Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében történelmi kontextusba helyeztük, hogy mi vezethetett Donald Trump azon döntéséhez, hogy vámokkal próbálja meg stabilizálni Amerika külkereskedelmét. Szó esett arról is, hogy milyen új pólusok alakulhatnak ki a világban, és mindez milyen következményekkel járhat Magyarország számára. Vendégünk Matura Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem docense volt. A második részben azt vizsgáltuk, hogy állhat-e valamilyen tudatos energiapiaci stratégia az amerikai vámintézkedések mögött – egy olyan terv, amely akár az olajárak zuhanásához is hozzájárulhatott. Erről Mohos Kristófot, a Portfolio olajipari elemzőjét kérdeztük.
Az iraki olajminisztérium ismét kijelentette, hogy készen áll az észak-iraki Kurdisztán régióból származó olajexport újraindítására a Törökországba vezető vezetéken keresztül, amely közel két éve zárva van – számolt be a Bloomberg. Irak és Törökország ezen patthelyzete veszélyezteti az OPEC terveit is.
Az OPEC+ a hétfői ülésén nem változtatott olajkitermelési tervein, figyelmen kívül hagyva Donald Trump amerikai elnök felszólítását az olajárak csökkentésére. A szervezet áprilistól fokozatosan kívánja növelni a kitermelést, miközben továbbra is óvatosan kezeli a globális kereslet ingadozásait – számolt be a Bloomberg.
Az OPEC olajtermelése decemberben napi 120 ezer hordóval csökkent, főként az Egyesült Arab Emírségek termelésének visszafogása miatt. A lépés a globális olajárak támogatását célozza, de az elemzők kétségesnek tartják, hogy a piaci túlkínálat hamarosan megszűnik – számolt be a Bloomberg.
Szaúd-Arábia jelentősen csökkenti az olaj árát ázsiai vevői számára, miközben az OPEC+ továbbra is halogatja a kitermelés fokozásáról szóló döntését. Az árkorrekció a gyenge keresleti kilátásokat tükrözi, különösen Kínában – írja a Bloomberg.
Hatalmas bizonytalanság övezi a hazai autósok számára is fontos olajár alakulását. Az elmúlt napokban inkább az áresés narratívája erősödött meg, miután két neves amerikai befektetési bank is csökkentette a Brentre vonatkozó árfolyam-várakozását. Ezt a globális kínálat várható növekedésével magyarázzák, amiben az OPEC-kartellnek is van szerepe, írja a Yahoo Finance.
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) hétfői havi jelentésében csökkentette a 2024-es globális olajkereslet növekedésére vonatkozó előrejelzését. A szervezet az első félévi gyengébb adatokra és a Kínára vonatkozó pesszimistább várakozásokra hivatkozott – írja a Reuters.
Nem igazán tudtak hozzászokni az autósok az 5-össel kezdődő árhoz a hazai benzinkutak totemoszlopain, mindössze pár hétig tartott ez az átmeneti időszak. Mától kezdve ismét a lélektani határ fölé került az üzemanyag ára, ráadásul a dízel a benzinnél is nagyobb mértékben drágult az elmúlt hetekben. Elemzésünkben utánajárunk, hogy mi áll a látványos drágulás és az érdekes dinamika hátterében, illetve ami talán a legfontosabb: vajon jelenleg tényleg drágának mondható a magyar benzin?
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint középtávon számtalan kihívással kell megküzdenie a globális olajpiacnak: a strukturális változások átformálják az olajkeresletet, miközben a növekvő olajkínálat az évtized végéig jelentős nyomást gyakorolhat az árakra. A tiszta és energiatakarékos technológiák terjedése lassítja a globális olajkereslet növekedésének ütemét, amit a fejletlenebb és gyorsan növekvő gazdaságokból érkező, megnövekedett igény sem tud majd kompenzálni - az IEA szerint ezért 2030-ig bezárólag tetőzhet a kőolaj iránti kereslet. Mit lép vajon ebben a környezetben az OPEC, és hogyan fog alakulni az amerikai kitermelés? Áttolódik az olajkereskedelem keletre, jöhet Európában a dízelhiány?
Vasárnap összeültek az olajhatalmak, hogy megvitassák a következő hónapok kitermelési politikáját. A találkozók a vártnál eseménydúsabban alakultak, a döntéseket meredek olajár-zuhanás követte, ilyen mértékű esést már több, mint fél éve nem tapasztaltunk. De vajon jól értelmezi a piac az OPEC döntését, vagy esetleg túlreagálás lehet az ilyen mértékű olajár-esés? Miért nem olyan kedvező a helyzet, mint ahogy elsőre látszik? Ami talán a legfontosabb: mit jelent mindez a hazai üzemanyagokra nézve, ismét egekbe szökhet a benzin ára Magyarországon?
Az OPEC+ szövetség az elemzői előrejelzésekkel összhangban meghosszabbította a nyersolajtermelésre vonatkozó csökkentését 2025-re, az új kitermelési célszámban benne van az Egyesült Arab Emírségek termelésnövelése és további önkéntes csökkentések is. A döntés a kartell indoklása szerint a kereslet-kínálat egyensúlyának fenntartására irányul a változó globális gazdasági környezetben - tudósított a Cnbc.
Annak ellenére, hogy a vasárnapi döntéshozó ülésüket online tartják az olajnagyhatalmak, több OPEC+ miniszter tervezi, hogy Szaúd-Arábia fővárosába, Rijádba repül – írja a Reuters.
Az indiai Reliance Industries, a világ legnagyobb finomítókomplexumának üzemeltetője egyéves megállapodást kötött az orosz Rosznyeftel, hogy havonta legalább 3 millió hordó kőolajat vásárol, a vételárat pedig rubelben fizetik meg - közölte négy, az ügyet ismerő forrás az Indian Expresszel. A rubelfizetés felé való elmozdulás fontos lépés azután, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a nyugati pénzügyi rendszer alternatíváit szorgalmazza a kereskedelem megkönnyítése érdekében, dacolva az amerikai és európai szankciókkal.
Emelkedik a kőolaj ára kedden, miután a piaci szereplők arra számítanak, hogy az OPEC+ továbbra is fenntarthatja a termeléscsökkentést, szakemberek szerint pedig a gyenge dollár is segíti a fekete arany emelkedését.
A héten péntektől tovább csökkennek a hazai üzemanyagárak - írja a holtankoljak.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tegnapi értékelése szerint az üzemanyagkereskedők eleget tettek a kormány kérésének, a hazai piacon forgalmazott benzin- és dízel ára elérte a szomszédos országok áraiból képzett referenciaértéket. Továbbra is közelről figyeli a kormányzat az üzemanyagpiaci folyamatokat, ezért elemzésünkben megnézzük, hogy az Európai Bizottság legfrissebb adatai alapján jelenleg hol helyezkedik el a régiós mezőnyben a magyar benzin és dízel.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Milei átfogó stratégiai lépésre szánta el magát.
A válasz a befektetéseink szempontjából sem mindegy.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Az ukrán vezérkar vizsgálatot indított.
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?