
Már a kezdetektől fogva tudatosan, nemzetközi piacokat célozva építette fel az Asura Technologies-t a három cégalapító, Kiss-György Máté, Leginusz László és Mándi Péter. Videóanalitikával kezdtek foglalkozni, megoldásaik könnyen beépíthetők parkolási, közlekedésbiztonsági, és útdíj rendszerekbe. A cél az volt, hogy olyan technológiával foglalkozzanak, amelyre a jövőben nagy lesz a kereslet, és még nincs telítve a piac. Három kontinensen, rengeteg országban vannak jelen, Thaiföld és Szingapúr után erőteljesen terjeszkednek Ázsiában, de a húzópiac az Amerikai Egyesült Államok.
"Nem sokkal nagyobb feladat a magyar viszonylatokhoz képest nemzetközi területeken vállalkozni. Ugyanazt a fejlődési ívet kell bejárni, ugyanúgy lesznek csalódások, visszautasítások, viszont, ha sikerrel jársz, egész más egy külföldi piac. Skálázhatóság szempontjából jóval nagyobb lehetőségeket rejt. Ugyanannyi energiával ugyanannyi idő alatt nagyjából ugyanarra a szintre lehet eljutni, mint Magyarországon, ehhez az elejétől kezdve persze tudatosan nemzetközi kommunikációs és értékesítési kultúrát kell kialakítani. A legnagyobb különbség talán az, hogy a magyar piac sajátosságai miatt egy ponton túl nincs akkora növekedési potenciál, mint például az amerikai piacon” – mondta a Portfolio-nak Kiss-György Máté.
Az elmúlt években nagyon sok informatikai cégnek okozott gondot a munkaerőhiány, azonban az Asura Technologies ebből a szempontból szerencsés helyzetben van, gyakorlatilag nincs fluktuáció. Az ügyvezető szerint ez leginkább a cégen belül uralkodó hangulatnak tudható be: nincsenek hierarchikus erőterek, a cél az, hogy aki dolgozik, az közben jól is érezze magát.

"12, néha 16-18 órát dolgozunk együtt. Ha valaki nem érzi jól magát, az el fog menni, ez tény. Nem a csocsón meg a billiárdon múlik a hangulat, hanem azon, hogy hogyan bánunk egymással. Döntési szinten nyilván nálunk is van hierarchia, de emberi szinten nincs, és erre kritikusan figyelünk a menedzsmenttel” – mondta Kiss-Görgy Máté, hozzátéve, ami még vonzó a munkavállalók számára az a fejlődési lehetőség.
A fejlesztők idővel belekóstolhatnak a mesterséges intelligenciával történő munkába, van lehetőség új dolgokat tanulni, kreatív munkával foglalkozni.
"A pénz önmagában nem motiválja az elkötelezett fejlesztőket. A fejlesztők szerintem kicsit úgy működnek, mint a zenészek, vagy a művészek, alkotók: persze, fontos, hogy a munkájukkal pénzt is keressenek, de az is nagyon fontos, hogy élvezzék, amit csinálnak, teremthessenek. Teret, izgalmas feladatokat kell biztosítani a számukra” – mondta a cégvezető.
A közlekedés megreformálása jelenti a jövőt
Az Asura Technologies sok területtel foglalkozik, Magyarországon az ORFK például alkalmazza a Házi Karantén Rendszerüket, benne saját fejlesztésű arcfelismerő megoldásukkal, amivel a hatóság személyes rendőri jelenlét nélkül is ellenőrizni tudja a hatósági házi karanténba rendelt személyek esetében a karantén szabályainak betartását.
A világ több országában használják azt a rendszert, amivel rendszám, jármű és arcfelismerés kombinációja alapján történik az automatikus beléptetés. Amire azonban most leginkább fókuszálnak, az a 24/7 kapu és sorompómentes parkolás ellenőrző rendszer fejlesztése és üzemeltetése az Egyesült Államokban.
Jelenleg 11 amerikai államban, 100 helyszínen érhető el a szolgáltatásuk, de az idei befektetésnek köszönhetően idén várhatóan 200 új helyszínnel bővül az ügyfélkör.
"Egy 400 milliós piacról beszélünk, amiben óriási potenciál rejlik. Amerikában a nagy felhőkarcolók melletti üres beton területet általában ingatlanalapok tulajdonolják, amik, míg be nem építik azokat, kiadják egy operátornak, aki pedig parkolót létesít. Nincs igazán digitalizáció jelenleg, lassan követik az informatika által nyújtott lehetőségeket és trendeket ebben a szektorban. A leggyakrabban egy rendszám-alapú parkolóautomatával és jegyellenőrökkel oldják meg a parkolási díj beszedését, de ez nem túl hatékony. A mi megoldásunkhoz viszont nem kell jelentős beruházás: kamerarendszert telepítünk, jellemzően 3-3,5 méter magas póznákra helyezzük az alapvetően közép kategóriás, elérhető árú kamerákat, amelyeken a mi mesterséges intelligencia alapú szoftverünk fut, ami viszont a több szögből rögzített képeket összehangoltan monitorozza, elemzi, és ezek alapján képes leolvasni a rendszámot, követni a járművet, kialakítani a logikát a döntéshez. Ezután egy állami adatbázisra kapcsolódva ez alapján le kérdezi a tulajdonosok adatait és kiszámlázza a büntetést azok számára, akik nem fizettek parkolási díjat” – magyarázta a rendszer működését Kiss-György Máté. Az operátornak ez nagyon megéri, hiszen nem kell parkolóőröket fizetnie, nem kell költeni sorompó kiépítésére sem, a bevétel azonban megsokszorozódik.
