Ide-oda rángatják a forintot - Mire kell most figyelni?

Ide-oda rángatják a forintot - Mire kell most figyelni?

Vad csapkodás jellemzi a kereskedést a héten a forint piacán: ugyan erősödni tudott a hazai fizetőeszköz azt követően, hogy a hét elején közel egyéves mélypontra gyengült az euróval szemben, de a helyzet továbbra is meglehetősen feszült. Összeszedtük, hogy mely tényezők mozgatták a héten az árfolyamot, emellett pedig azt is megnéztük, hogy mire lesz érdemes figyelni a követező napokban.

Riadót fújtak a befektetők Magyarországgal kapcsolatban, a forintárfolyam lehet a nagy vesztes

Riadót fújtak a befektetők Magyarországgal kapcsolatban, a forintárfolyam lehet a nagy vesztes

A forint egyéves mélypontra gyengült az euróhoz képest, a 396 feletti tartományokat is megjárta az árfolyam, amely tükrözi a piacok aggodalmát a Magyar Nemzeti Bank és a kormány közötti egyre nagyobb feszültség miatt. A befektetők a jegybanki függetlenség sérülésétől tartanak, mivel a kormány növelné az MNB-hez tartozó alapítványok feletti felügyeleti jogköreit. Az elhúzódó feszültséget a piacok aggasztó fejleménynek tartják.

Mennyire súlyos a forint helyzete?

Mennyire súlyos a forint helyzete?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében a forint gyengülése volt a téma, ugyanis az MNB kamatdöntését követően a magyar deviza fontos technikai szinteket lépett át. Arról is szó lesz, hogy nem volt-e elhamarkodott a jegybank döntése a kamatcsökkentés felgyorsításával kapcsolatban. Vendégünk Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Az adás második részében Váradi Péter, a Prémium Pénztárak vezető stratégiai tanácsadója volt a vendégünk, akit egy nemrégiben megjelent, a hazai járóbeteg-ellátás megítéléséről szóló kutatásról kérdeztünk. A harmadik blokkban arról volt szó, hogy mennyire kell megijedni a Németország válságáról szóló hírek hallatán és mennyire lehet tartós az ország gazdasági stagnálása? Erről Zsoldos Ákost, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük.

Döntött a jegybank - Kitörésre készül a forint

Döntött a jegybank - Kitörésre készül a forint

Némi meglepetésre az eddigi 75 helyett 100 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre az MNB Monetáris Tanács kedd délután. Ezt követően pedig hamar áttörte a 390-es szintet az euróval szemben a magyar deviza. A technikai képet figyelembe véve elmondható, hogy már napok óta érett egy nagyobb elmozdulás, a kamatdöntés hatására pedig most ez meg is történt.

Merre van az irány a forint számára?

Merre van az irány a forint számára?

A héten tömegesen térnek vissza az év eleji szabadságukról a befektetők, és makroadatot is közölnek bőven, úgyhogy akár nagy mozgások is lehetnek a devizapiacon. A forint napközben kissé erősödött az euróval szemben.

Hirtelen ütöttek egyet a forinton – Mi áll a háttérben?

Hirtelen ütöttek egyet a forinton – Mi áll a háttérben?

Amíg múlt hét közepén az uniós forrásokkal kapcsolatos kedvező hírekre még erősödni tudott a forint, addig hétfő délutánra már több mint 385 forintot kell adni egy euróért. A magyar deviza ráadásul annak ellenére gyengül, hogy nagyobb hangulatromlásról nem beszélhetünk sem a hazai, sem pedig a nemzetközi piacokon. Ráadásul a piaci várakozások szerint az MNB holnapi kamatdöntése sem szolgál majd különösebb meglepetéssel. Akkor mégis mi áll a háttérben?

Hirtelen mozdult a forint - Mégis mi folyik itt?

Hirtelen mozdult a forint - Mégis mi folyik itt?

Egész héten gyengülés jellemezte a forint árfolyamát, melynek nyomán az euróval szembeni jegyzések a 378-as szintről a 383-as szint közelébe emelkedtek. Péntek délután, a legjobban várt külföldi makrogazdasági adat hozott nagyobb mozgásokat a devizapiacon, ám a forint érdekesen mozgott a délutáni órákban. Külföldről és belföldről ugyanis egymással ellentétes hatású hírek jöttek, amelyek megrángatták a kurzust.

Kibukott, hogy kézi vezérléssel, teljes titokban menti Kína a jüant

Kibukott, hogy kézi vezérléssel, teljes titokban menti Kína a jüant

Váratlan lépésként a nagy állami tulajdonú kínai bankok a héten aktívan vásárolták a jüant, ami bennfentes források szerint hozzájárult a kínai deviza gyors felemelkedéséhez a gyengülő amerikai dollárral szemben. Ezek a bankok, amelyek hagyományosan dolláreladók, hogy ellensúlyozni tudták a normál esetben a jüan csökkenését kiváltó piaci hatásokat. Az érintett piaci, de állami irányítású bankok a héten folytatták a jüanvásárlást, még akkor is, amikor a deviza az elmúlt héten 2%-ot erősödött, és elérte a 7,13-as árfolyamot a dollárral szemben, ami közel négy hónapja a legmagasabb árfolyam – számolt be a Reuters.

Végre itt a fordulat a magyar húzóágazatban?

Végre itt a fordulat a magyar húzóágazatban?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arról volt szó hogy mit olvashatunk ki a friss ipari adatokból, túllendülünk-e a szektor 2022 közepe óta látott gyengélkedésén. Vendégünk volt Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. A második blokk témája a forint elmúlt néhány napi gyengülése volt, amely 390 fölé lökte egy időre az árfolyamot. A forint egyébként csütörtök délután erősödni kezdett, a 387-es szintet is elérte. A témáról Beke Károlyt, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük.

Gyengül a forint, már bőven 390 felett az euróval szemben

Gyengül a forint, már bőven 390 felett az euróval szemben

Minden idők legnagyobb egyhavi külkereskedelmi mérleg többlete alakult ki júniusban és akár jobb is lehetett volna a piaci konszenzusnál a júliusi inflációs adat, ha nincs a háztartási energiaáraknál egy statisztikai hatás, ez a két adat együtt pedig meglódította a forintot is.Az erősödés délutánra gyengülésbe fordult, ahogy a dollár erősödésbe kapcsolt. A befektetők figyelme mostantól a holnap hajnali kínai inflációs (deflációs?) adatra, majd a csütörtöki amerikai inflációs adatra irányul.

Egyre nagyobb bajban a forint - Mi történik?

Egyre nagyobb bajban a forint - Mi történik?

Két hét alatt közel 5 százalékot gyengült a forint az euróval szemben, kedd délelőtt pedig már a 390 forintos szintet is áttörte a jegyzés, miután kiderült, hogy az Egyesült Államok korlátozásokat vezetett be a magyar útlevéllel rendelkezőkre a vízummentességi program keretében, mondván, hogy Budapest nem kezelte a Washington által többször felvetett biztonsági hiányosságokat. A mostani gyengülés során az elmúlt napokban sorra estek el a legfontosabb szintek, ami érthető módon aggasztja a piaci szereplőket, és a háztartásokat is. Éppen ezért megvizsgáltuk, hogy milyenek lehetnek a hazai fizetőeszköz kilátásai azt követően, hogy egy nagyobb karnyújtásra kerültünk a 400-as szintektől.

387 forint körül mozog az euró

387 forint körül mozog az euró

Ez nem a forint napja, gyengült az euróval és a dollárral szemben is, a lengyel zlotyhoz képest pedig a történelmi mélypont közelében áll. A héten még sok fontos makroadat érkezik majd.

Mi történik a forinttal?  Máris célkeresztben a 400-as euró?

Mi történik a forinttal? Máris célkeresztben a 400-as euró?

Hétfő óta már több mint 10 egységet gyengült a forint az euróval és a dollárral szemben is. A hirtelen bekövetkezett gyengülés mögött elsősorban a hazai költségvetés helyzete és ebből adódóan a fiskális problémákkal kapcsolatos vélekedések állnak. Emellett pedig az Európai Bizottság legfrissebb jogállamisági  jelentése, valamint a Standard & Poor's péntek esti hitelminősítői felülvizsgálata is aggasztja a piaci szereplőket. Az események kapcsán sokakat foglalkoztat a kérdés, hogy mégis meddig gyengülhet a hazai fizetőeszköz az előttünk álló időszakban. Éppen ezért megnéztük, hogy technikai szempontból milyenek a hazai fizetőeszköz kilátásai, és hogy valósak lehetnek e a 400 forintos euróval kapcsolatos félelmek?

Egyre jobban zavarja Kínát a gyenge jüan

Egyre jobban zavarja Kínát a gyenge jüan

Kína központi bankja a vártnál erősebb kereskedési sávot szabott meg kedden a renminbire, és az állami bankok dollárt adtak el a jüan ellenében, jelezve, hogy a valuta gyors csökkenése egyre kellemetlenebbé válik. A jüan két hónap alatt mintegy 4%-ot esett a dollárral szemben a fogyasztói bizalom lanyhulása és a gyenge ingatlanpiac miatt.

Összeomlásban a török líra, hajnalban új mélypontra zuhant

Összeomlásban a török líra, hajnalban új mélypontra zuhant

Új egyéves mélypontra zuhant a török líra a dollárral szemben. A török deviza folyamatosan gyengül, amióta Recep Tayyip Erdogan elnököt újraválasztották. Noha a piacok fordulatot vártak az ultralaza monetáris politikában, de egyre inkább úgy tűnik, hogy semmilyen változás nem lesz a török politikában.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Bármikor beleroppanhat Oroszország a háborúba, ha a Nyugat enged a riválisának
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.