
A "Fókuszban a kkv versenyképesség - Herceghalom" című konferencián a gazdasági, energiapiaci, valamint banki költségekről szóló előadásokat követően Madár István, a Portfolio vezető elemzője mutatta be a résztvevők számára a makrogazdasági kilátásokat. A strukturális problémák között említette a munkaerőpiaci kihívásokat, a lassú vállalati fejlődést, valamint azt is kiemelte, hogy az extenzív és keresletélénkítésen alapuló növekedési modell egyre kisebb hozammal kecsegtet. A várakozások alapján a reálbérek növekedése akár a 8%-ot is elérheti, látható továbbá, hogy elindult a lakosság hitelfelvétele, ami a fogyasztási sokk enyhülését vetíti előre.

Ezt követően Póka Valentin, a Coface országigazgatója tartott előadást az infláció kezeléséről, a növekvő vállalati fizetésképtelenségről Közép-, és Kelet-Európában.
Magyarország tekintetében ez a szám kiugróan magas, két és félszeresére (152%-kal) nőtt 2022 és 2023 között a fizetésképtelenségek száma.
A leginkább érintett ágazat ebben az építőipar, a képet azonban árnyalja, hogy 2022 körül nagy számban alakultak pár fős építőipari vállalkozások, amelyek gyorsan meg is szűntek. A járműipart illetően Ázsia került középpontba az európai piacok helyett, míg a mezőgazdaságban a geopolitikai hatások 2024-ben is nyomás alatt tarthatják a mezőgazdasági árupiacokat.

Vállalati tapasztalatok első kézből
A vállalati fejlődés kulcsáról, a stabilitás megtartásáról, a munkaerőpiaci helyzetről, valamint szektorok által remélt ideális változásokról kérdezte a vállalati kerekasztal-beszélgetés résztvevőit a moderátor, Póka Valentin.
Csipszer Zoltán, a Lindab Kft. légtechnika üzletág vezetője az elmúlt évek kihívásairól elmondta, hogy a saját folyamatban lévő kivitelezéseikre a járványhelyzet kevésbé volt hatással, az ellátási láncban bekövetkező zavarok viszont igen. Ezekre a termékek raktározása, a hosszú távú megállapodások, a folyamatos rendelésállomány megtartása volt a megfelelő válasz. A további fejlődés, valamint stabilitás fenntartása érdekében a digitalizációt emelte ki Csipszer Zoltán, valamint azt is, hogy a vállalatnak feladata, hogy a munkavállalaóinak megfelelő munkakörnyezetet biztosítson, ami magába foglalhatja mind a munkahelyi közösségépítést, mind a home office biztosítását.
A jövőt illetően elmondta, hogy a az egész üzleti szférának előnyére válna, ha a jelenlegi turbulencia megszűnne, és a vállalkozók a realitás talaján, de optimistán tudnák a beruházásaikat elkezdeni.

Janositz Balázs, az UBM vezérigazgató-helyettese, CFO-ja a múltbeli nehézségeket illetően a háborús helyzet kapcsán kiemelte, hogy a partnerkapcsolatok rendkívül felértékelődtek, mind a vevői, mind a szállítói oldalon. Versenyképességi szempontból a modern technológia alkalmazása kulcsfontosságú egy nagyvállalat számára, ebben a kutatásfejlesztés, az egyetemi kapcsolatok és a partnerkapcsolatok adhatnak támogatást. Janositz Balázs elmondta, hogy nem lehet eléggé hangsúlyozni a partnerekkel való együttműködés fontosságát, ezek segítik a vállalatokat az információ és tudásszerzésben, de akár a technológiai fejlesztések átvételében is.
A vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy a vállalati szektor szereplőinek hasznukra válna az önismeretet, vagyis ha megtalálnák azt a szerepet, pozíciót, amiben hatékonyak és jól érzik magukat. Arra a kérdésre, hogy mit tanácsolna az üzleti szférának azt válaszolta, hogy mivel lerövidült a változások ciklusideje, nem érdemes halogatni, várni a tökéletes megvalósításra, eszközre, lehetőségre, bele kell csapni, és csinálni.

A turizmusban tapasztalt nehézségekről Kálmán Zsolt, az Abacus Hotel Kft. cégvezetője számolt be a kerekasztal-beszélgetés során. A járványhelyzetben leginkább érintett turisztikai, hotel szektorban a munkaerő megtartása kritikus volt, a szállodák bezárásának időszaka alatt az Abacus Hotel számára az előre menekülés volt az egyetlen lehetőség, vagyis a hotel felújítása - összegezte a múltbéli eseményeket Kálmán Zsolt. A jövőt illetően a munkaerőhiány a hotelszegmensben még okozhat gondokat, külföldi munkavállalók nélkül nem egyértelmű, hogy hogyan lehetne ezt megoldani. Az adatgyűjtés és a digitalizáció a turizmusban is jelen van, amelyek a versenyképességet alapozzák meg.
A szállodaigazgató elmondta, hogy a tartalékképzést nagyon fontosnak tartja a jövőben, hüvelykujj-szabályként körülbelül 5 évente 500 millió forint elköltése lenne az ideális egy szálloda karbantartására és felújítására - a tartalékot, illetve az árrést ennek megfelelően szükséges meghatározni. Ami az igazgató szerint segíthetné a vállalkozásokat, az egy stabil, folyamatos 2,5%-os gazdasági növekedés a következő 3-5 évben, turbulencia nélkül.

Gyimesi László, a Mystic Nails Hungary Kft. ügyvezetője, dél-alföldi követ, Enterprise Europe Network, Brandesfiú, a kkv szektor kapcsán elmondta, hogy a külső sokkok - akár inflációról, akár energiaárakról legyen szó - alapjaiban tudják megrendíteni a vállalkozásokat, mert nincsenek rendesen felkészülve a sokkokra. A kkv-szektor termelékenysége gyenge, pufferrel sem készülnek sokan, így nem csoda, hogy egy nehezebb gazdasági helyzetben nem maradnak talpon. A jövőbeli fejlesztések kapcsán a szakértő elmondta, hogy óriási kockázat egy vállalkozásnak, ha nem foglalkozik a mesterséges intelligencia térnyerésével.
A jövőre nézve szerinte vállalkozóként nem szerencsés, ha arra számít valaki, hogy unatkozni fog. A cég csak egy eszköz ahhoz, hogy a vállalkozók olyan életet élhessenek, amilyen szeretnének, ennek megfelelően érdemes tisztázni a prioritásokat és a személyes célokat, a mindennapi életet és a vállalkozásra szánt időt.

Címlapkép forrása: Todoroff Lázár/Portfolio
Hatalmas segélycsomagtól eshet el Ukrajna, pótolhatatlan vadászgépet vesztett Kijev – Ukrajnai háborús híreink kedden
Cikkünk folyamatosan frissül.
Hogyan szerezheti vissza a nukleáris piacon egykori vezető szerepét az Egyesült Államok?
Az Egyesült Államoknak most valódi esélye van arra, hogy visszaszerezze korábbi vezető szerepét a globális nukleáris piacon.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.