A beépített karbonlábnyom az építőipar ügyeletes mumusa
Ingatlan

A beépített karbonlábnyom az építőipar ügyeletes mumusa

Portfolio
Noha az építőipari vállalatok karbonlábnyoma önmagában véve nem vészes, a teljes értéklánc közvetlen szén-dioxid kibocsátása annál drámaibb léptékű. Közben egyre inkább előtérbe kerül a szabályozók által sokáig elhanyagolt beépített karbonlábnyom kérdése, amely az építkezés mellett többek között az építőanyagok szállításához és előállításához kötődő kibocsátást is magában foglalja. A szereplőknek tehát ezzel is foglalkozniuk kell, miközben az ESG beszámolási kötelezettség sokaknak már szintén a napi realitás része. A téma jelentőségére tekintettel ezzel is foglalkozunk a közelgő Portfolio Építőipar 2025 Konferencián.

Noha idehaza évek óta toporog az építőipar, világszinten ugyanez nem mondható el. A 2020-2060 közötti időszakban havonta New Yorknak megfelelő volumennel bővül az épített környezet nagysága. Mindez azért sem mindegy, mert az ágazat a globális éves szén-dioxid kibocsátás 42%-áért felelős. 

2025. március 27., Portfolio Építőipar 2025. Ne maradjon le a tavasz meghatározó iparági rendezvényéről! Regisztráljon most!

A beépített karbonlábnyom különös jelentőséggel bír ebben a vonatkozásban, hiszen nevéből adódóan, ha az egyszer egy projektbe bekerül, onnan kiszedni már nem lehet. Ide tartoznak az építőanyag gyártással, az alapanyag kitermeléssel, szállítással, valamint az életciklus végi ártalmatlanítással és a hulladékhasznosítással kapcsolatos kibocsátások.

Bencze Anna, a HelloParks fenntarthatósági vezetője szerint

az építőiparban akár 20-25%-kal is csökkenthető a beépített karbonlábnyom pusztán azzal, ha alaposan átgondolják, mire van valóban szükség.

"Az az építőanyag a legfenntarthatóbb, amit nem építünk be feleslegesen" – fogalmazott a szakértő a márciusi Portfolio Green Transition & ESG 2025 Konferencián.

Az értéklánc a ludas

Érdekes módon az építőipari cégek közvetlen kibocsátása alacsony, az EU teljes kibocsátásának mindössze 1,7%-át teszi ki. A kibocsátások túlnyomó része (az EU kibocsátásának 90%-a) az értékláncban keletkezik, a beszállítóknál (upstream) és az ügyfelek oldalán (downstream). Ezért is van szükség olyan átfogó tervek kidolgozására, amelyek kiterjednek a teljes értékláncra.

Márpedig nincs vesztegetni való idő, hiszen 2025-től már több hazai cégre nézve is hatályosak a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségek. A megfelelésben sokat segíthet az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. által indított online nyilvántartás, amely az építési termékek műszaki és környezeti információit teszi elérhetővé. Ezen túl egy dedikált ESG kalkulátor is fogódzót nyújthat a tervezéshez.

Maga az ESG-beszámolás teljesítése sem karbonsemleges, sőt!

Az ESG-törvény első tapasztalatai kapcsán Molnár Csaba Gábor, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának ESG vezetője korábban kiemelte: az ESG-szabályozás valójában egy kockázatkezelési eszköz, amelynek legfontosabb feladata, hogy a tőkepiaci szereplők és befektetők felismerjék a fenntarthatósági kockázatokat, és segítséget nyújtson ezek modellezésében, minimalizálásában vagy megszüntetésében.

epitoipar-2025-1140x384-hun-hu-1796-735287

Szinte hihetetlen, de maga az ESG beszámolási kötelezettség teljesítése is hatalmas karbonlábnyomot hagy, ezért erre UGYANCSAK külön oda kell figyelni.

A weboldalokon például általában az ESG beszámolók a legnagyobb méretűek, és ahogy Pichovszky Domonkos, a Kingfisher Digital vezérigazgatója rámutatott: a papírmentesítés csak a kezdet, a digitális folyamatok során is kulcskérdés az optimalizálás.

Ennek fényében talán már nem is olyan meglepő, de egy kisebb vállalati autóflotta elektromos meghajtásra való lecserélése kisebb kibocsátáscsökkentéssel jár, mint egy vezető hírportál képméreteinek optimalizálása.

Jól látható tehát, hogy a fenntarthatóság is egy kulcstéma a hazai építőipar mindennapjaiban, így ezt is taglalja a Portfolio Építőipar 2025 Konferencia.

Újra együtt a szakma csúcsa! A hazai építőipar egyik legfontosabb üzleti találkozója, a Portfolio Építőipar konferencia 2025-ben immár hetedik alkalommal jön egész napos szakmai programmal, networking lehetőséggel és állófogadással. Ne hagyja ki ezt az ízig-vérig prémium véleményvezér fórumot!

Címlapkép forrása: Shutterstock

RSM Blog

Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek

A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet