Startupok és fenntartható megoldások: mutatjuk a legizgalmasabb új technológiákat
Üzlet

Startupok és fenntartható megoldások: mutatjuk a legizgalmasabb új technológiákat

Portfolio
Kék Bolygó Start-Up Trambulin névvel indított kelet-közép-európai startup akcelerátor és mentorprogramot a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány a Közép-dunántúli Regionális Innovációs Ügynökséggel együttműködve tavaly októberben. A program keretében 12 fenntarthatóság központú startup kapott szakmai támogatást, és egyikük egy nagy lépéssel közelebb kerülhetett egy tőkebefektetés lehetőségéhez is.

A Start-Up Trambulin mentor program célja, hogy segítse az innovatív megoldások finanszírozását az emberi, társadalmi, természeti és gazdasági erőforrások fenntartható hasznosítását elősegítő startup projektek támogatásával a kelet-közép-európai (kiemelten a V4) régióban. A középtávú terv pedig egy kelet-közép-európai startup csomópont megalkotása.A résztvevő 12 csapat az elmúlt két hónap alatt 20 szakértő és 6 mentor segítségével fejlesztette tovább startup vállalkozását, valamint felkészítették projektjüket a külső, valamint kiemelten a Kék Bolygó Klímavédelmi Kockázati Tőkealap lehetséges befektetésére.

Fenntarthatóság a fókuszban

A programra azoknak a korai és növekedési fázisban lévő kelet-közép európai (kiemelten a V4 országok) startupoknak a jelentkezését várták, amelyek az alábbi fenntarthatósági témák közül egyre vagy többre fókuszálnak:

  • egészséges társadalom
  • vízvédelem és alapvető köztisztaság
  • megfizethető és tiszta energia
  • fenntartható települések és közösségek
  • felelős fogyasztás és termelés
  • éghajlatváltozás mérséklése
  • természetes ökoszisztémák védelme
  • helyi erőforrások fenntartható hasznosítása

A jelentkezés során előnyt jelentett, ha a startupok már túl voltak az első validáláson és rendelkeztek MVP-vel, de a program validálást igénylő ötleteket is támogat. A programban való részvételre a jelentkezők közül a legjobb 12 csapat kapott lehetőséget.

Az akceleráció és mentorálás októberben indult, központi része volt a tíz nap terjedelmű tematikus workshopok lebonyolítása. A workshopok célja az volt, hogy külső trénerek bevonásával tematikus ismereteket nyújtson a résztvevők számára mindazon szakterületen, amelyek a projekt ötletük továbbfejlesztéséhez, illetve kiemelten külső tőke bevonásához szükségesek. Mindemellett egyéni mentorok segítségével is fejleszthetik ötleteiket a résztvevők. A felkészítést egy befektetői nap zárta.

Okosbútorok és beltéri növénytermesztés

A 12 csapat az elmúlt két hónap alatt 20 szakértő és 6 mentor segítségével fejlesztette tovább startup vállalkozását, valamint felkészítették projektjüket a külső források befogadására.

A befektetők előtt is mérlegre kerülnek a fenntartható megoldásokra fókuszáló startupok:

  • Yellow Rabbit - sportpályákon, versenyeken, parkokban kihelyezett egészséges ételeket kínáló automaták hálózata
  • Growberry - hidropóniás ipari növénytermesztési rendszer
  • Kuube - utcai okosbútorok
  • Split Medtech Device - csonttörés regenerációt felgyorsító orvostechnikai eszköz
  • Fridge & Pantry Management - mobilalkalmazás, virtuális hűtő, amely segít rendszerezni az otthoni élelmiszereket
  • Sincroll Drive Technologies - innovatív fogaskerék meghajtási technológia
  • Green Drops Farm - hidropóniás beltéri növénytermesztő eszköz
  • Agrocoat - ültetvényeken használható okos növényvédelmi tetőrendszer
  • Grofie - 360 fokos, komplex kültéri zöldfal rendszer
  • Hydrobot - vízszivárgásokat monitorozó távvezérelt robot
  • Csalomon - növényvédelmi, vonzódás alapú kártevő csapdák
  • Zwippen - Alzheimer-kór korai diagnózisát, a stroke-rehabilitációt elősegítő, finom motorikát fejlesztő orvosi rendszer

Feromonos rovarcsapdák vitték el a fődíjat

A Kék Bolygó Start-up Trambulin program fődíját a Csalomon csapata kapta: a cég hormonális rovarcsapdákat fejleszt. A feromonos rovarcsapdák a növényvédelem arzenáljában a "felderítő műhold" szerepét töltik be. A feromoncsapdák csalétke a nőstény lepke ivari csalogatóanyagát (szexferomonját) tartalmazza, ami a faj hímjeire erősen vonzó hatású. A tojásrakást megelőző párzási időben a csalogatóanyag a csapdába vonzza a nőstények után kutató hím egyedeket, amelyek ott megfogódnak, értesítve a gazdálkodót arról, hogy a kártevő faj rajzása elkezdődött. A Csalomon eddig 190 faj feromonját azonosította és készített rovarcsapdát.

A módszer segítségével már a tojásrakási időszak kezdetén értesülhetünk a kártevő jelenlétéről, így közvetlenül a kelő hernyók ellen védekezhetünk, még a kártétel kialakulása előtt. Csapdáikat alma, körte, barack, meggy, szilva, szőlő, bogyósok, zöldségfélék, szántóföldi növények, erdei- és dísznövények, raktározott termények kártevőire kínálják.

A cikk megjelenését a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány támogatta.

Címlapkép: Getty Images

RSM Blog

Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek

A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Ez is érdekelhet