Milliárdos EU-támogatásokért lobbiznak a legnagyobb szennyezők
Uniós források

Milliárdos EU-támogatásokért lobbiznak a legnagyobb szennyezők

Portfolio
Az Európai Unió karbonleválasztási és -tárolási (CCS) infrastruktúrájának fejlesztése kulcsfontosságúvá vált a 2030-ra kitűzött kibocsátáscsökkentési célok elérése érdekében. Bár az olaj- és gázipar évtizedek óta támogatja a technológiát, gazdasági életképessége továbbra is kérdéses, ezért a szektor európai szintű támogatást sürget. A környezetvédelmi szervezetek azonban kritikával illetik a fosszilis iparágak CCS-re való támaszkodását, amely szerintük az érdemi dekarbonizációt hátráltatja. Az olajcégek EU-s támogatást kérnek a fejlesztésekhez.
Nem a jövő, hanem a jelenünk gazdasági folyamatai alakultak át - erről szól a minden iparágat érintő szeptember 4-i Sustainable World konferencia, ahol a hazai fenntartható üzleti világ szereplői találkoznak.

Az olaj- és gázipar egyre nagyobb nyomás alatt áll, hogy 2030-ig kiépítse az EU által megkövetelt karbonleválasztási és -tárolási infrastruktúrát, amely évente 50 millió tonna CO2 biztonságos és tartós tárolását teszi lehetővé. A CCS technológia költségei azonban rendkívül magasak, mind pénzügyi, mind energetikai szempontból.

Jelenleg csak néhány kísérleti projekt működik az EU-ban, például a norvég Northern Lights, amely évente 1,5 millió tonna szén-dioxid tárolását teszi lehetővé.

Az IOGP Europe, az olaj- és gázipar érdekképviseleti szervezete, egy európai CCS-bank létrehozását sürgeti, amely közpénzből finanszírozná a technológia elterjedését. A szervezet szerint a hidrogénprojektekhez hasonlóan karbonkontraktusok révén kellene támogatni a stratégiai iparágak kibocsátáscsökkentését, különben az EU dekarbonizáció helyett dezindusztrializációval nézhet szembe. A jelenlegi szén-dioxid-kvóta ára messze nem fedezi a CCS költségeit, ami tovább növeli a kihívásokat – írja az Euronews, amely szerint uniós támogatásokra van szükség a fejlesztésekhez.

Eközben viszont az EU már jelentős pénzeket fektetett a CCS-be az Innovációs Alap révén, amelyet a szén-dioxid-kibocsátási kvóták értékesítéséből finanszíroznak.

A támogatások például cement- és acélüzemek karbonleválasztási projektjeit célozzák, de az IOGP szerint ennél célzottabb finanszírozásra lenne szükség a tárolókapacitás kiépítéséhez. Az INEOS által vezetett Greensand projekt Dániában például 0,4 millió tonna éves tárolási kapacitással indult, de ez is jelentős állami támogatást kapott.

Miközben az EU új, „Tiszta Ipari Megállapodás” kezdeményezésére készül, az ipari lobbi és a környezetvédelmi csoportok közötti vita várhatóan tovább élesedik. A CCS jövője az EU versenyképességére és klímapolitikai céljaira is kihat, de a technológia gazdasági és környezeti hatékonyságának kérdései továbbra is megosztják a döntéshozókat.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet