Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint nem haladnak elég jól a dolgok az Európai Unióval Ukrajna számára – írja az Ukroinform.
Az Európai Unió Tanácsa véglegesen jóváhagyta Moldova számára az EU-val kapcsolatos reformokat és az ország gazdasági növekedését támogató uniós eszköz legfeljebb kétmilliárd eurót kitevő támogatási keretének létrehozását - tájékoztatott az uniós tanács kedden.
Magyarország az egyetlen tagállam, amely egyelőre nem hajlandó megszavazni, hogy az Európai Bizottság és Ukrajna között folytatódjanak a csatlakozási tárgyalások. Emiatt pedig egyre többen vetnék be a tanácsi szavazati jog felfüggesztésével járó 7. cikk szerinti, uniós atombombaként emlegetett eljárást.
Ukrajna európai uniós csatlakozása politikai elköteleződés szintjén már megkezdődött, de a tényleges tagság időpontja bizonytalan, és inkább a 2030-as évek közepére várható. A folyamat hatalmas gazdasági és politikai átalakulást hozna az EU-ban, amelyhez elkerülhetetlenek az intézményi reformok. A legnagyobb kihívások között szerepel Ukrajna gazdasági felzárkóztatása, a közös agrárpolitika és a kohéziós alapok újraelosztása, valamint a munkaerőpiaci hatások kezelése. A Bruegel Intézet friss elemzése szerint a csatlakozás közvetlen költségei elérhetik a 137 milliárd eurót, de a hosszú távú gazdasági előnyök ezt részben ellensúlyozhatják. Ukrajna kapcsán tehát nem csak az a kérdés, hogy az ország mikor lesz érett a csatlakozásra, hanem az is, hogy az unió képes lesz-e időben alkalmazkodni.
Horvátország OECD-csatlakozási folyamata váratlan akadályba ütközött: az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi feszültségek miatt a kereskedelmi bizottságban történő szavazást elhalasztották. Az ország ennek ellenére optimista marad a jövő év közepére tervezett csatlakozást illetően - írta meg a Croatia Week.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint Ukrajna már 2030 előtt az Európai Unió tagjává válhat, amennyiben folytatja a jelenlegi reformtörekvéseit.
Elfogadta szerdán az örmény parlament első olvasatban az Európai Unióhoz való csatlakozási kérelemről szóló törvényjavaslatot.
Gázolás miatt késnek a vonatok Győr közelében - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a Mávinform péntek este az MTI-vel.
Az örmény kormány csütörtökön jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely elindítaná az egykori szovjet tagköztársaságnak az Európai Unióhoz való csatlakozás folyamatát.
Az osztrák kormány bejelentette, hogy nem gördít több akadályt Románia és Bulgária schengeni csatlakozása elé. Ez a döntés megnyitja az utat a két ország teljes jogú tagsága előtt az európai szabadforgalmi övezetben.
Péntek este már második nap gyűltek össze a tüntetők Grúziában (Georgia), hogy tiltakozzanak az ellen, hogy a kormány 2028-ig befagyasztotta az Európai Unióval folytatandó csatlakozási tárgyalásokat – írja a Reuters.
A kormányzó Georgiai Álom - Demokratikus Georgia párt 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az Európai Unióval - jelentette be Irakli Kobahidze georgiai (grúziai) kormányfő csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Magyar közvetítéssel közelebb került Románia és Bulgária a schengeni csatlakozásához, miután a tanácsi soros elnökség bejelentette: előkészítették a szárazföldi belső határellenőrzések megszüntetéséről szóló döntést 2025 januárjától. A lépés fontos mérföldkő a két ország számára, amely évek óta várja, hogy teljes jogú tagja lehessen az övezetnek.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten, a Marcel Ciolacu román kormányfővel folytatott tárgyalást követően adott sajtónyilatkozatában.
A kormányzó Georgiai Álom - Demokratikus Georgia párt a szavazatok 53,93 százalékával megnyerte az október 26-i parlamenti választásokat - jelentette be a kaukázusi ország választási bizottságának szombati ülésén a testület elnöke, Giorgij Kalandarisvili, hozzátéve, hogy az ellenéki pártok koalíciója a voksok 37,79 százalékával a második helyet szerezte meg.
Sikerült elfogadnunk egy versenyképességi paktumot, ami öt évig az Európai Unió fókuszában lesz – mondta el Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Tanács budapesti informális csúcstalálkozóján. Mint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint Charles Michel, az Európai Unió Tanácsának leköszönő elnöke ismertette, a tőkepiaci unió teljes megvalósításáról sikerült megállapodni. Emellett szabályozáscsökkentés és az innováció fokozottabb támogatása is bekerült a paktumba.
Folytatódnak a harcok.
A jelentés szerint egy új, nagy hatótávolságú bombát is teszteltek.
Itt a meteorológiai szolgálat időjárás-előrejelzése.
Tisztázatlan szerződések sorozatán múlhat a menekültek kitoloncolása.
Számos kockázatot és egyensúlytalansági veszélyt látnak.
Hatalmas delegáció érkezik a fővárosba.
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
A WTS szakértőivel beszélgettünk.