Kiderült, milyen hatással van az emberi egészségre a négynapos munkahét

Kiderült, milyen hatással van az emberi egészségre a négynapos munkahét

Egy friss kutatás nem annyira meglepő eredményei szerint egy héten csak négy napot dolgozók munka és magánélet egyensúlya sokat javult, érdekes azonban, hogy a kiégési arányok emelkedtek, és a munkavállalók munkával való elégedettsége csökkent, igaz, a bevezetés előttihez képest így is jobbak a számok – írja a Bloomberg.

Itt vannak az okok, amiért mindenkinek négynapos munkahét kellene

Itt vannak az okok, amiért mindenkinek négynapos munkahét kellene

Az elmúlt hetekben ismét felélénkült a rövidebb munkahét lehetőségéről szóló párbeszéd, vélhetően a példátlan méretű brit "emberkísérlet" kapcsán, aminek keretein belül több ezer brit munkavállaló és mintegy 70 vállalat kezdi meg a négynapos munkahét kipróbálását. A téma eredetileg a koronavírus-járvány alatt került a reflektorfénybe, és egyes kísérleti projektek, mint például itthon a Magyar Telekomé is, nem terveznek bércsökkentést, amennyiben a négynapos munkahét alatt is sikerül fenntartani a megfelelő termelékenységi szintet. A davosi fórumon felszólaló miniszterek és nagyvállalati vezetők szerint pedig nem csak a termelékenység fenntartása és növelése, de számos egyéb előny is származhat a négy napos munkarendre való áttérésből.

Amikor egy héten csak három napot kellett dolgozni

Amikor egy héten csak három napot kellett dolgozni

Mi lenne, ha kapnánk egy újabb szabadnapot a héten? Ez az a kérdés, ami régóta foglalkoztatja az embereket, de a nagy technológiai fejlődés ellenére mégsem igazán csökkennek a munkaóráink. A történelem viszont szolgáltat egy nagyon tanulságos esetet ezen a téren: az Egyesült Királyságban volt egy olyan átmeneti időszak, amikor országos szinten bevezették a háromnapos munkahetet. Persze nem azért, hogy az emberek lazíthassanak, hanem kényszerből, mert bizonytalan volt az áramellátás. Meglepő módon a baljós gazdasági előrejelzések mind tévesnek bizonyultak: a kibocsátás közel sem esett vissza annyira, mint várták. Mindez különösen érdekes vetületet ad a rövidebb munkahétről szóló diskurzusnak, ezért megpróbáljuk az alábbi cikkben részletesen elmesélni, hogy akkor pontosan mi is történt.

A négynapos munkahét már nem álom: magyarországi cégeknél is működik

A négynapos munkahét már nem álom: magyarországi cégeknél is működik

A négynapos munkahét időről időre napirendre kerül. A koronavírus megjelenése okozta gazdasági válságban világszerte több cég is bevezette a modellt ideiglenesen, megelőzendő a tömeges elbocsátásokat, illetve költségcsökkentés céljából. Van arra is példa - Magyarországon is - hogy a rövidített munkahét nem a válságkezelés eszköze, jól bevett gyakorlat, amely növeli a munkavállalók elégedettségét, produktivitását, lojalitását. Szakértő segítségével jártunk utána, vajon mi lehet az oka, hogy a modell nem terjedt el széles körben ez idáig, van-e arra kilátás, hogy ez változzon, és bemutatunk néhány jól működő magyarországi modellt is.

Jön a négynapos munkahét az Unilevernél

Jön a négynapos munkahét az Unilevernél

A fogyasztási cikkeket gyártó óriáscég, az Unilever bejelentette, hogy első körben Új-Zélandon bevezetik a négynapos munkahetet, ezzel növelve a dolgozók jólétét és nem utolsó sorban a termelékenységet – számol be a hírről a Bloomberg.

„Heti három szabadnappal én választást nyernék”

„Heti három szabadnappal én választást nyernék”

Januárban robbant a hír, hogy Európában először Finnországban vezetik be a négynapos munkahetet. Néhány nappal később kiderült, hogy erről szó sincs. Egyelőre egy országban sem vezették be a fix, négynapos munkahetet, de pozitív példákat Magyarországon is találni. Megkérdeztük a budapestieket, szerintük van-e esély itthon a rövidebb munkahétre, kivitelezhető lenne-e, valamint ők maguk el tudnák-e látni a feladataikat négy nap alatt.

Reménykedsz a négynapos munkahétben? Ne éld bele magad!

Reménykedsz a négynapos munkahétben? Ne éld bele magad!

Hiába javítja a hatékonyságot a negyedik ipari forradalom sosem látott mértékben, nem biztos, hogy mindenképpen négyre csökken majd a munkanapok száma – mondta a Világgazdasági Fórum (WEF) negyedik ipari forradalmi platformjának vezetője, Danil Kerimi a CNBC konferenciáján. A szakember szerint még az is előfordulhat, hogy még többet kell majd dolgoznunk.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.