Magyarország a dobogón a munkaerő drágulásában

2017 utolsó negyedévében az egy munkaórára jutó munkaerőköltség 8,6%-kal nőtt, ez Románia és Bulgária mögött a harmadik leggyorsabb növekedési ütem volt az Európai Unióban - jelentette az Eurostat.

Csak egy országban drágult jobban a munkaerő az EU-ban, mint nálunk

Óriásit nőttek a bérköltségek a régióban az elmúlt egy évben, ami jelzi, hogy szép lendületet vett a bérfelzárkózás. Az EU 28 országa közül Magyarországon drágult a második legnagyobb mértékben a munkaerő, csak a románok hagytak le minket, de ők nem is kicsivel.

Látványosan drágul a munkaerő a régióban

Magyarországon egy év alatt 6,3 százalékkal emelkedett az egy munkaórára jutó munkaerőköltség 2016 negyedik negyedévében, amivel a foglalkoztatás szempontjából az 5. leggyorsabban dráguló ország vagyunk az EU-ban.

Durván drágul a munkaerő a régióban

Az EU-n belül egyértelműen a közép- és kelet-európai országokat sújtja leginkább a munkaerőhiány, ezt támasztotta alá az Eurostat pénteken megjelent második negyedéves munkaerőköltség-statisztikája is. Romániában és Lettországban drágult a leginkább a munkaerő az elmúlt egy évben, de persze Magyarország is viszonylag elől van a listán.

Tolonganak a cégek a diákokért, akik ezzel nagyon jól járnak

A lassan krónikussá váló munkaerőhiány miatt a cégek rákaptak a diákmunkásokra, sokszor olyan posztokat is diákokkal töltetnének be, amikben korábban főállású kollégák dolgoztak - írja a Népszabadság. Az egyik diákszövetkezet vezetője szerint a diákok már átlagosan 15-20 százalékkal többet keresnek a minimálbérnél.

Csak nálunk nem drágul a munkaerő a régióban

Az elmúlt évtizedben az euróövezethez képest lényegesen drágult a munkaerő költsége a közép-kelet-európai országokban, de még így is elég olcsó ahhoz, hogy vonzó célpont legyen a befektetők számára - állapítja meg a JPMorgan. Azonban nem minden régiós országban volt jelentős a drágulás: Magyarország van például a leginkább lemaradva a munkaerőköltségek konvergenciájában és annak mostani szintje csak nálunk alacsonyabb a 2008-as értékénél.

A magyar minimálbérestől veszi el a legtöbbet az állam

Családi adókedvezmények igénybevétele nélkül bruttó jövedelmének igen nagy részét kénytelen egy minimálbéres kereső Magyarországon átadni az államnak, legalábbis ha a hasonlóan magas minimálkeresetet garantáló országokat nézzük - derül ki az OECD egy friss tanulmányából. Sőt, a munkára rakódó összteher is nálunk a legmagasabb az összes tagország közül.

310 ezer forintba kerül egy átlagos dolgozó

A 2012-ben 310 ezer forint volt egy teljes munkaidős munkavállaló átlagos munkaerőköltsége, ami 4 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál - derül ki a KSH adataiból. Az átlagot a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozások, nonprofit vállalkozások és a közszféra intézményei adták. Az egyes ágazatok között óriási különbségek vannak, a legalacsonyabb és legmagasabb átlagos munkaerőköltségű között három és félszeres a különbség.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.