A cégvezető kitért arra is, Amerikában a parkolási rendszer a magyar gyakorlathoz képest kevésbé kiforrott, néhol van már ugyan lehetőség SMS küldéssel vagy mobil applikáción keresztül fizetni a parkolási díjat, de a legelterjedtebb gyakorlat máig a parkolóóra használata.
Peruban útdíjfizetés ellenőrzését végzik az autópályán, ahol az útdíj ellenőrző rendszerhez szállítják az elhaladó járművekről rendszám és jármű adatokat. Ebben a rendszerben is nagy lehetőség rejlik, elsősorban az ázsiai piacon, de akár Amerikában is a cégvezető szerint. A rendszer lényege, hogy pusztán a kamerákon futó szoftveres megoldással képesek ellenőrizni a rendszámokat és hogy az adott kocsi jogosan hajt-e fel az autópályára, nem szükséges az igen költséges, ám jelenleg leginkább használt lézeres rendszer kiépítése ahhoz, hogy a jármű kategóriákat megállapítsák a díjfizetés kapcsán.
"A szoftverünk bármilyen gyártó kamerájával kompatibilis, a telepítés gyors és költséghatékony, és az algoritmus képes felismerni és kategorizálni a járműveket: nem okoz gondot a rendszám, a jármű gyártmányának, típusának, színének felismerése, és a mesterséges intelligencia miatt az egyedi kategóriák betanítása sem. Ez különösen jól jöhet olyan helyen, ahol a lézer például nem működik kifogástalanul: Ázsiában, ahol nagyon sok országban a számunkra megszokotthoz képest kissé kaotikus a közlekedés és nem jellemző a sávtartás az autópályán. A lézer azonban csak egy-egy sávot tud pásztázni, a mi technológiánk viszont ennél kifinomultabb" – jegyezte meg a szakember, hozzátéve, a cég nevének választása sem véletlen, az általuk fejlesztett termékekhez szorosan kapcsolódik: az aszúrák a buddhizmusban olyan félistenek, akiket jellemzően négy fejjel és 4-6 karral szoktak ábrázolni. Mindenről tudnak, mindent "látnak" és több dologgal képesek egyszerre foglalkozni – ezt a cég a technológia által valósítja meg a mindennapokban.
Befektető nélkül nincs előrelépés
2019. októberében a GB & Partners Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. által kezelt Exim Exportösztönző Magántőkealap részesedést szerzett az Asura Technologies-ban, 700 millió forintot invesztálva a vállalkozásba, idén januárban pedig 10 millió dollárt, megközelítőleg 3,2 milliárd forintot fektetett az Asura amerikai leányvállalatába. A vezérigazgató elmondta, egyértelmű volt, hogy a növekedéshez befektetésre lesz szükségük, több piaci szereplővel is tárgyaltak, de a GB & Partners volt az, amellyel kezdettől megvolt az összhang, és a befektetés mellé olyan plusz tudást, támogatást tudnak nyújtani számukra, amely a cég javát szolgálja. A tőkealap a mindennapi működésbe nem szól bele, a tanácsadói nézőpont, amit nyújtanak, viszont előre viszi a céget.
Jelenleg a legnagyobb kihívást az Asura Technologies számára a hirtelen és folyamatos növekedés jelenti. Mint az ügyvezető elmondta, szervezetileg és módszertanilag is változtatniuk kell, miközben vigyázni szeretnének arra, hogy a most jellemző kreatív, "összezárós grundhangulat" ne vesszen el. Kihívást jelent a magyar és az amerikai csapat összecsiszolódása is, a kulturális különbségek leküzdése.
Miután elsősorban a külföldi piacokon vagyunk jelen, ez azzal járt, hogy az elmúlt két évben általánossá váltak a 16-18 órás munkanapok, az időeltolódás miatt gyakran dolgoztunk éjjel
– mondta a cégvezető, hozzátéve, a chiphiány miatt a kamerák beszerzése is lassabban megy, ugyanakkor gyorsan és hatékonyan reagáltak a kialakult helyzetre, így sok céghez képest még versenyelőnybe is kerültek.
"Nincs varázslat. Egy cégalapítás után az ember szinte belehal a munkába, az alapítók eleinte minden pénzüket a vállalkozásba fektették, mert fizetést kellett adni az alkalmazottaknak. Volt, hogy az órámat, autómat adtam el, mert kellett a pénz a cégnek. Nincs titkuk a sikeres embereknek és sikeres cégeknek. Rengeteget kell dolgozni, és közben embernek kell maradni" – tette hozzá.
A cikk megjelenését a GB&Partners Kockázati Tőkealap-Kezelő Zrt. támogatta.
Fotók: Asura Technologies
Győzött Trump és a kriptolobbi: elfogadták Amerikában a stablecoinok új szabályozását
Ez lesz az első ilyen szövetségi szintű törvény.
Arab technológiai óriással kötött stratégiai védelmi ipari együttműködést a 4iG leánycége
Három megállapodás is született a felek között.
"Szuperüzletre" készül Zelenszkij Trumppal, Ukrajnától kaphat drónokat Amerika
Más országokkal is tárgyal az ukrán vezetés.
Az Orbán-kormány gazdaságpolitikáját bírálta, és egy új bankvásárlást is belengetett Csányi Péter
Szerinte öt éven belül be kellene vezetnünk az eurót.
Együttműködési megállapodást kötött a 4iG az Egyesült Arab Emírségek két vezető cégével
Az egyik a Yettel anyacégének a többségi tulajdonosa.
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre Jelentős könnyítést fogadott el az Országgyűlés a laká
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
