FONTOS Bréking: Trump kirúghatja a Fed-elnökét!
Lerántották a leplet Ursula von der Leyen nagy tervéről
Uniós források

Lerántották a leplet Ursula von der Leyen nagy tervéről

Portfolio
Egy Ursula von der Leyen elnök nevével fémjelzett, most kiszivárgott bizottsági dokumentum szerint az Európai Bizottság összevonná a kutatási és innovációs forrásokat egy új „Versenyképességi Alapban”. A tervet már ellenzi az Európai Parlament és a kutatók egy jelentős része, akik különálló programokat követelnek.
Október 14-én ismét Nyugat-magyarországi Gazdasági Fórum! Nincsenek egyszerű helyzetben a magyar vállalkozások, éppen ezért minden forrásszerzési, beruházási kedvezményes lehetőséget, költségcsökkentési fejlesztést meg kell ragadni! A gazdasági kilátásokról, a vállalkozások lehetőségeiről szól a győri Gazdasági Fórum.

Egy kiszivárgott feljegyzés szerint az Európai Bizottság egy új, Európai Versenyképességi Alap létrehozását tervezi, amely több meglévő uniós finanszírozási programot – köztük a 2027 utáni kutatási keretprogramot (FP10) – egyesítene – számolt be a ScienceBusiness, amelynek a birtokába került az Ursula von der Leyen elnök és Piotr Serafin költségvetési biztos nevében május 11-én kiadott tervezet.  

Az alap célja, hogy egységes irányítási keretet biztosítson az innovációt, digitalizációt és iparpolitikát támogató jelenlegi, széttagolt programok helyett.

A javaslat indoklásában azt írják, hogy az olyan programokat, mint a Horizon Europe és a Digitális Európa, túl bonyolult szabályozás és átfedések jellemzik, különösen a kkv-k számára. A bizottsági feljegyzés szerint ezért

elengedhetetlen a különálló eszközök összevonása és megerősítése egy versenyképes, koherens támogatási keretbe.

Az új alap öt fő pillérre – vagy néhány „ágazati ablakra” – épülne, közös pénzügyi eszköztárral és egy tanácsadó testülettel, amely ipari, kutatási és befektetői szereplőkből állna.

A terv heves vitákat váltott ki a tagállamok között, az Európai Parlamentnél és a kutatói érdekcsoportoknál, akik különálló kutatási programokat követelnek. A kritikusok attól tartanak, hogy a kutatás és innováció elveszhet az ipari és versenyképességi szempontok uralta logikában.

Az Európai Bizottság ezzel szemben azzal érvel, hogy az átfogó alap hatékonyabban tudja támogatni az uniós versenyképességi célokat és egyszerűsíti a hozzáférést a forrásokhoz.

A kiszivárgott dokumentum kitér arra is, hogy néhány program – például az Erasmus+ – önálló formában fennmaradhatna, de átalakítanák a működési modelljét. E programok külön zsebből kapnának támogatást az úgynevezett „Horizon Competitiveness Fund” keretéből, amely a jelek szerint megegyezik a tervezett Versenyképességi Alappal. A 2027 utáni többéves költségvetésről szóló első javaslatot várhatóan július 16-án mutatják be hivatalosan.

Címlapkép forrása: EU

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Holdblog

Szegény, de szexi...

Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet