Magyarország jelentős eredményeket ért el a napelemes kapacitások bővítésében, amelyek már meghaladják a 7,5 gigawattot, hat évvel megelőzve az eredeti terveket - mondta Lantos Csaba a vg.hu-nak adott interjújában. Az energiaügyi miniszter beszélt a szivattyús-tározós erőművekről, az elektromos járművek energiatárolóként való használatáról is, amely segítené a zöld energia eltárolását. Geotermikus energiában hazánk tovább növelné kapacitását, a kis moduláris atomerőművek (SMR-ek) telepítését pedig 2030-as évek közepére célozza meg.
Folytatódik, sőt egyre csak durvul a Robert Fico szlovák miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közötti kommunikációs párbaj, amely folyamatosan az energiaellátás körül is kering a személyeskedő beszólások mellett.
Már meghallgatható volt a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében azzal foglalkoztunk, hogy 2024 volt a legmelegebb év az emberiség történelmében, annak ellenére, hogy a szakemberek az El Niño jelenség elmúltával hűvösebb évre számítottak. Vendégünk volt Ürge-Vorsatz Diána, a CEU professzora és az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének alelnöke. A második blokkban a gázpiac volt a téma, ugyanis Ukrajna elzárta a tranzitot. Hogy ez miként hatott Európa, azon belül Magyarország ellátására, illetve az árakra, arról Weinhardt Attilát, a Portfolio energiapiaci elemzőjét kérdeztük.
A szlovák miniszterelnök, Robert Fico bejelentette, hogy sikerült biztosítania Szlovákia gázellátását, miután a múlt hónapban Moszkvában tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A megállapodás különösen fontos, mivel Ukrajna 2025 elején leállította az Oroszországból érkező gáz tranzitját.
A szakadár Dnyeszter Menti Köztársaság területén több mint 120 települést kapcsoltak le a gázellátásról az Ukrajnán keresztül történő orosz gáztranzit megszűnésével összefüggő energiaválság miatt – közölte hétfőn Alexandru Rosenberg, az el nem ismert köztársaság kormányfője.
Miután az elmúlt napokban szokatlanul durva üzengetés-fenyegetés alakult ki a szlovák és ukrán vezető politikusok között az ukrajnai orosz gáztranzit jövője miatt, hétfőn este a csehek is megszólaltak a vitában és azt jelezték: készek segítő kezet nyújtani Szlovákiának a gázszállítások és a tárolás terén rövid, illetve hosszú távon is. Közben az osztrák energiaszabályozó is megszólalt, amely azt mondta: nem lesznek Ausztriában zavarok amiatt, hogy január 1-től véget ér az ukrajnai gáztranzit.
Robert Fico szlovák miniszterelnök a tegnapi brüsszeli csúcstalálkozó után azt mondta, hogy válaszlépések is elképzelhetők Ukrajnával szemben, ha a keleti szomszédja továbbra is blokkolja az orosz gáztranzit-megállapodást. A döntést azzal magyarázta, hogy az év végére tervezett orosz gázszállítások leállása súlyos gazdasági veszteségeket jelenthet Szlovákiának, ezért az ukrán fél együttműködésére is szükség van az ügy rendezéséhez- írta meg a Bloomberg.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova szerdán bejelentette, hogy megvédi állampolgárait és békefenntartóit a moldovai Dnyeszteren túli régióban, miközben a terület gázellátási problémákkal küzd. A helyzet feszültté vált, miután Ukrajna közölte, hogy nem hosszabbítja meg az orosz gáz tranzitjára vonatkozó megállapodást – írja a Reuters.
Bolgár kereskedők szerint megvan az a megoldás, ami megoldja Szerbia, Magyarország és Szlovákia oroszországi földgázbeszerzéseinek kifizetési kérdését. A Gazprombankra kivetett amerikai szankciót kikerülve, egy török bankot használnának közvetítőként az érintett országok. Erről szól az a megoldási javaslat, amelyet a gázpiaci résztvevők szerint péntektől már alkalmazhatnak is - írta meg a Montel.
Halad a nyomozás az Északi Áramlat-1 és Északi Áramlat-2 gázvezeték két évvel ezelőtti felrobbantásával kapcsolatban, már két gyanúsítottat sikerült azonosítani az ügyben, ami olyan siker, amelyre kezdetben nem feltétlenül számítottak – mondta el Jens Rommel német főállamügyész a Der Spiegelnek.
A török kormány tárgyalásokba kezdett az Egyesült Államokkal egy, a Gazprombankkal szembeni szankciók alóli mentességről, hogy továbbra is fizethessen az orosz földgázimportért. A török energiaügyi miniszter figyelmeztetett, hogy mentesség nélkül Törökország nem tudja majd kifizetni és megvásárolni az orosz gázt, ami súlyos következményekkel járhat az ország számára - tudósított a Bloomberg.
Törökország számára ellehetetlenül az orosz gáz kifizetésének lehetősége, ha a Gazprombankot ért amerikai szankció így marad, és éppen ezért tárgyalásokat kezdeményeztünk Washingtonnal, hogy kapjunk valamilyen felmentést a friss amerikai lépés alól – jelezte a török energiaügyi miniszter. Alparslan Bayraktar nyilatkozata egyrészt azért fontos, mert ő világosan kimondta, hogy a Gazprombankot ért amerikai szankció miatt nem tudják kifizetni a nekik leszállított orosz gázt, és ez irányadó lehet a még megmaradt magyar és szlovák gázvásárlókra is. Másrészt azért is fontos jelzés, mert tárgyalni akarnak róla, hogy kapjanak valamilyen felmentést. Ez egybevág a Portfolio piaci információival, miszerint elképzelhető, hogy egy közbeiktatott török, vagy azerbajdzsáni bank lehet a megoldás arra, hogy a régióban még megmaradt orosz gázvásárlók továbbra is ki tudják fizetni a leszállított gáz ellenértékét.
Az OMV és a Gazprom több évtizedes együttműködése váratlanul ért véget november közepén, amikor az orosz energiaóriás felfüggesztette a gázszállításokat az osztrák vállalatnak. A Reuters hírügynökség által megkérdezett források szerint a konfliktus hátterében egy választottbírósági ítélet áll, amelynek értelmében az OMV lefoglalta az októberi orosz gázszállítmányt. Ez a lépés előzmény nélküli az Európai Unióban, ami akár a magyar–orosz tranzitra is kihathat.
Az, hogy az Egyesült Államok tegnap este szankciós listára tette a Gazprombankot, amely orosz banknak a régiós országok kifizetik a gázszámláikat, "akár komoly nehézségeket is okozhat ebben a térségben" – jelezte az isztambuli energetikai fórum keretében a régiós szakminiszterekkel való egyeztetés után Szijjártó Péter egy újabb Facebook-posztban. A magyar külgazdasági és külügyminiszter egyúttal nyugtatott is, hogy fél évre elegendő gáz van a magyar föld alatti tárolókban és az MVM-nek egyébként is csak egy hónap múlva kell kifizetnie a következő gázszámlát az orosz bank felé.
Fontos megállapodást kötött hétfőn egymással a magyar és az ukrán földgázhálózatok rendszerüzemeltetője, amelynek értelmében három hónappal március végéig meghosszabbították a Magyarországról Ukrajnába irányuló földgáz szállításoknál a nem megszakítható kapacitások teszt időszakát.
Ma az MVM és a Gazprom kiegészítő kereskedelmi megállapodást írt alá, írta Szijjártó Péter a Facebookon.
Személyi sérülésről egyelőre nem érkezett bejelentés.
Új lehetőségeket teremt az uniós exportőrök számára.
Márkás gyógyszerek másolatait árusítókat vizsgált az FDA.
Elon Musk venné meg a TikTok amerikai operációját?
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.