Fogolydilemmában a magyar bankok
Mivel a felkínált lehetőség pénzügyileg előnyös, ezért nem kétséges, hogy azok, akik könnyen élni tudnak a lehetőséggel (van megtakarításuk) élni fognak vele. A bankoknak az előtörlesztések miatt hirtelen sok forintot kell devizára váltani (valamint - mint látni fogjuk - a pénzügyi bizonytalanság is növekedni fog) ezért a forint gyengülésének esélye egyre nagyobb. Így aki esetleg hezitálni kezdene, azt is meggyőzheti a devizahitelek törlesztő részletének várható emelkedése. Minél több a végtörlesztő, annál nagyobb lehet az árfolyamgyengülés, annál nagyobb a maradó devizahitelesek várható vesztesége.
És ebből következően annál nagyobb az ösztönzés, hogy a végtörlesztők körébe tartozzon az adós. Minden megtakarítás felszámolása, családi kölcsönök, külföldi devizahitel, lakás vagy ingóságok eladása is szóba jöhet. Sőt, akár új forinthitel felvétele is, aminek a törlesztője már nem is lenne magasabb a devizahitelénél, ha a forint érdemben gyengül. Így aztán megjósolható, hogy a devizahitelektől való menekülés 180-as árfolyamon olyan csábító lesz, hogy az érdemi forinthitel-keresletet vált ki a lakosság körében.
És itt jön a képbe a másik játékelméleti kérdés: vajon a bankok akarnak-e adni forinthitelt? Merthogy minden egyes forinthitel azonnali veszteséget jelent, amikor kiváltják vele 180-as svájci frank árfolyamon a régi hitelt. Így aztán igazából a bank a saját hitel kiváltására önszántából nem igazán lenne kapható. Csakhogy a másik bank hitelének kiváltására igen. Főleg akkor, ha sokan váltják vissza a banknál a jó hiteleket, és így a saját hitel portfóliója romlik. Vagy ha attól fél, hogy a másik bank előbb lép.
Tegnap erről így írtunk: "Ha meg akarja előzni egy bank a versenytársak piacszerzését, minél előbb a piacra kell dobnia kedvező kamatozású forinthitelét. Minél előbb megteszi ezt, annál több ügyfelet vonzhat magához. Minél többen döntenek ezért a hitelkiváltás mellett, az annál inkább segíti a forint gyengülő trendjét. Minél gyengébb a forint, annál több ügyfél dönt a hitel rögzített árfolyamú kiváltása mellett. Minél többen döntenek így, annál nagyobb a leépülő devizahitel-állománnyal küzdő bankok vesztesége. Minél nagyobb ez a veszteség, annál intenzívebb a kiváltási verseny. Minél intenzívebb a verseny, annál nagyobb a bankszektor vesztesége."
Írjuk le mindezt egy kicsit képszerűbben! A szigetre érkezik néhány turista (bank), hogy jól érezze magát (profitot termeljen). Csakhogy egyszer csak a sziget tulajdonosa (állam) gondol egyet, és a szigetet felperzseli (bevezeti a kedvezményes végtörlesztést), és a turisták elkezdenek éhezni (drasztikusan romlik hitelezési lehetőségük és a nyereségkilátásuk). Ezek után a tulajdonos fogja magát, és mindenkinek a kezébe odaadja a szúrófegyvert (a forinthitelezés lehetőségét). Kinek kisebbet, kinek nagyobbat. Nem mondja, hogy mit tegyenek vele ("majd eldönti a piac") de turistáink két dolgot tudnak: (1) a felperzselt szigeten nem biztos, hogy mindenkinek jut elég eleség (profit), illetve (2) ha használják a szúrófegyverüket (forinthitellel ügyfelet "lopnak" a többi banktól), akkor elkezdődhet a véres harc (a forinthitel-háború).
