A lengyel elnök hivatalosan is kinevezte a Mateusz Morawiecki miniszterelnök által javasolt új kormányt, amely várhatóan rövid ideig, legfeljebb 14 napig tart majd. Andrzej Duda államfő ezzel lényegében biztos bukásra ítélte a választáson többségét veszítő Jog és Igazságosság Pártot (PiS), amely biztosan nem kap felhatalmazást a Szejmben.
Az ellenzéki Harmadik út és a Konföderáció is elutasította Mateusz Morawiecki miniszterelnök-jelölt koalíciós ajánlatát, így nagyon valószínű, hogy az eddig regnáló Jog és Igazságosság (PiS) nem fog tudni kormányt alakítani - Írja az MTI.
Hiába állt a lengyel parlament egyértelmű többsége a korábbi lengyel miniszterelnök, Donald Tusk mögé, Andrzej Duda államfő mégis a hivatalban lévő kormányfőt, Mateusz Morawieckit bízta meg kormányalakítással. Tusknak így egyelőre várnia kell, miközben három ellenzéki erő már aláírta a koalíciós megállapodást, és megegyeztek egy közös programban. A koalícióra lépő pártok közötti feszültségek azonban már most kibuktak, az eddigi kormánypárthoz, a Jog és Igazságossághoz közel álló köztársasági elnök pedig vétójogával lényegében ott tehet majd keresztbe az új kormánynak, ahol csak akar.
Aláírta a koalíciós szerződést pénteken Varsóban az októberi választások nyomán a lengyel parlamentbe bejutott, és ott többséget alkotó négy ellenzéki tömörülés.
Andrzej Duda lengyel elnök megbízta Mateusz Morawiecki miniszterelnököt a kormányalakítással, annak ellenére, hogy pártja, a Jog és Igazságosság (PiS) nem rendelkezik többséggel, miközben Donald Tusk párjának és szövetségeseinek megvan a parlamenti többsége.
Ki kell várni, hogy összeálljon a parlamenti többség, mielőtt Andrzej Duda elnök a kormányfőjelölt személyéről döntene - jelentette ki Pawel Szrot lengyel elnöki kabinetfőnök kedden az MTI értesülései szerint.
Hétfőről keddre virradóra közölték a lengyel választás már majdnem végleges adatait: bár egy-két szavazókörben még nincs meg az összesített eredmény, illetve még a külföldi voksokra is várnak, de a Polgári Koalíció-Harmadik Út-Új Baloldal ellenzéki szövetség kényelmes többséget szerezhetett a Szejmben, a Szenátusban pedig nagyon kikapott a kormányzó Jog és Igazságosság párt.
Az Európai Unió granadai csúcstalálkozója majdnem kudarcba fulladt, mivel Magyarország és Lengyelország, a kulcsfontosságú tagállamok hevesen ellenezték a migrációról és Ukrajna jövőbeli uniós csatlakozásáról szóló közös nyilatkozatot. Végül a magyar-lengyel ellenállás miatt kivették a bevándorlásról és menekültekről szóló passzusokat a záródokumentumból, de nem sokon múlt, hogy közös nyilatkozat nélkül érjen véget az uniós csúcs. Emmanuel Macron francia elnök kapcsán belengette, hogy a jövőben minősített többségű szavazások jöhetnek az ilyen kérdésekben.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök egy választási nagygyűlésen óva intette Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt attól, hogy túl közeli szövetséget kössön Németországgal – írja a The Kyiv Independent.
Az infláció 6 százalék alá csökkenhet az év végére, ezzel pedig a jegybanknak is tere lehet a kamat további csökkentésére – mondta pénteken Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök. Varsóban két hét múlva parlamenti választásokat tartanak, a kampányban pedig a gazdasági helyzet is kulcsszerepet kap.
Miután kiadta a környezetvédelmi engedélyt múlt pénteken a lengyel hatóság az ország első atomerőművére, tegnap aláírta a tervezési szerződést a lengyel atomerőművi állami vállalat (PEJ) a két amerikai cég által alkotott konzorciummal, így a tervek szerint 2026-ban elindul az építkezés és az első atomerőművi blokk 2033-tól már termelni is fog, az alap forgatókönyv szerint 60 évig. A lengyel miniszterelnök (képünkön) történelmi döntésnek minősítette a szerződés aláírását, amely egy új korszak kezdetét jelenti az országban a szénmentesség elérése érdekében.
A Németország és Lengyelország közötti feszültség nem újkeletű, azonban az október 15-én esedékes lengyel parlamenti választások kampányában magasabb fokozatba kapcsolt. A két ország közötti eddig sem felhőtlen viszony további romlása – amely már a legfelsőbb szintek közötti üzengetésbe torkollt – a néhány hete kitört lengyel vízumbotrány és a Lengyelországból Németországba érkező egyre nagyobb számú bevándorló miatt következett be. A berlini kormány az egyre súlyosabb migrációs helyzet miatt – amelynek legújabb fejleménye az, hogy a balkáni menekültútvonal áttevődött Lengyelország felé – nemrég a lengyel és a cseh schengeni határnál történő állandó határellenőrzés bevezetéséről döntött. A Lengyelországon át Németországba tartó migráció erősödésében Moszkva és Minszk keze is erőteljesen benne van.
Miközben a világsajtó a lengyel–ukrán kereskedelmi vitától hangos, amely már az Ukrajnának küldendő lengyel fegyverszállítmányokat is fenyegette, az október 15-én esedékes lengyel parlamenti választások kampányát egy másik téma uralja, legalábbis az ellenzéki térfélen: a nem uniós országok állampolgárainak busás összegekért kiosztott vízumok ügye, amely eset különösen rosszul jön most a bevándorlásellenes jobboldali kormánynak. A kormánypárti sajtó és a lengyel közmédia igyekszik agyonhallgatni a témát, de ez egyre nehezebb feladat, mert már nemzetközi hullámokat is vetett az ügy: az Európai Unió és Németország is tisztázásra szólította fel a lengyel kormányt.
Volodimir Zelenszkij az Egyesült Álamokba utazott, hogy fegyverekért lobbizzon, és Joe Biden egy 325 millió dolláros csomagot jelentett be, mely már az Abrams harckocsikat is tartalmazza. Folytatódik a távolsági harcászat is: Moszkva az ukrán városokat lövi, Kijev a krími reptereket. Az ukrán 82. rohamdandár nyugati páncélosai elkezdték kiszélesíteni a déli fronton ütött rést. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök felszólította Zelenszkij ukrán elnököt arra, hogy soha többé ne sértegesse a lengyeleket és Lengyelországot. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Leállíthatja Lengyelország Ukrajna fegyverekkel való támogatását – írják brit, orosz és lengyel lapok.
Szlovákia Magyarországhoz és Lengyelországhoz hasonlóan szintén egyoldalúan meghosszabbította az ukrán gabona importjára vonatkozó tilalmat az év végéig - jelentette be pénteken Ódor Lajos megbízott miniszterelnök.
Számos érdekes nemzetközi példa létezik, nem árt körbenézni.
A Követeléskezelési trendek 2024 konferencián mutatták be az EOS kutatását.
Percről percre követjük az árvízi helyzetet.
Az OVF vezetője közölte a friss adatokat.
A Checklistben Kókai Ádám meteorológust kérdeztük.
Mi lesz az Airbnb-tilalom következménye?
Nem jók a húzóágazat kilátásai.