Napenergia Plusz Program: Vigyázzon milyen invertert választ! (x)
Prémium

Napenergia Plusz Program: Vigyázzon milyen invertert választ! (x)

PR cikk
Rosszul jár anyagilag, ha az invertere nem tud asszimetriát kezelni.

Január 15-én elindult a Napenergia Plusz Program előregisztrációja.

A pályázat keretében akár 5 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a háztartások napelemre és energiatárolóra.

Az akkumulátorral kiegészített áramtermelő rendszer azért hasznos, mert az általa elraktározott – napelemes rendszer termelte – energiát a háztartás akkor is fel tudja használni, amikor nem süt a nap.

Ezzel jelentősen csökkenthető a háztartások villamosenergia számlája és a villamos energia árváltozása miatti kitettsége.

A legfontosabb műszaki paraméter: aszimmetrikus inverter

A pályázatnak nem feltétele, mégis nagyon fontos, hogy a jelenlegi bruttó elszámolás keretében olyan invertert válasszunk, ami képes az egyes fázisokat külön szabályozni. Azok, akik elsiklanak ezen műszaki paraméter felett, sajnos rosszul járhatnak!

Ha egy inverter nem képes a fázisok közötti asszimetrikus terhelést lekezelni, akkor az jelentősen rontja a beruházás megtérülését. Ezért megkérdeztük Tárai Gábort, az EU-SOLAR Nyrt. vezérigazgató-helyettesét az inverterek fázisaszimmetria-kezelési képességéről.

De mi is ez a fázisaszimmetria?

Leegyszerűsítve, a napelemes rendszerek egyik legfontosabb eleme az inverter, ami átalakítja a napsugárzás energiáját elektromos árammá. Az inverter szabályozza továbbá az energiatárolóból való villamos energia kivételét is.

A pályázat keretében kizárólag 3 fázisú inverterek telepíthetőek. A piacon lévő engedélyezett inverterek jelentős többsége a megtermelt elektromos energiát a fázisok között egyenlően osztja el, azaz szimmetrikus fázisterhelést biztosít.

Csakhogy a különböző fázisokon nem azonosan fogyasztunk! A szimmetrikusan terhelhető inverter a teljesítményt mindig ahhoz a fázishoz igazítja, ahol legnagyobb a fogyasztás. 

Azaz, ha csak 1 fázison történik fogyasztás, akkor a másik két fázison is ugyanannyi energia visszatáplálásra kerül a szolgáltatói hálózatba 5 Ft/kWh árért.

Ez kifejezetten hátrányos mert mi 5 Ft-ért adjuk el azt az egységnyi, általunk termelt áramot, amit 37-70 Ft-ért veszünk vissza.

A fázisaszimmetriát kezelni tudó inverterek előnye

Az aszimmetrikus működésű inverterek viszont képesek a fázisokat eltérő módon, a terhelés függvényében táplálni!

Így amikor 1 fázison fogyasztunk csak, a másik 2 fázisról nem történeik betáplálás a szolgáltatói hálózatba. Ilyen inverterek esetén tehát nem veszítjük el a megtermelt energiát azzal, hogy szükségtelenül visszaadjuk azt 5forint / kWh áron a szolgáltatónak. Az ilyen inverterek betárolják az energiát az akkumulátorba, ahonnan majd ezt fel tudjuk használni.

A tervezett 25 éves működési időtartam alatt a szimmetrikus működésű inverter akár millió forintos költségnövekedést okozhat az aszimmetrikus működésű inverterrel szemben.

Mi az EU-SOLAR-nál kizárólag aszimmetrikus invertert adunk minden NPP csomagunk keretében, mert az ügyfeleknek műszakilag és gazdaságilag is ez a jobb, ez a racionálisabb választás.

Mindenkinek javasoljuk, hogy a saját megtakarításának maximalizálása érdekében kifejezetten ügyeljen arra, hogy az általa választott inverter képes-e az asszimetrikus terhelés kezelésére, vagy sem.

(x)

Ricardo

Összeadás, kivonás, rombolás

A mesterséges intelligencia útán egy kis természetes intelligencia. Avagy Összeadás, kivonás, rombolás. Öt bekezdés a számokról címmel friss írásom olvasható az individualista blogon. Kös

Holdblog

Szegény ország, több ima

A szegény országokban többet imádkoznak - akár ez is lehetne az e heti grafikonunk megállapítása. Minél nehezebb az élet, minél kisebb a társadalmi hátszél, annál... The post Szegény orszá

KonyhaKontrolling

Mennyit költs egyetem alatt?

A napokban Redditen egy apuka segítséget kért, hogy mennyi zsebpénzt adjon az egyetemista gyermekének. Nem olyan régen csináltam arról videót, hogy a pénzügyi tudatossággal kapcsolatban meglep

Ricardo

Kolnai, utópia, ChatGPT

Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te

Holdblog

New York, te kommunista...

Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New

Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!