
Az Európai Unió tagállamai hétfőn megállapodtak egy 150 milliárd eurós fegyverkezési hitelkeret létrehozásáról, amely a közös költségvetésből biztosít forrásokat védelmi eszközök beszerzésére – írta meg a Financial Times.
A program lehetővé teszi a tagországok számára, hogy Brüsszeltől kölcsönt vegyenek fel és közös uniós beszerzéseken keresztül költsenek különböző fegyverekre és védelmi rendszerekre.
Az Európai Bizottság korábban az orosz-ukrán háborúra hivatkozva, valamint Donald Trump amerikai elnök euroatlanti kapcsolatokból való kihátrálása miatt sürgette a kontinens gyors újrafegyverzését.
A hitelalap egyúttal az uniós hadiipar megerősítését is célozza:
a források zömét EU-s székhelyű fegyvergyártók kapják, miközben a külföldi alvállalkozókat arra ösztönöznék, hogy termelésüket helyezzék át Európába.
A legnagyobb vitát éppen ezeknek a külső szereplőknek – különösen brit, amerikai és török cégeknek – a részvétele váltotta ki. Franciaország vezetésével több tagállam követelte, hogy a pénz túlnyomó többségét az unión belüli gyártóknál költsék el.
A végső kompromisszum szerint a támogatott beszerzések legalább 65 százalékának EU-s (illetve ukrán, izlandi, liechtensteini, norvég vagy svájci) eredetű alkatrészekből kell állnia.
A török részvétel különösen érzékeny kérdés volt Görögország és Ciprus számára, a 1974-es ciprusi török invázió miatt. Bár az egyes hitelekről szóló döntések nem igényelnek egyhangúságot, Athén azt szorgalmazta, hogy Törökország csak fokozatosan, feltételekhez kötve vehessen részt a programban.
A harmadik országok vállalatai – például a brit BAE Systems – maximum a beszerzés értékének 35 százalékáig lehetnek partnerek, de csak akkor, ha az anyaországuk aláír egy védelmi megállapodást az EU-val. Egy-egy nem EU-s alvállalkozó hozzájárulása legfeljebb 15 százalék lehet, hacsak nincs már meglévő kapcsolata egy EU-s fővállalkozóval, vagy utóbbi két éven belül vállalja annak kiváltásának tanulmányozását.
A programban például tüzérségi lőszerek, rakéták, drónok, légvédelmi rendszerek, stratégiai szállító repülőgépek, kiber- és mesterséges intelligencia-alapú rendszerek beszerzése szerepel.
Mivel a kezdeményezés az uniós szerződések vészhelyzeti jogalapja alapján indul, nincs szükség az Európai Parlament jóváhagyására – a hivatalos elfogadás után még a hónap vége előtt hatályba léphet.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn
Cikkünk folyamatosan frissül.
Megkezdődött Irán bosszúja - Így reagál az olaj, a tőzsdék és a forint
Máris lépnek a befektetők.
Orbán Viktor rendkívüli biztonsági intézkedéseket rendelt el
Összehívta a rendfenntartási vezetőket.
Egyre távolabb az iráni béke: banális ok miatt nem lehet tárgyalni Teheránnal
Elbújt az ajatollah.
Elkaszálta a kormányhivatal az akkuüzem próbaüzemét
A mérések során határérték-túllépést tapasztaltak.
VIDEÓ! Rekord részvény-visszavásárlások: mit üzennek a befektetőknek?
2025 áprilisában az amerikai részvény-visszavásárlások összege elérte a 233,8 milliárd dollárt, ami 1984 óta a második legmagasabb havi érték. Az elmúlt három hónapban pedig több mint 5
Expressz befektetés négy nemzetközi nagybank részvényeivel - akár 46,5% hozam 3 év alatt
A bankszektor hagyományosan a magas kamatkörnyezet egyik legnagyobb nyertese. Bár a kamatszintek tetőzése már mögöttünk lehet, a jelenlegi szintek továbbra is meghaladják a történelmi átlago
Módosított kiberbiztonsági határidők!
A 2024. évi LXIX. törvény 2025. május 31-én hatályba lépett módosításai fontos változásokat hoztak, NIS2 irányelv szerinti megfelelési kötelezettségek terén. A módosítás célj
Ember: küzdj....vagy lépj le!
\"Fight or flight\" - ez lett a jelenkor egyik legnagyobb dilemmája. Küzdjünk tovább (magyarul: éljünk tovább), vagy meneküljünk ki ebből a világból (ne éljünk tovább)?...
The post Ember: k
A régiós együttműködés lehet Közép-Európa kitörési pontja a töredező világrendben
A globális gazdasági és geopolitikai környezet gyökeres átalakuláson megy keresztül, ezzel pedig új lehetőségeket kell megragadnunk. Az egyes nemzetek, politikai és kereskedelmi blokkok közöt
Atomenergiával a klímaváltozás ellen: lehetőség vagy zsákutca?
Miközben a világ egyre égetőbb kihívásokkal néz szembe a klímaváltozás terén, egy jól ismert, de erősen megosztó energiaforrás is újra reflektorfénybe kerül: a nukle
Változások a költözési jogban: Mit jelent ez a gyakorlatban?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Változások a költözési jogban: Mit jelent ez a gyakorlatban? Mi történik 2025. július 1-jétől? Az Országgyűlés elfogadta azt a törvénymódosít
8 működő stratégia a saját ingatlanhoz
Mivel nagyon sokaknak célja, álma, hogy saját ingatlanban lakhassanak, összeszedtem pár tipikus módszert, amivel próbálkozni lehet. Arról már sokat írtam, hogy minden egyéb híreszteléssel ell


- Megtörtént a nagy állampapír-mutatvány, erős üzenetet küldtek a lakossági befektetők
- Kilőtte Irán a Fatah-1-es rakétát – Ez lehet a legsúlyosabb csapás Izrael ellen?
- Irán jelzést adott – máris eldőlt a háború?
- Olyan történhet a forinttal, amire ebben az évtizedben még nem volt példa
- Bármelyik pillanatban háborúra indulhat Amerika: egyetlen oka van a radikális lépésnek
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Egyre csúnyább a háború – Nőhet a világban a terrorfenyegetettség
Lezárás vagy eszkalálódás jön?
Izrael megsemmisítette Irán legpusztítóbb fegyverét - Elhúzódik a háború?
Mit várhatunk ebben a konfliktusban?
Iráni-izraeli konfliktus – 200 forintos drágulás is jöhet a benzinkutakon
A brent ára a 100 dollárt is elérheti.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.