Hatalmas vámokkal vágná el magát az EU az orosz kitettségtől
Uniós források

Hatalmas vámokkal vágná el magát az EU az orosz kitettségtől

Portfolio
Újabb módon igyekszik csökkenteni kitettségét az Európai Unió, amelynek parlamenti képviselői ezúttal hatalmas tarifákkal terhelnék az oroszok által előállított műtrágya behozatalát. A világ legnagyobb termelői közül, Oroszország mellett jelenleg az Egyesült Államokkal is kérdéses az unió kereskedelmi viszonya, így a lépéssel arra igyekeznek ösztönözni a gazdákat, hogy drágább, de megbízhatóbb beszállítókat keressenek az elkövetkező pár évben, mielőtt még aktiválnák a valódi büntetővámokat.

Másfélszeresére emelnék az Oroszországból és Fehéroroszországból importált mezőgazdasági termékekre alkalmazott vámokat, miután az EP-képviselők négy-egyes arányban támogatták az erre irányuló javaslatot az Európai Parlament csütörtöki ülésén.

A Bizottságtól január végén bemutatott tervezete a cukorra, ecetre, lisztre és állati takarmányokra is vonatkozik, de sokkal lényegesebb, hogy a hatalmas mennyiségben termelt orosz műtrágyára behozatalát is komoly költségekkel terhelné.

A vámemelés után 6,5%-os költségteher nehezedne az eddig nem szankcionált termékekre, valamint ezen felül a műtrágya importjáért tonnánként 40-45 eurós díjat kellene fizetni a következő években. Ez az összeg azonban

2028-tól 430 euróra, tehát egy tonnánként több mint 170 ezer forintos díjra emelkedne.

Az intézkedést azzal indokolják, hogy az előző évben a szokottnál is magasabbra nőtt az ukrán háborúban agresszorként fellépő országok területéről érkező műtrágya mennyisége, ez pedig egy újabb olyan fajta függőséget jelent, amitől az Európai Unió minél előbb szabadulna.

A komolyabb vámok kitolását azzal indokolják, hogy ezzel időt hagynak a gazdáknak ahhoz, hogy más beszállítókat találjanak. Így próbálják garantálni a fokozatos diverzifikációt és hozzájárulni az ellátási láncok ellenállóképességének növeléséhez, ezzel elzárva Oroszország egy újabb zsarolásra alkalmas eszközét.

Évi 43 millió tonnával Oroszország a világ harmadik legnagyobb műtrágya-előállítója az Egyesült Államok és India után. A World Population Review térképe alapján jól látszik, hogy velük csak Kanada játszik egy ligában, de az

Európai Unió tagjai összesítve mintegy 15 millió tonnát állítanak elő, amiből 640 ezer tonnával Magyarország is kiveszi a részét.

Ugyan továbbra is kérdés, hogy az EU mit tud elérni az USA-val folytatott vámtárgyalásokon, Kanada már több ízben jelezte, hogy örömmel erősítenék meg az Európával való kereskedelmi együttműködésüket, így ők komoly szerepet játszhatnak az orosz műtrágyáról való leválásban is.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Kiszámoló

Én megmondtam

Pár hete írtam egy cikket arról, hogy nem feltétlen van jó helyen a pénzed a mobilodról elérhető banki alkalmazásokban, különösen nem akkor, ha a mobilt és az alkalmazásokat is az ujjlenyoma

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megjelent a 100 leggazdagabb magyarról szóló lista, mutatjuk a százmilliárdos vagyonokat
Portfolio Hitelezés 2025
2025. május 22.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet