
A magyar mezőgazdaság némileg paradox helyzetben van. Kivitelben játszott szerepe egyrészt vitathatatlan, ti. az ágazat 3,5 milliárd eurós külkereskedelmi többletet termel, és ezzel a teljes magyar export egyenleg nagyjából harmadát adja. Mindez történik ráadásul úgy, hogy a hazánkban működő 4200 élelmiszeripari vállalatból csak 800 szállít külföldre.
A szakemberek egyöntetű véleménye szerint ugyanakkor a magyar élelmiszeripar rossz hatékonyságú, magas energiaintenzitású és nem versenyképes európai szinten, ami joggal veti fel a kérdést, hogy mennyivel dobná meg a kivitelt, ha az ágazat valóban hatékony lenne.
Mind termelésben, mind volumenben az uniós élelmiszeripar 1%-át teszi ki a magyar gazdaság, ami szintén azt támasztja alá, hogy van hova fejlődni. Az utóbbi időszak eseményei azonban a ragadós száj-és körömfájás járványtól az amerikai vámintézkedésekig enyhén szólva nem segítik a felzárkózást.
Különösen a Trump elnök által „Felszabadulás Napjaként” beharangozott drákói vámszigorítások rontják a hangulatot szakmai körökben, hiszen itt nem természetes, hanem ember által előidézett krízisről beszélünk.
A helyzet ezen a fronton több, mint kaotikus. Az uniós élelmiszeripari termékekre kivetett 20%-os vámot egyelőre az amerikaiak felére csökkentették, mire válaszul az EU az eredetileg megszavazott megtorló vámjait 90 napra felfüggesztette. Ez viszont nem jelenti azt, hogy az öreg kontinens élelmiszeripari szereplői ne sínylenék meg a történteket.





























Az EU második legnagyobb célpiaca ugyanis az USA, ahova a kivitt élelmiszerek 13%-a irányul, ugyanakkor mivel az EU esetében főként feldolgozott termékek érintettek, számukra sokkal nehezebb új piacokat találni.
Ezen túl a Kanadára, Brazíliára és Mexikóra kivetett vámok azt is eredményezik, hogy ezen országok termékei akár Európában keresnének vevőket, ami tovább fokozza a tengeren inneni termelőkre nehezedő nyomást.
Magyarország számára is ezek a közvetett hatások jelenthetik az igazi kihívást, hiszen az USA nincs a tíz legfontosabb exportpartnerünk között, ellenben például a kanadai gabona európai beáramlása már jelentősen ronthatja pozícióinkat az olasz vagy a német gabonapiacon
– vélekedett Dr. Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke a Világgazdaság hasábjain.
Ezzel párhuzamosan az európai fogyasztók és vállalatok üzleti bizalomba vetett hite is alapjaiban rendülhet meg, ami hosszabb távon jelent bizonytalanságot az egész élelmiszerpiac számára.
A globális vámháború magyar szereplőkre gyakorolt további összefüggéseit Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára taglalja a Portfolio Agrofood 2025 konferencia nyitó előadásán.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Várhatóan lemond a román miniszterelnök
Marcel Ciolacu a kormánykoalíció elnökválasztási veresége után távozhat.
Új korszak köszönthet be Romániában, a magyarok viszont aligha örülhetnek ennek
Mit jelent a szélsőjobboldali George Simion első fordulós győzelme?
Kiderült az új feladatmegosztás az MNB-ben: új alelnökhöz kerül a monetáris politika
Virág Barnabás feladatköre is változik.
AI-ügynök csoportfőnök lesz minden fiatalból? − Megszólal a kibertitok jövőkutató
Nem érdemes már konkrét szakmákban gondolkozni.
Nyugdíjba megy a király, éljen a király
Nyugdíjba vonul az év végén minden idők legismertebb befektetője. Warren Buffett a HOLD-nak is nagy példaképe, sokszor elhangzik a neve a HOLDBLOG-on, az After Hoursben...
The post Nyugdíjba megy
Nyugaton van még a pénzügyi világ nagyja
Ugyan a top helyekre már bőven odaférnek ázsiai városok, de azért a legfontosabb pénzügyi központok még mindig Nyugaton vannak. Az e heti ábránkon csak az...
The post Nyugaton van még a pénz
A legjobb és legrosszabb pénzügyi döntések szülőként
A Bankmonitor legújabb videójában a szülők pénzügyi döntései volt a téma. A pénzügyi szakértők és gyakorló szülők saját tapasztalataik, ismereteik alapján vitatták meg miért is olyan
Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)
A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs és Zsolt mellett a színpadon Zsiday Viktor, Móricz...
The post Üdvözlünk minde
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.

Az ingatlannál is jobb befektetés? (x)
Bélyegritkaságok a Pénzmúzeumban (x)

- Omlik a kártyavár Oroszországban: apad az államkassza, dőlnek a hitelek
- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
Ingatlanpiaci elemző
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.