Brüsszel új adók sorát vetheti ki, az EU-pénzekre is ráteszik a kezüket
Uniós források

Brüsszel új adók sorát vetheti ki, az EU-pénzekre is ráteszik a kezüket

Portfolio
Az Európai Bizottság júliusban mutatja be a 2028–2034-es uniós költségvetés tervezetét, amely átalakítaná a forráselosztás rendszerét és új uniós adókat vezetne be. A cél a közös adósság visszafizetése és a pénzügyi hatékonyság növelése a tagállami hozzájárulások növelése nélkül.

Brüsszelben már a tagállamok, az Európai Parlament és az Európai Bizottság lázasan dolgoznak a következő hétéves költségvetés tervezetén, ami már a hónap végi EU-csúcson is fontos téma lehet – számolt be a Politico. Az uniós végrehajtó testület viszont politikai megúszásból csak júliusban ismerteti a 2028–2034 közötti uniós büdzsé tervezetét, hogy a nyári uborkaszezonban csendben egyeztethessenek a teljesen újratervezett kifizetési tervekről.

Az előterjesztés nemcsak a források újraelosztását, hanem új, uniós szintű adók bevezetését is tartalmazza majd.

A cél a változatlan pénzügyi keretrendszer mellett a hatékonyság növelése a kifizetéseknél, főleg az agrártámogatások esetében, valamint a helyreállítási alaphoz felvett közös adósság visszafizetésének biztosítása. A tagállamok várhatóan ellenállnak majd a legvitatottabb javaslatoknak, ezért is nem a június végi EU-csúcson lesz a fő vita.

Az Európai Bizottság fő célja, hogy az új költségvetési ciklusban kevesebb programon keresztül, centralizáltabb módon költse el a forrásokat, ami több biztos portfóliójának lecsupaszításával járhat. A költségvetés összmérete nem nő jelentősen, mivel Piotr Serafin költségvetési biztos szerint nem számíthatnak a tagállami hozzájárulások érdemi növekedésére.

A jelenlegi struktúrát tehát úgy kell átalakítani, hogy a meglévő forrásokkal „többet érjenek el”.

Brüsszel több új saját forrás beszedésére készül, hogy fedezze a közös Covid-19 utáni helyreállítási alapból származó, mintegy 25–30 milliárd eurós adósság visszafizetését – ami mint arról írtunk, akár a büdzsé 20 százalékát is kitehetné egyes években.

Várható javaslatok közé tartozik a kínai kisértékű csomagok megadóztatása, karbonimport-adó, idegenforgalmi belépési illeték, valamint az amerikai digitális óriáscégek megadóztatása – ez utóbbit több tagállam ellenezheti a Donald Trump amerikai elnök által indított kereskedelmi háború miatt.

A Bizottság várhatóan „menüalapú” javaslattal áll elő, hogy a tagállamok kiválaszthassák a számukra elfogadható bevételi forrásokat.

Címlapkép forrása: EU

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet