
Mennyire váltak tudatossá a magyar cégek az energiafelhasználásban az elmúlt években? Mennyire figyelnek az energiahatékonyságra például a fejlesztéseknél, eszközbeszerzéseknél?
Az energiahatékonyság a cégek szempontjából alapvetően két dolgot jelent. Egyrészt az energiaköltségek csökkentését, tudatos tervezését, másrészt az energiafelhasználás hatékonyabbá tételén keresztül a fogyasztás csökkentését.
Mivel az első egy lényegesen könnyebben mérhető dolog, leginkább az energiaköltségekben rejlő megtakarításra fókuszálnak a cégek, ugyanakkor az elmúlt időszak beruházásait tekintve már az energiahatékonyság is kezd felzárkózni a legfontosabb feltételek vagy választási kritériumok közé.
Tapasztalata szerint jellemzően mely ágazatokban figyelnek erőteljesebben az energiahatékonyságra, és mely ágazatok állnak rosszabbul ezen a téren?
Talán nem meglepő, hogy elsősorban azokban az iparágakban fordítanak több figyelmet a döntéshozók az energiahatékonyságra, amelyekben magas az energiafelhasználás mértéke, ezért közvetlen hatása van a cég alaptevékenységére. Ilyen tipikusan az autóipar, a gépgyártás, élelmiszeripar és -kereskedelem vagy a gyógyszeripar.

De kiemelhetném még például a szállodaipart is, ahol szintén jelentős költségtényezőt jelenthet a fűtéshez, hűtéshez, világításhoz, melegvíz-ellátáshoz, valamint az étkeztetéshez kapcsolódó energiaszámla. A szolgáltatóipar vagy a mezőgazdaság talán még kevésbé koncentrál az energetikai hatékonyságban rejlő megtakarítási lehetőségekre, de ezekben az iparágakban is tapasztalunk érdeklődést.
Milyen változásokat hozott ezen a téren az idei év? Tapasztalható például hatékonyságnövelés, vagy épp ellenkezőleg: erre nem tudtak idén forrásokat fordítani a vállalatok?
Energetikai döntési szempontból a helyzet a COVID válság hatására elég összetetté vált. A nagyvállalatok folytatják a már korábban előkészített vagy megkezdett hatékonysági projektjeiket, e területen nem érzékeltünk visszaesést,
sőt, azt tapasztaljuk, hogy a válságból való kilábalás egyik lehetőségeként tekintenek ezekre a projektekre.
A középvállalati szegmens inkább kivár, de itt is inkább a projektek elhalasztásáról döntöttek és nem vetették el őket végleg. Nagy összegű források értelemszerűen inkább a nagyvállalatoknál állnak rendelkezésre, de számos olyan projektünk van előkészítés alatt, amelynél az E.ON havidíjas szolgáltatási konstrukcióban biztosítja a hatékonyság növelő megoldást.
Milyen eszközökkel lehetne növelni a tudatosságot és a hatékony energiafelhasználást a nagyvállalatoknál és a KKV-knál? Utóbbiakkal mi a tapasztalatuk, mennyire tudnak és akarnak forrásokat szánni ezekre a fejlesztésekre?
A vállalkozások számára fontos, hogy a beszerzési döntésüket egy tervezhető, átlátható információs környezetben tudják meghozni, hiszen ezek a beruházások – és főleg azok hatásai – hosszú távra szólnak. Szolgáltatóként minden releváns információt meg kell adnunk az ügyfélnek, hogy tudatos döntést tudjon hozni az energiamenedzsmentjére vonatkozóan. A KKV-k számára értelemszerűen nagyobb kihívást jelent a beruházások finanszírozása és a megtérülési idő alacsonyan tartása.
Jó hír, hogy számos támogatási és finanszírozási konstrukció elérhető számukra is a magyar piacon.
A tudatosság kialakítása pedig az edukációval kezdődik. Összeurópai szinten az európai zöld megállapodás és ezzel összefüggésben a magyar kormány által indított, energiahatékonyságot és megújuló energiahasználatot ösztönző programok rengeteg információt tartalmaznak arra vonatkozóan, hogy milyen lehetőségek állnak a vállalkozások rendelkezésére.
Hogy kell elképzelni a vállalatok és az E.ON „közös gondolkozását”? Hogy néz ki egy ilyen folyamat, és tapasztalata szerint mi a legnehezebb része?
A „közös gondolkodás” mindig nagyon sok kérdéssel kezdődik. Mindkét félnek tisztában kell lennie azzal, hogy mire van igénye az ügyfélnek, mik az energiastratégiai céljai. Ennek alapvetően két mozgatórugója lehet, vagy az energiafüggetlenségre való törekvés vagy a költségcsökkentés, adott esetben mindkettő. Ha tudjuk a célt, elkezdjük közösen kialakítani a lehetséges alternatívákat, majd véglegesítjük az igényt és a döntéshez szükséges egyéb paramétereket, mint az ár, időzítés, helyszínnel, technológiával kapcsolatos elvárások, elvégezzük a szükséges felméréseket és energiafelhasználási adategyeztetéseket és leszállítjuk az elvárásoknak megfelelő javaslatot.
A folyamat legnehezebb része talán a megfelelő, testreszabott megoldás kiválasztása és kidolgozása, mivel számos személyes, szakmai, céges vagy jogszabályi elvárásnak kell megfelelnünk egyszerre. Célunk, hogy ebben a folyamatban támogató partnerként tekinthessenek ügyfeleink az E.ON Hungária vállalatcsoportra.
Mi az, amire 2021-ben érdemes figyelni a cégeknek az energetikai korszerűsítéseknél? Adna néhány gyakorlati tanácsot?
A jelenlegi, bizonytalan helyzet ellenére tervezzenek hosszú távra, amikor az energetikai korszerűsítésükkel kapcsolatos döntéseket hoznak, a döntésük hatása ugyanis szintén hosszú távú lesz.
Arra is érdemes figyelni, hogy a fejlesztendő területek közül minek mekkora az üzletre gyakorolt hatása és ez alapján érdemes egy fontossági sorrendet kialakítani. A fenntarthatóság érdekében mindenképp szakmailag felkészült, stabil hátterű szolgáltatót válasszanak partnerüknek és tervezzék meg együtt a célokat és az oda vezető utat. Mindenképp érdemes körülnézni az elérhető támogatásokat illetően is.
A cikk megjelenését az E.ON Energiamegoldások Kft. támogatta.
Címlapkép: Audi
Hatalmas szerződéscsomaggal próbálják levenni Trumpot a lábáról a bahreiniek
Boeing repülőket és amerikai szervereket vásárolnak.
Növekedéssel zárták az első félévet a magyar alapok, sok pénz ment abszolút hozamú befektetésekbe
Közzétette júniusi statisztikáit a BAMOSZ.
Vasököllel venne revansot Trumpon az Európai Unió bővülő országhada
Egyre többen borítanák az asztalt a vámháború miatt a legfájdalmasabb gazdasági csapással.
Lázár János bejelentette: helytállási pénzt kapnak azok, akik a vihar elhárításán dolgoztak
"Most már csak a hétköznapokban kell ugyanígy helytállni."
Szíria az ENSZ Biztonsági Tanácsának az összehívását kéri az izraeli légicsapások miatt
Megvitatnák a következményeket.
Légy Te az év pénzügyi vezetője! Már lehet nevezni a CFO of the year 2025 díjra
Idén is díjazzuk a vállalatok legjobb pénzügyi-gazdasági vezetőit.
Túlfeszítette a húrt Brüsszel, belháború indult az uniós pénzek miatt
Ursula von der Leyen terve az új hétéves költségvetésről egyelőre csak feszültségeket hozott felszínre.
Kormányzati döntés: több tucat vasúti és közúti fejlesztés kapna kiemelt státuszt
Meglepő listát tett közzé a Lázár János vezette minisztérium.
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis
Végre kimondták: nem kell tovább fenntartani a projekteket
Miközben sok pályázó már túl van a projektje fenntartásán, a Hatóság csak most tisztázta a legfontosabb kérdést.
Miért nem emelkedik mindig az infláció, ha vámot emelnek?
Súlyos inflációt jósoltak az elemzők, amikor Donald Trump áprilisban bedurrantotta a vámháborút, és jogosan: a vámok növelik az importált termékek árát, ami végső soron a... The post Mié
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón


Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Pokoli hónapok után vérszegény időket várnak az elemzők
Érkeznek a második negyedév amerikai vállalati beszámolói.
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?