Magyarországot megkerülve, jöhet az EU újabb 500 milliárdos programja
Uniós források

Magyarországot megkerülve, jöhet az EU újabb 500 milliárdos programja

Portfolio
Az EU vezetői egy 500 milliárd eurós közös védelmi alap létrehozását tervezik, amely kötvénykibocsátással finanszírozná a közös fegyverkezési projekteket. A terv célja, hogy megerősítse Európa védelmi képességeit Donald Trump esetleges visszatérése miatti NATO-bizonytalanság árnyékában.
Az uniós források, a közös költségvetés és felzárkóztatáspolitika reformjára készülnek Brüsszelben. Most klubeseményünkön mindent megtudhat a kohéziós politika helyzetéről, a határon átnyúló EU-s együttműködésekről is.

Az Európai Unió egy ambiciózus védelmi finanszírozási alap létrehozását tervezi,

amely kötvénykibocsátással gyűjtene legalább 500 milliárd eurót közös fegyverkezési és védelmi projektekre.

A tervet a NATO-biztonsági garanciák esetleges csökkenésére készülve teszik, mivel félő, hogy az Egyesült Államok Donald Trump januári beiktatása után magára hagyják Európát. A finanszírozási modell önkéntes alapon működne,

és a nem EU-tagállamok, például az Egyesült Királyság és Norvégia részvételére is nyitott lenne, elkerülve a közös EU-garanciákkal kapcsolatos ellenállást.

A terv jelentős elmozdulást jelez az EU korábbi álláspontjához képest, amelyben a kötvénykibocsátás hagyományosan német, holland és dán költségvetési szigorral ütközött. Kiriakosz Micotakisz görög miniszterelnök szerint az EU-tagállamok körében újfajta sürgető szükségérzet alakult ki, különösen Trump visszatérésének fényében – írja a Financial Times.

A tervet olyan nagyobb védelmi iparággal rendelkező országok, mint Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország, kifejezetten támogatják.

Magyarország viszont korábban kifejezetten ellenezte, hogy az EU közös hitelfelvételt hajtson végre bármilyen célból, akár a kohéziós források növelésére, akár más célokra. Az EU-ban konszenzusra lenne szükség a döntéshez, azonban ha egy erősített együttműködési rendszerben lesznek elérhetők a források, Brüsszel megkerülheti a tagállami vétókat. Ezt egyébként a semleges országok – Ausztria vagy például Írország – is támogathatja.

Az Európai Beruházási Bank (EIB) fontos szerepet játszhat az alap adminisztrációjában és a kötvények kezelésében, bár a bank jelenlegi szabályai tiltják, hogy közvetlenül fegyverkezési projektekbe fektessen. A védelmi alap célja, hogy ösztönözze a hosszú távú beruházásokat a védelmi szektorban, de a részletek – például a pénz konkrét felhasználási módjai – még nem tisztázottak.

Több tagállam, köztük Finnország és Dánia, pozitívan áll a tervhez, de Németország álláspontja még bizonytalan, amiben az országot sújtó kormánykoalíciós válság is szerepet játszik.

Az EU vezetői szerint Donald Trump esetleges visszatérése a Fehér Házba katalizátorként működhet a közös európai védelmi képességek megerősítésében. Trump korábban egyértelművé tette, hogy a NATO-védelmet azok az országok élvezhetik, amelyek megfelelnek a védelmi kiadásokra vonatkozó előírásoknak. Ez a fenyegetés különösen Kelet-Európában, például Lengyelországban és a Balti államokban érezhető, ahol a védelem iránti igény fokozott.

A közös védelmi alap elsődleges célja, hogy finanszírozza a nagy költségű közös projekteket, például a közös légvédelmi rendszereket, amelyek egyedül akár 500 milliárd eurót is felemészthetnek.

Az Európai Bizottság reméli, hogy a források biztosítása hosszú távú elköteleződést eredményez majd a védelmi szektorban, de a projektek részletei körüli viták még akadályozzák a végleges döntéshozatalt. A következő lépésekben az EU-tagállamoknak és a Bizottságnak meg kell állapodniuk a prioritásokban és a finanszírozási mechanizmus részleteiben.

Címlapkép forrása: EU

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Holdblog

Az S&P-huszárok hanyatlása

Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók.  "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

Ez is érdekelhet