Nem számít a félvezetők alkatrészellátási válságának közeli végére az Infineon müncheni chipgyártó vállalat vezérigazgatója Jochen Hanebeck a Süddeutsche Zeitungnak adott interjúban elmondottak alapján. Hiányra lehet számítani szerinte a jövőben a nagyteljesítményű félvezetők terén.
Több mint 450 olyan alkatrészt azonosítottak a brit Royal United Services Institute (RUSI) katonai elemzőlabor szakértői orosz fegyverekben, melyeket amerikai, európai és ázsiai vállalatok gyártottak – írja a Reuters.
A Morgan Stanley tézise szerint az ellátási lánc legjelentősebb problémái már az enyhülés jeleit mutatják és 2022 első felében teljes mértékben megoldódhatnak. A befektetési bank a globális ellátási láncot, annak kockázatait és gócpontjait értékelő, nemrégiben kiadott jelentésében ezt az alapesetet vázolta fel, valamint meghatározott olyan cégeket, amelyek számára kedvező lehet, ha az ellátási lánc problémái enyhülnek.
Üzembe helyezte pénteken az ausztriai Villachban 1,6 milliárd eurós beruházással készült teljesítményelektronikai chipgyártó üzemét a német Infineon Technologies félvezető technológiai konszern.
Fájdalmas chiphiány alakult ki a világban a járvány nyomán felpörgő digitalizáció, a mindenféle eszközök felokosítása, a cloud szolgáltatások terjedése és a kriptovaluták robbanása közepette. Odáig jutottunk, hogy a világ legnagyobb autógyártóit átmeneti gyárleállásokra kényszerítette a chipek hiánya, de gyakorlatilag nincs olyan szektor, ami ne érzékelné a kínálat szűkösségét. Ezt persze nem hagyják annyiban a gyártók és a kormányzatok, hatalmas beruházások indulnak az iparágban és megkezdődött a verseny a világ vezető chipgyártója címéért. Összeszedtük, hogy mely országok és vállalatok szállnak harcba és hogy vajon meddig tarthat a globális chiphiány.
Az elmúlt időszakban többször is írtunk arról, hogy a globális félvezető-hiány térdre kényszerítette a világ legnagyobb autógyártóit, az iparág több fontos szereplője is arról számolt be, hogy a chipek hiánya miatt időszakosan le kellett állítania a gyártást, a világ egyik legnagyobb autógyártója, a Volkswagen az idei első negyedévben közel 100 ezer autóval kevesebbet fog tudni legyártani a hiány miatt. Bár továbbra is úgy tűnik, hogy leginkább az autóipar sínyli meg a chiphiányt, de a probléma már a fogyasztói elektronikai cikkek, okostelefonok vagy a játékkonzolok gyártóit is elérte. A félvezetőgyártók igyekeznek átstrukturálni a termelésüket, újabb kapacitásokat kiépíteni, de gyors és egyszerű megoldás egyelőre nem látszik.
Bár már nem akkora hévvel, de jövőheten is tart még a gyorsjelentési szezon, főleg az európai beszámolók lesznek izgalmasak, de a tengerentúlról is érkeznek még fontos jelentések.
Dübörög a gyorsjelentési szezon, ma és tegnap több európai és amerikai nagyvállalat közzétette a legfrissebb számait. A Siemens mellett jelentett többek között a Ford, az Infineon, a BNP Paribas, a Disney, és a Vodafone is.
Az irányadó európai részvényindexek felfelé kapaszkodtak a keddi kereskedés második felében, a vállalati gyorsjelentések mellett a befektetők Donald Trump beszédére vártak a nap folyamán. A magyar tőzsde a kezdeti iránykeresés után erősödni kezdett, a BUX végül 1,1 százalékos emelkedéssel zárt, míg a hazai blue chipek közül a Mol és a Richter teljesített a legjobban.
Egymás után függesztik fel kapcsolatukat a világ vezető technológiai és távközlési cégei, miután az Egyesült Államok tiltólistára tette a kínai vállalatot. A cégek közötti kapcsolatok sokrétűek, kezdve a mobilszolgáltatóktól, amelyek a Huawei készülékeit értékesítik, a chipgyártókon keresztül, amelyek hardverekkel látják el a Huawei mobil és hálózati eszközeit, egészen az operációs rendszerig. A Huawei nagyobb partnerei sok esetben kivárnak. A lista napról-napra hosszabb.
A német tulajdonú Infineon Technologies vállalatcsoport 32 milliárd forintos beruházást hajt végre ceglédi gyárában, a fejlesztés 275 új munkahelyet teremt, egyúttal pedig egy újabb fontos állomás Magyarország számára az elektromobilitásra épülő autóipar erősítésében - mondta Szijjártó Péter.
Átadták az Infineon Technologies vállalatcsoport ceglédi új központi épületét, a 17 milliárd forintos beruházást a kormány 1,2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással segítette.
Az elmúlt hónapokban sokat erősödött az euró, ami negatívan hat az európai vállalatok eredményére. A cégek egy része jellemzően fedezeti pozíciókat nyit a kedvezőtlen devizahatások tompítására, de sok cégnél így is csökken az euróban kimutatott bevétel és profit. A befektetők már elkezdték árazni az erős euró hatásait.
Három nagyvállalatot is megbüntetett az Európai Bizottság versenyjogi hatósága, amiért összejátszottak a SIM kártyákban használt chipek értékesítésében, írja a Reuters.
A Lufthansa remek teljesítményt nyújt az utóbbi időben, ráadásul a vállalat grafikonján megjelent "három fehér katona", amelyek az erősödést folytatódását vetítik előre. Az Infineon is jó formában van, amennyiben sikerül áttörnie az előtte tornyosuló ellenállási szintet folytatódhat a menetelés a cég piacán.
Érezhető eladói nyomás bontakozott ki a keddi kereskedésben, mely egy látványosabb korrekciót indíthat a piacokon. Ennek megfelelően inkább shortbeszállókat kerestünk, persze a vételi oldalon is akadnak jó lehetőségek. Ma a Fresenius és a Infineon mellett a 3M grafikonját vizsgáljuk meg részletesen.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Ismét nagyon furcsán viselkedik valami Amerikában.
Érdekes adatokat hoztunk.
Sokéig késlekedtek a döntéshozók.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.