Amikor a kormány tegnapi bejelentésére valamelyest megnyugodtak a piacok, akkor tulajdonképpen az történt, hogy kiderült: a sziget tulajdonosa legalább nem utasította a turistáinkat a harcra (a forinthitel háborúra), hanem józan belátásukra bízta, hogy nekikezdenek-e. Másképpen: a kormány a "nem túl felelős" döntése után a bankrendszer szereplőinek felelősségére bízta a magyar gazdaság pénzügyi stabilitását.
Mit tesznek most a bankok? Egyesek zombi-bankká válhatnak. Ha van elég elszántság, akkor kitartanak. Ám a legkisebbek (és az esetleges újak) számára kitűnő ügyfélgyűjtési alkalom kínálkozik a forinthitelek nyújtásával, és ha a többiek utána mennek, akkor csak a forinthitelezést szigorító szabályok állhatják az útját a teljes devizaadósság lecserélésének - és az irgalmatlan mértékű, több bankot is lehetetlen helyzetbe hozó veszteségek felhalmozódásának. Elméletben persze nem csak az újak, hanem a legtöbb forrással rendelékező nagy bank, az OTP is megindíthatja a forinthitel-háborút - vagy legalábbis beállhat a kicsik mellé. Ám neki azt kell mérlegelnie, hogy az ezzel járó óriási mozgások után egy növekedési perspektíva nélküli, kilátástalan helyzetben lévő országban lehet nemzeti bajnok. Vagy egy versengő, aktív piacon lesz "csak" piacvezető. Ehhez azonban a banki versengő természetet kell visszafogni - nem biztos, hogy sikerül.
Vagyis két játékelméleti problémát is láthatunk: az egyiknél a racionális hitelesek egymást pörgetik bele a minél intenzívebb végtörlesztésbe. Ez egy "nem csapda típusú" játék, ahol mindenkinek ugyanaz az optimális stratégiája, csupán annyi a különlegessége, hogy minél többen választják az optimális stratégiát, annál inkább veszteséges lesz a többi stratégia.
A másikban a bankok néznek farkasszemet egymással és nézik, ki indítja el a sokakat elemésztő forinthitel-háborút. Utóbbi egy klasszikus fogolydilemma. Legjobban az járna, aki vallana (egyedül elindítaná a forinthitelezést), és a többiek sokat ülnének helyette (tétlenül végignéznék, hogy valaki a forinthitelekkel elcsábítja a devizahiteleseit). De a többiek is arra számítanak, hogy valaki vallani (hitelezni) fog, így ők is elkezdenek vallani (forinthitelezni). Pedig összességében akkor járnának jól, ha senki nem vallana, és kisebb büntetéssel (a devizahitelek visszafogott végtörlesztésének veszteségét lenyelve) együtt távoznának a börtönből. A bankszektor meglehetősen zárt szereplője a gazdaságnak, most egységesnek is mutatkozik, hamarosan kiderül, hogy sikerül-e összehangoltan, összességében optimális döntést hoznia.
Kinevezte új helyettesét Mahmúd Abbász palesztin elnök
A 89 éves Abbász két évtizede vezeti a Palesztinai Felszabadítási Szervezetet.
Trump kemény üzenetet küldött Putyinnak, fontos tárgyalások zajlottak – Háborús híreink szombaton
Trump szerint ő nem felelős a helyzetért.
Kreml: Moszkva kész előfeltételek nélkül tárgyalni Kijevvel a rendezésről
Vlagyimir Putyin a Kremlben fogadta Donald Trump különmegbízottját.
Nagyon olcsó elektromos autót dobnak piacra, a vásárlók szerelhetik össze
Az alap verzió eléggé fapados lesz.
Idén akár még kétszer vághat kamatot az EKB
Gediminas Simkus szerint tovább kell csökkenteni a kamatokat.
Kanadai miniszterelnök: Trump tényleg az 51. amerikai állammá tenné Kanadát
Szó szerint kell venni, amit az amerikai elnök mond.
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen