Brüsszel zöld utat adott, Magyarország is kérhet EU-pénzt az árvízkárokra
Uniós források

Brüsszel zöld utat adott, Magyarország is kérhet EU-pénzt az árvízkárokra

Portfolio
Az Európai Bizottság a tagállamok éghajlatváltozással összefüggő katasztrófák utáni helyreállítási erőfeszítéseit kívánja támogatni a legújabb intézkedéseivel: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a 2024. szeptember 19-i lengyelországi látogatása során bejelentette, hogy három uniós rendelet módosítását javasolja, amelyek célja, hogy gyorsabb hozzáférést biztosítsanak az uniós forrásokhoz a katasztrófák utáni helyreállításhoz. Összesen 18 milliárd eurónyi forrást írányíthatnak a kohéziós alapokból az árvízsújtotta tagállamoknak, így Magyarországoknak is.

A javasolt módosítások az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA), a Kohéziós Alap és az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) vonatkozó rendeleteit érintik a 2021–2027-es programozási időszakban, valamint az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) szabályait a 2014–2022-es keretben. A módosítások válaszul jönnek a közép- és kelet-európai országokat érintő áradásokra és a Portugáliában pusztító erdőtüzekre. Az érintett hét tagállam (Lengyelország, Románia, Ausztria, Csehország, Magyarország, Portugália és Szlovákia) körülbelül 18 milliárd eurónyi forráshoz juthat, amelyet a katasztrófák elhárítására fordíthatnak – írja közleményében az Európai Bizottság.

A kohéziós politikai alapok már most is támogatják a tagállamokat az éghajlatváltozással kapcsolatos katasztrófák megelőzésében és helyreállításában. A legújabb javaslatok még nagyobb rugalmasságot biztosítanak, lehetővé téve az alapok felhasználását a károk helyreállítására, élelmiszersegélyekre, egészségügyi és szociális támogatásokra, valamint a csökkentett munkaidős foglalkoztatás finanszírozására.

Vagyis nem új forrásokat igényelhetnének a kormányok, hanem az elérhető kohéziós forrásaikat irányíthatnák a helyreállításra.

A Bizottság két új intézkedést is hozott: bevezetett egy 30%-os előfinanszírozást, amely növeli a likviditást, és a támogatott intézkedések akár 100%-ának finanszírozását is, így elkerülhetővé válik a nemzeti társfinanszírozás szükségessége.

A javasolt módosítások a mezőgazdasági termelők, erdőtulajdonosok és vállalkozások számára is kedvezőbb feltételeket teremtenek.

Az EMVA keretében a tagállamok közvetlenül és gyorsan nyújthatnak rendkívüli támogatást a károsult gazdálkodóknak, és nagyobb rugalmasságot élveznek a termelési potenciál helyreállítására irányuló intézkedések bevezetésében.

A javaslatokat most az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa elé terjesztik a rendes jogalkotási eljárás keretében. Az elfogadást követően a tagállamoknak a saját szükségleteik figyelembevételével kell dönteniük a rugalmassági mechanizmusok kihasználásáról, és benyújtaniuk a szükséges módosításokat az Európai Bizottsághoz.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Holdblog

Az S&P-huszárok hanyatlása

Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók.  "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.

Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet