
Az Európai Unió tagállamai hétfőn megállapodtak egy 150 milliárd eurós fegyverkezési hitelkeret létrehozásáról, amely a közös költségvetésből biztosít forrásokat védelmi eszközök beszerzésére – írta meg a Financial Times.
A program lehetővé teszi a tagországok számára, hogy Brüsszeltől kölcsönt vegyenek fel és közös uniós beszerzéseken keresztül költsenek különböző fegyverekre és védelmi rendszerekre.
Az Európai Bizottság korábban az orosz-ukrán háborúra hivatkozva, valamint Donald Trump amerikai elnök euroatlanti kapcsolatokból való kihátrálása miatt sürgette a kontinens gyors újrafegyverzését.
A hitelalap egyúttal az uniós hadiipar megerősítését is célozza:
a források zömét EU-s székhelyű fegyvergyártók kapják, miközben a külföldi alvállalkozókat arra ösztönöznék, hogy termelésüket helyezzék át Európába.
A legnagyobb vitát éppen ezeknek a külső szereplőknek – különösen brit, amerikai és török cégeknek – a részvétele váltotta ki. Franciaország vezetésével több tagállam követelte, hogy a pénz túlnyomó többségét az unión belüli gyártóknál költsék el.
A végső kompromisszum szerint a támogatott beszerzések legalább 65 százalékának EU-s (illetve ukrán, izlandi, liechtensteini, norvég vagy svájci) eredetű alkatrészekből kell állnia.
A török részvétel különösen érzékeny kérdés volt Görögország és Ciprus számára, a 1974-es ciprusi török invázió miatt. Bár az egyes hitelekről szóló döntések nem igényelnek egyhangúságot, Athén azt szorgalmazta, hogy Törökország csak fokozatosan, feltételekhez kötve vehessen részt a programban.
A harmadik országok vállalatai – például a brit BAE Systems – maximum a beszerzés értékének 35 százalékáig lehetnek partnerek, de csak akkor, ha az anyaországuk aláír egy védelmi megállapodást az EU-val. Egy-egy nem EU-s alvállalkozó hozzájárulása legfeljebb 15 százalék lehet, hacsak nincs már meglévő kapcsolata egy EU-s fővállalkozóval, vagy utóbbi két éven belül vállalja annak kiváltásának tanulmányozását.
A programban például tüzérségi lőszerek, rakéták, drónok, légvédelmi rendszerek, stratégiai szállító repülőgépek, kiber- és mesterséges intelligencia-alapú rendszerek beszerzése szerepel.
Mivel a kezdeményezés az uniós szerződések vészhelyzeti jogalapja alapján indul, nincs szükség az Európai Parlament jóváhagyására – a hivatalos elfogadás után még a hónap vége előtt hatályba léphet.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio
Berobbant az új csalási mód – Mutatjuk, mire kell figyelni
A vámok felkeltették a bűnözők figyelmét.
Zelenszkij is megszólalt: Putyin mellett az EU-nak és az USA-nak is ott kell lennie a tűzszüneti tárgyaláson
Az ukrán elnök jelezte, eltökélt a sikeres tárgyalások mellett.
A Kreml gyakorlatilag azonnal meghazudtolta Trumpot a tűzszüneti tárgyalásokról
Moszkva szerint az amerikai–orosz kereskedelmi megállapodásokról volt szó.
A dollár világpénzszerepe alapjaiban kérdőjeleződik meg
Az Egyesült Államok fizetőeszköze manapság egyértelműen a világgazdaság első számú devizája. A dollár központi szerepe azonban a világgazdaság strukturális változásával meginogni láts
Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit!
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit! Az ingatlanvásárlás sokkal komolyabb döntés, mint gondolnánk Miközben egy használt autót alapos
Követett részvények - 2025. május
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Napelemekkel lefedett csatornák kínálhatnak megoldást a víz- és energiahiányra
A Dél-kaliforniai Egyetem új kezdeményezése Kalifornia állam közel 6,5 kilométernyi csatornarendszerét tiszta energiaforrássá alakíthatja amellett, hogy hozzájárulhat a
Kevesebb gyerekkel is, többel is élni fog az emberiség
A mai fiúk tényleg cukik (they are so cute!), minden érdekli őket, de valójában semmi se. Legkevésbé, hogy feleségük és családjuk legyen. Félszegek, rettegnek, hogy...
The post Kevesebb gyerek
A nagyvállalatok árnyoldala: fenntarthatóság vagy megtévesztés?
Szabályozó előírás, fogyasztói elvárás, marketingeszköz: a fogyasztói termékek egyre nagyobb részénél kerül elő a \"zöldítés\". De több ismert márka és nagyvállalat gyakorlatában ta
Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek
A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal
Megverik az inflációt a magyar befektetési alapok?
A kérdés és a blog témája alapján úgy tűnhet, hogy a válasz egyértelműen nem lesz. Meglepú módon jobb a helyzet, mint gondoltam, de a jó nem ilyen. Persze okozhatta ezt az utóbbi 10+ év ré

Vállalatvezetők a célkeresztben: így védheti meg magát egy jó D&O biztosítással (x)
A munkahelyi mentális jóllét fesztiválja (x)

- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Történelmi pofont kapott az USA: fel lehet ebből állni?
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Miért ruháznának be a cégek, ha nincs kereslet?
Dr. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza volt a vendégünk.
Stipsicz András matematikus nyerte az idei Bolyai-díjat
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen