A NASA jelentősen csökkentette a 2024 YR4 földközeli aszteroida becsapódási kockázatát a belátható jövőben - olvasható a NASA oldalán.
A NASA jelentősen csökkentette a 2024 YR4 jelű aszteroida becsapódási valószínűségét, amely először 1/67-re, majd 1/360-ra módosult az új megfigyelési adatok alapján - jelentette a Space.com.
A csillagászok előrejelzései alapján tovább növekedett az elmúlt hetekben nagy figyelmet kapó 2024 YR4 kódnevű aszteroida becsapódásának esélye. Jelenleg 3,1 százalék az esélye annak, hogy az égitest 2032 december 22-én becsapódik a Földbe - írta a meg a New York Times.
A 2024 YR4 kódnevű aszteroida ugyan jelenleg még több mint 78 millió kilométerre száguld a Földtől, az elmúlt héten szinte letarolta a nemzetközi és hazai médiát. A különösen nagy figyelem annak köszönhető, hogy a friss elemzések szerint a nagyjából 40-90 méter átmérőjű „Földközeli-objektum” 2032-ben 2,6%-os eséllyel csapódhat a Földbe, ami lényegében a duplája a korábban kalkulált valószínűségnek. A Google Trends adatai alapján megnéztük, hogy a Google-keresésekben mennyire tükröződött az érdeklődés az égitest iránt.
Hétfőn újabb számítási eredményeket hozott nyilvánosságra a NASA a 2024 YR4 nevű aszteroidával kapcsolatban - írja az Időkép.
A kínai kormány "bolygóvédelmi erők" toborzásába kezdett, miután elemzések szerint növekedett annak az esélye, hogy 2032-ben egy tavaly december 27-én felfedezett aszteroida becsapódhat a Földbe. A lépés része Kína űrkutatási ambícióinak, és egybeesik a nemzetközi erőfeszítésekkel az esetleges aszteroida-fenyegetés elhárítására - számolt be a brit The Guardian.
2024. december 27-én fedezték fel a csillagászok a 2024 YR4 aszteroidát, amely a február 6-án végzett számítások alapján 2,3 százalékos valószínűséggel találhatja el bolygónkat 2032. december 22-én. Vannak olyan számítások is, miszerint a Holdat fogja eltalálni - írja az Időkép. Most ráállították a James Webb űrteleszkópot is.
A NASA tudósai az élet alapvető alkotóelemeit fedezték fel a Bennu aszteroida felszínéről gyűjtött mintákban. Az 500 méter átmérőjű objektum felszínéről 2023-ban sikerült a kutatóknak kőzeteket hazahozniuk, amelyekben most a DNS és az RNS építőköveiként szolgáló mind az öt nukleobázist, valamint a földi fehérjéket alkotó aminosavak döntő többségét is felfedezték. A szakemberek szerint azonban a kőzetekben talált aminosavak szerkezeti felépítésüket tekintve egy fontos tényezőben mások, mint a Földön élő organizmusokban megtalálható ugyanilyen molekulák - számolt be a kutatásról készült összefoglalójában a Nature.
December 14-én látványos csillaghullást lehet majd megfigyelni Magyarország éjszakai égboltján, ekkorra várható ugyanis az egyik legaktívabb meteorraj, a Geminidák maximuma - számolt be blogbejegyzésében a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
A tegnapi nap folyamán látványos fénycsóvával égett el Oroszország égboltján egy nagyjából 70 centiméteres aszteroida, amelyről több felvétel is kering a közösségi médiában. Ez volt a 11. olyan alkalom, hogy egy aszteroida becsapódását már a megérkezése előtt sikerült jelezniük a kutatóknak, azonban a beszámolók alapján jelenleg nem tudni, hogy az objektum darabjai földet értek-e, vagy azok még a levegőben teljesen elégtek.
Az arizonai Kitt Peak Nemzeti Obszervatórium megfigyelései alapján egy 70 centiméter átmérőjű aszteroida fog ma belépni a Föld légkörébe magyar idő szerint 17:15 körül. Az előrejelzések szerint az objektum látványos tűzlabdaként fog majd elégni a kelet-szibériai égbolton. Ez a megfigyelés volt a 11. alkalom, hogy egy aszteroida becsapódását előre jelezték, mielőtt az ténylegesen megtörtént volna, ami a bolygóvédelmi rendszer hatékonyságát bizonyítja - írta meg az IFLScience.
A NASA bejelentése szerint egy hatalmas, futballpálya méretű aszteroida halad el holnap a Föld mellett. Az égitest, bár viszonylag közel halad el mellettünk, nem jelent veszélyt a bolygónkra. A 2006 WB névre keresztelt objektum mellett a következő napokban további négy kisebb aszteroida is megközelíti a Földet, ám ezek sem adnak okot az aggodalomra a szakértők szerint - számolt be a Newsweek.
Az Európai Űrügynökség (ESA) a bolygóvédelmi program keretében felbocsátotta a Hera űrszondát. Az űrszonda célja, hogy egy korábbi kísérleti aszteroidaeltérítési teszt sikerességét, körülményeit elemezze - számolt be a Politico.
A Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) jóváhagyta az Európai Űrügynökség (ESA) Hera aszteroida-missziójának fellövését a múlt hét folyamán hibák miatt leállított SpaceX Falcon 9-es rakétával. A hivatal azonban egyelőre más küldetésekhez továbbra sem engedélyezi a rakéta használatát - írta a SpaceNews.
Az amerikai Sandia Nemzeti Laboratórium kutatói új, sci-fi filmeket idéző módszerrel mentenék meg a Földet egy esetleges aszteroida-becsapódástól. A kutatók a Nature Physics folyóiratban megjelent tanulmányukban arról számolnak be, hogyan lehetne nukleáris robbanótöltetek segítségével eltéríteni egy Földre potenciálisan veszélyes meteort - jelentette a The Guardian.
A Föld ideiglenes kísérőt kap egy apró aszteroida formájában. A 2024 PT5 jelű égitest mindössze két hónapig marad bolygónk közelében, mielőtt visszatérne az aszteroidaövbe - írta a space.com.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Teljesen ellentmondanak egymásnak a felek.
Egyre többen vélekednek hasonlóan.
Fókuszban ismét Mike Waltz.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit