A központi bankok és a kormányok összehangolt nyomása hatására kezdtek a Libor és Euribor referencia-kamatlábak piaci manipulációjába egyes bankok a 2008-as pénzügyi válság csúcspontján - állítja Andy Verity, a BBC gazdasági tudósítójának a könyve.
Érdekes kérdéseket vet fel, hogy a bankok milyen mértékben és milyen gyorsan építik be az MNB döntéseit a saját lakáshiteleik árazásába. Két kutató, Hajnal Gábor és Lados Csaba a Hitelintézeti Szemle 21. évfolyamának 3. számában az elmúlt évek adatait elemezte. Az eredményeikből rájöhetünk arra, hogy lakossági szereplőként átlagosan hány hónappal később érezzük meg a jegybank döntéseit.
Lengyelország 2024 végéig befejezi a hitelek referenciakamataként működő bankközi kamatlábak reformját - közölte kedden a KNF pénzügyi szabályozó hatóság. A varsói bankközi kamatlábat (WIBOR), amelynek várható kivezetéséről itt írtunk részletesen, előreláthatólag 2025-re váltják le teljesen.
A magas infláció miatt a jegybank kamatemelésre kényszerült, ennek egy része már megjelent a piaci hitelkamatokban, a változó kamatozású hitellel rendelkező adósok egyre nagyobb hányada találkozik kétszámjegyű törlesztőrészlet-emelkedéssel. Eközben az MNB eddigi lépései hatástalannak bizonyultak, a forint történelmi mélypontjára gyengült, ami további kamatemeléseket hozhat. Milyen tényezők okozzák a hitelek drágulását, hogyan hat ez a hitelesekre és a hitelfelvétel előtt állókra? Mit hozhat a közeljövő? Erről beszélgetett a Portfolio podcast adásában két elemzőnk, Madár István és Palkó István.
Nyolcéves csúcspontra emelkedtek a bankközi kamatok az elmúlt napokban Magyarországon az MNB különböző szigorító lépései hatására. Bár a BUBOR pénteki szintje lesz meghatározó a decemberi fordulónappal rendelkező változó kamatozású hitelek adósai számára, most már borítékolható, hogy sokan kétszámjegyű emelkedésre számíthatnak a törlesztőrészletekben. Különösen azok, akiknek hosszú a hátralévő futamidejük.
Sok még a kérdőjel akörül, mit fognak használni a magyar bankok a kivezetendő LIBOR helyett, a svájci frank esetében az Európai Bizottság rendeletére várnak egyes hitelintézetek – számolt be a Világgazdaság a bankok és a bankszövetség megkérdezése alapján.
A LIBOR bankközi kamatlábak jó részének év végi megszűnése előtt a hitelpiaci szereplőknek minél korábban fel kell hagyniuk ezek használatával új szerződéseikben, s alternatív rátákat szükséges alkalmazniuk. Az átállás hatásairól a piaci intézményeknek részletes tájékoztatást kell adniuk honlapjaikon ügyfeleiknek – olvasható az MNB friss vezetői körlevelében.
Évek óta nem látott szintre szöktek a bankközi kamatlábak az MNB elmúlt hetekben tett monetáris szigorításainak a hatására. Az emelkedő kamatlábak elsősorban a változó kamatozású - a 3, 6 és 12 havi BUBOR alapú - lakáshiteleknél növelheti meg a törlesztőrészletet, és azok sem ússzák meg - csak elodázzák, - akik élnek a koronavírus-járvány miatt bevezetett hiteltörlesztési moratóriummal. Mutatjuk, mit is jelent forintosítva a változás.
Egyeztetett a kereskedelmi bankokkal az MNB szerdán, amely során azt jelezte a jegybank, hogy a bankközi kamatok emelkedése túlzott volt az utóbbi időszakban – értesült a Reuters két névtelen piaci forrástól. Az MNB azt hangsúlyozta a hírügynökségnek, hogy csak egy szokványos kozultáció volt a mai, és nem látnak indokolatlan mozgásokat a bankközi piacon. Az esemény után a forint volatilitása megugrott, illetve az euróval szembeni árfolyam összességében gyengült, hiszen a jegybank érezhetően a piaci kamatemelkedés részleges korrekcióját szeretné elérni, vagyis lazítana a napokban kialakult monetáris kondíciókon.
Bejelentette az EKB, hogy az overnight bankközi ügyletekhez mostantól az Eonia helyébe egy új benchmarkot dobnak piacra, az €STR – t.
Az amerikai jegybank 75 milliárd dollár értékű technikai repóműveleteket vezet be, hogy fixen tudja tartani a bankkközi kamatokat – jelentette be kedden a Federal Reserve. A piaci szereplők egyre jobban tartottak attól, hogy a Fed kezdi elveszíteni a kontrollt a bankkközi kamatok fölött. Hétfőn a repo piacon a Fed egynapos kamata a 2-2,25%-os sáv tetjére ugrott.
Stagnáltak a bankközi kamatok a tegnapi likviditásszűke után, vagyis egyelőre hiába lépett be átmenetileg a piacra az MNB, nem indultak csökkenésnek a jegyzések.
Bejelentette a svájci jegybank (SNB), mivel cserélik le a botrányok hosszú sorozatában érintett Libort mint bankközi benchmarkot. A svájci tőzsdével közösen kidolgozott Saron egy overnight bankközi kamatlábtípus.
Erős figyelmeztetést adtak ki tegnap globális piaci szabályozók a bankok számára, arra szólítva fel őket, hogy gyorsítsák fel a londoni bankközi kamatláb (Libor) cseréjét egy másik, kockázatmentes változó referenciakamatra - írja a Financial Times.
Alapvetően a feltörekvő piacokat érintő kockázati prémium sokk magyarázza azt, hogy az euró árfolyama és a pénzpiaci hozamok is ingadozóvá váltak, illetve emelkedtek. Az, hogy most már a bankközi piac egészen rövid lejáratain is emelkednek kamatok, elsősorban a sztorira rárepülő spekulánsok tevékenységének az eredménye. A Monetáris Tanács, amely éppen ma ül össze dönteni a kamatokról, egyelőre kivárhat, hogy megnyugszik-e a piac. Ám ha a történet nem csak a volatilitás emelkedéséről szól, hanem tartósan magasabb kockázatúvá sorolják a Magyarországot is magába foglaló feltörekvő piaci csoportot, akkor az MNB-nek is bele kell törődnie, hogy a monetáris politikája csak viszonylagosan lesz laza, valójában azért valamelyest szigorodni fog.
Nagy meglepetést okozott az ADP-jelentés.
Azonnali cselekvésre szólították fel Teheránt.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Nélkülözhetetlen high-tech eszközökről van szó.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Nincs bizalom az amerikai gazdaság iránt.