A brit szupergazdagok egy része elhagyhatja az országot, ha a Munkáspárt megnyeri a választásokat és eltörli az offshore vagyon adóvédelmét.
A külföldi értékpapírokba fektető kínai befektetési alapok a hatóságok nyomására bejelentették, hogy felfüggesztik, illetve korlátozzák a lakossági befektetők felé való értékesítést. A lépés mögött egyértelműen a belföldi részvények iránti gyér kereslet felrázása áll – írja a Financial Times.
Egy tenger alatti csővezeték megrepedése miatt 26 ezer hordónyi, azaz két olimpiai méretű úszómedence térfogatának megfelelő mennyiségű olaj folyt ki a Mexikói-öbölben, Louisiana közelében. Számos olajipari vállalat tengeri kitermelését leállították a Deepwater Horizon katasztrófa óta a legsúlyosabbnak nevezett olajkiömlés miatt.
Az Európai Adóügyi Megfigyelőközpont globális minimumadót vetne ki a milliárdosokra, ez évente 250 milliárd dollárnyi adóbevételt hozhatna be.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki műsora. A mai adás első részében az adóparadicsomokról volt szó, amelyek közé egyesek szerint Magyarország is sorolható az alacsony társaságiadó-kulcs miatt. Ugyanakkor a gazdag magyar magánszemélyek nem hozzák, hanem éppen ellenkezőleg: viszik ki a pénzüket, olyan mennyiségben, hogy az már a hazai GDP-hez mérhető, annak közel 5 százaléka. Vendégünk volt Szabó Dániel, a Portfolio markoelemzője. A második blokkban az újabb ukrán támadási hullámról volt szó, amelyet az orosz védvonalak megtörése érdekében indítottak. Erről Huszák Dánielt, lapunk Globál rovatának elemzőjét kérdeztük.
Az egész világon súlyos veszteséget okoznak az adóparadicsomok az országok költségvetéseinek. A vállalatok adóelkerülési gyakorlatai dollárszázmilliárdnyi bevételkiesést jelentenek, de a magánszemélyek offshore-vagyonainak kimenekítése is súlyos veszteséget okoz. Magyarország egyrészről adóparadicsom a cégeknek, de a hazai GDP közel 5 százalékát mentették ki a legvagyonosabbak - derül ki a Tax Justice Network friss jelentéséből.
A kínai támadástól való félelem hatására egyre több tajvani latolgatja a pénzkimenekítés lehetőségeit, és nem csak a szupergazdagok – számol be a hírről a Financial Times.
Az Egyesült Államok csütörtökön 5 millió dollárig (kb. 2 milliárd forint) terjedő jutalmat tűzött ki olyan információkért, amelyek egy szingapúri állampolgár letartóztatásához vezetnek. A vád szerint Kwek Kee Seng által vezetett cég Észak-Koreába történő illegális olaj- és luxuscikk-szállításokban vett részt – jelentette a Yonhap.
A Svájc Bankárok Szövetsége által közölt becslés szerint az ország „tikos” bankjai 213 milliárd dollárnyi orosz vagyont őrizhetnek. Erre úgy derült fény, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók minden korábbinál nagyobb bepillantást engedtek a banki trezorok belsejébe.
Októberben majdnem 140 ország állt be az OECD 15 százalékos globális minimumadóra vonatkozó kezdeményezése mögé. A megállapodás lényege, hogy 2023-tól egységesen 15 százalékos társasági adót alkalmaznának a kormányok, de az értékhatárok miatt ez várhatóan csak 100 multinacionális vállalatot érint majd. Főként a nagyobb államok érdekeit szolgálja ez a lépés, de dr. Magyar Csaba, a Crystal Worldwide vezérigazgatója szerint egyes országok adópolitikája protekcionistább és szövevényesebb annál, hogy egy huszárvágással meg lehessen szüntetni a multik adóelkerülési technikáit és az offshore-ozást. Erre a jelenségre legutóbb a Pandora botrány is rávilágított.
Április elején hatályba lépett az OECD-nek az a standardja, amely eredményeként az adóhatóságok rálátást kaphatnak az adóparadicsomokban bejegyzett társaságok tevékenységére és azok legfontosabb pénzügyi adataira. Bár még kérdéses, hogy a NAV ezeket az információkat mire fogja felhasználni, de több, előszeretettel használt adóminimalizálási módszer is veszélybe kerülhet.
A Laura-hurrikán elvonulását követően elkezdték visszaköltöztetni az amerikai olajvállalatok az alkalmazottaikat az offshore fúrótornyaikra a Mexikói-Öbölben – írja a Reuters.
Jelenleg már több mint 10 ezer olyan cég van bejegyezve Magyarországon, amelynek az éves nettó árbevétele meghaladja az egymilliárd forintot; ezek közül pedig majdnem 7000 olyan, amelyek teljesen magyar érdekeltségbe tartoznak - közölte az Opten Kft. kedden.
Tavaly év végén már 202 ezer milliárd dollárt tett ki a magánkézben lévő vagyon a világban, az éves összevetésben 12%-os vagyongyarapodásban egyértelműen szerepet játszott a kedvező részvény- és tőkepiaci környezet. A BCG legfrissebb Global Wealth riportja szerint továbbra is Észak-Amerika a legvagyonosabb régió a világban és ott van a legmagasabb egy főre jutó vagyon is. Mindeközben az offshore országokban tartott vagyonok is egyre nőnek, tavaly ez nyolcezermilliárd dollárt tett ki, ebben a tanulmány szerint a szigorúbb adópolitikák ellenére is további bővülés várható
Minden eddiginél nagyobb területet nyitna meg az offshore, vagyis tengeri olaj- és gázkutatás és termelés előtt Donald Trump. A csütörtökön bejelentett terv alapján az energiaipar számára átadandó területek között védett északi-sarki, atlanti- és csendes-óceáni területek is találhatók. Míg az olajipar üdvözölte a lépést, nem csak környezetvédők, de republikánus vezetésű államok támadták a terveket.
Csupán néhány nappal, de az Oxfam megelőzte az Európai Bizottságot és közzétette saját listáját az általa adóparadicsomnak tartott országokról. Négy uniós tagállam is érintett.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Mérsékelt elmozdulások az európai részvénypiacokon.
Térképen is a háború állása.
Nagy tervei vannak a Monzónak.
De van azért kényelmetlenség.
A politikus a költségvetési bizottság kérdéseire válaszolt – miniszterként lehet, hogy utoljára?
Nagy hiány jöhet még a következő 3 hónapban.