
A magyar mezőgazdaság némileg paradox helyzetben van. Kivitelben játszott szerepe egyrészt vitathatatlan, ti. az ágazat 3,5 milliárd eurós külkereskedelmi többletet termel, és ezzel a teljes magyar export egyenleg nagyjából harmadát adja. Mindez történik ráadásul úgy, hogy a hazánkban működő 4200 élelmiszeripari vállalatból csak 800 szállít külföldre.
A szakemberek egyöntetű véleménye szerint ugyanakkor a magyar élelmiszeripar rossz hatékonyságú, magas energiaintenzitású és nem versenyképes európai szinten, ami joggal veti fel a kérdést, hogy mennyivel dobná meg a kivitelt, ha az ágazat valóban hatékony lenne.
Mind termelésben, mind volumenben az uniós élelmiszeripar 1%-át teszi ki a magyar gazdaság, ami szintén azt támasztja alá, hogy van hova fejlődni. Az utóbbi időszak eseményei azonban a ragadós száj-és körömfájás járványtól az amerikai vámintézkedésekig enyhén szólva nem segítik a felzárkózást.
Különösen a Trump elnök által „Felszabadulás Napjaként” beharangozott drákói vámszigorítások rontják a hangulatot szakmai körökben, hiszen itt nem természetes, hanem ember által előidézett krízisről beszélünk.
A helyzet ezen a fronton több, mint kaotikus. Az uniós élelmiszeripari termékekre kivetett 20%-os vámot egyelőre az amerikaiak felére csökkentették, mire válaszul az EU az eredetileg megszavazott megtorló vámjait 90 napra felfüggesztette. Ez viszont nem jelenti azt, hogy az öreg kontinens élelmiszeripari szereplői ne sínylenék meg a történteket.












































Az EU második legnagyobb célpiaca ugyanis az USA, ahova a kivitt élelmiszerek 13%-a irányul, ugyanakkor mivel az EU esetében főként feldolgozott termékek érintettek, számukra sokkal nehezebb új piacokat találni.
Ezen túl a Kanadára, Brazíliára és Mexikóra kivetett vámok azt is eredményezik, hogy ezen országok termékei akár Európában keresnének vevőket, ami tovább fokozza a tengeren inneni termelőkre nehezedő nyomást.
Magyarország számára is ezek a közvetett hatások jelenthetik az igazi kihívást, hiszen az USA nincs a tíz legfontosabb exportpartnerünk között, ellenben például a kanadai gabona európai beáramlása már jelentősen ronthatja pozícióinkat az olasz vagy a német gabonapiacon
– vélekedett Dr. Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke a Világgazdaság hasábjain.
Ezzel párhuzamosan az európai fogyasztók és vállalatok üzleti bizalomba vetett hite is alapjaiban rendülhet meg, ami hosszabb távon jelent bizonytalanságot az egész élelmiszerpiac számára.
A globális vámháború magyar szereplőkre gyakorolt további összefüggéseit Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára taglalja a Portfolio Agrofood 2025 konferencia nyitó előadásán.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Legendás gyorsétteremlánc készül betörni Magyarországra
Egyszer már működtek nálunk, már toborozzák a partnereket.
Európának össze kell fognia az USA-val – Nincs más esélye a technológiai felzárkózásra
A transzatlanti együttműködés fontos célja lehet, hogy alternatívát kínáljon Kína digitális terjeszkedésére.
Kiadták a figyelmeztetést, kezdődik a viharhullám: eső, zápor, felhőszakadás jön
Jégeső és viharos széllökés is lehetséges.
Tilos fürdeni a Balaton legnagyobb részében
Kiadták a másodfokú viharjelzést a keleti és középső medencére.
Rubio: a végéhez közeledik Trump türelme, Putyin meg fogja kapni a magáét
Az amerikai külügyminiszter Kínát is bírálta Oroszország támogatása miatt.
Felvételeken a hétvégén tomboló vihar: cikázó villámok, villámárvíz, szupercella
Károk is keletkeztek.
Tájfutókra csapott le az ítéletidő keleti szomszédunknál, emberéletet is követelt
Többen is megsérültek, és a kihűlés jeleit mutatták.
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.