
Pengeélen az orosz-ukrán béketárgyalások, új stratégiához nyúl a frontokon Kijev - Háborús híreink csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Megjött az első nyilatkozat az orosz békedelegációtól: ezt akarja elérni most Moszkva
Mondjuk az sem biztos még, hogy lesz tárgyalás.
Sok jó hír érkezett az elmúlt napokban, az emelkedés után kicsit megpihennek a világ tőzsdéi
Fontos euróövezeti adatok érkeznek ma.
Trump az Apple-nek: Ne Indiában gyártsátok az iPhone-t!
Újra nyomás alá helyezte az elnök az amerikai céget.
Magyar Levente elárulta, mi a „vörös vonal” a magyar kormány számára
Szerinte Brüsszelnek ki kellene egyeznie Trumppal.
Szijjártó: Magyarország ellenzi az ukrán agrártermékek vámmentességét
Nem hosszabbítanánk meg.
Miközben mindenki az orosz-ukrán találkozóra vár, Moszkva szépen csendben új offenzívába fog kezdeni
Látványos csapatösszevonásokat látni a frontok mögött.
Trump tervével Amerika sokkal többet veszít, mint amennyit nyer
Az ipari termelés önmagában nem érték, a rozsdaövezeti kétkezi munkások támogatása politikailag fontos, de gazdaságilag nem jár előnyökkel. Pedig nem kellene nagy változás, az Egyesült...
EU-pályázatok Bulgáriában 2025-ben - Zöld, innovatív, digitális és tudásalapú átalakulás fókuszban
Bulgária 2025-ben is jelentős mértékben támaszkodik az Európai Unió strukturális és beruházási alapjaira, hogy előmozdítsa a tudásalapú társadalmat, az innovációvezérelt gazdasági növe
SAP bérszámfejtés: kihívások, megoldások és szakemberhiány Magyarországon
Az SAP az egyik legelterjedtebb vállalati szoftvercsomag a világon, amelyet a vállalkozások különböző folyamataik és működésük hatékonyságának növelésére használnak. Magyarországon is
A kapitalisták Woodstockján jártam - ilyen Warren Buffett cégének közgyűlése belülről
A világ minden tájáról érkeznek a tanulni vágyók Warren Buffetthez, mint egy ókori filozófushoz. Miután az omahai bölcs beszélt, a rajongók indulhatnak megvenni Berkshire-logóval ellátott...
Mit jelenthet XIV. Leó pápa beiktatása a Katolikus Egyház mesterséges intelligenciával kapcsolatos álláspontja szempontjából?
Az elmúlt napokban óriási figyelem övezte az új pápa megválasztását és természetesen ez a figyelem kiterjed arra is, hogy a frissen megválasztott - és a pápai trónt elfoglaló Rober Prevost,
Csődbe menni nem jó, de utána is jöhetnek a sikerek
Számos fociklub jut csődközelbe, egyesek konkrétan át is élik, vagy tulajdonosuk jut hasonló sorsra. Még a legmélyebb gödörből is van visszaút, ha okosak vagyunk, de...
The post Csődbe menni
Tudod, hogy nem engedheted meg magadnak!
Már rég nem újdonság a buy now, pay later fizetési séma, de most találtam egy terméket, ami több szempontból is hihetetlen volt számomra. Aki esetleg nem találkozott még vele (talán Magyarors
USA munkaerőpiac: közelgő elbocsátási hullám?
Makrogazdasági területen az elmúlt hét nem okozott számottevő meglepetést. Az USA, Kína és az eurózóna gazdaságát tekintve egyaránt megtorpanni látszik a szolgáltatóipari szektor korábbi

A Stanley kulacs felemelkedése: hogyan lett státuszszimbólum egy ipari termoszból? (x)
Újragondolt márka: így lett virális siker a Stanley kulacs.

- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
- Felszámolták az önjelölt király birodalmát Európa legerősebb országában: bilincsben vitték el I. Pétert
- Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban
- Kihúzzák a szőnyeget a magyar szankciós vétók alól
- Itt a friss inflációs adat, beütött az árrésstop
Ingatlanpiaci elemző
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Világbotrány az élelmiszerpazarlás, de a változás a konyhánkban kezdődik
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.
Egy asztalhoz ülhet Putyin és Zelenszkij – Mi várható az isztambuli béketárgyaláson?
A háború kezdete óta nem találkozott az ukrán és az orosz vezető.
Váratlan emelkedés a piacokon – látszik a vámháború vége?
Az OTP lehet a nap nyertese?
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen