
Az elmúlt évben komoly visszaesést szenvedett el a fintech szektor: finanszírozási oldalon, globális szinten közel 50 százalékos volt a visszaesés a megelőző évhez képest, de Faluvégi Balázs wealthtech szakértő szerint a dealek számában már korántsem volt ilyen nagy mértékű a zuhanás.
Nem arról van szó, hogy a fintech kipukkadt volna, egy konszolidáció zajlik, a befektetők sokkal inkább diverzifikálnak, próbálják megosztani a kockázatokat
– mondta. A szakértő szerint ágazati és régiós szinten is nagy különbségek vannak, de tény, hogy nagyon régóta nem kapott ekkora pofont a fintech piac. Ugyanakkor a szolgáltatások elterjedése a színfalak mögött továbbra is zajlik, csak a transzformáció nem biztos, hogy pont olyan formában megy végbe, ahogy azt eleinte elképzelték.
A több mint 25 millió felhasználóval rendelkező Revolutot jó eséllyel majdnem mindenki ismeri, de ha például valaki egy magyar banknál vezet értékpapírszámlát, nem feltétlenül van tudatában, hogy közvetve egy magyar fintech cég szolgáltatásait veszi igénybe. Ez a Dorsum, amely a legtöbb számlavezető banknál a befektetési rendszerekhez adja a szoftveres hátteret: a magyar fintecheknél az árbevétel 89 százaléka B2B szolgáltatásokból érkezik – mutatott rá a szakértő, hogy attól még, hogy a felhasználó közvetlenül nem találkozik vele, ezek a folyamatok zajlanak.
A szigorú szabályozás sokáig „megóvta” a pénzügyi szektort az innovációtól
Lemák Gábor, a Fintech Group alapítója szerint a fintechek az internet megjelenésével együtt indultak, az ugyanis megkérdőjelezte a korábban ismert értéklánc szereplőinek létjogosultságát, és jelenleg is az átalakulás folyamata zajlik. A technológia arra világít rá, hogy
ebben az értékláncban a hagyományos közvetítőknek lejárt az idejük, amennyiben nem tudják a digitális gazdaság lélektanát átvenni és digitálisan gondolkodni.
Ennek lett az eredménye, hogy az internet megjelenését követően 20 éven át az összes iparágban a nagy szereplők nagyon súlyosan sérültek, adott esetben ki is estek, vagy átalakultak, gondoljunk csak arra, hogyan áldozott le a videókölcsönzőknek a Netflixnek köszönhetően, vagy változtatta meg az Amazon a könyvkiadás piacát.

Egyetlen iparág maradt, amelyik képes volt kivédeni a technológia diszintermediációs hatását, a szigorú szabályozói környezetnek köszönhetően, ez pedig a pénzügyi iparág.
A bankszektorban 20 év késéssel merült fel az a kérdés, hogy a digitális iparágban úgy kell-e továbbra is szolgáltatni, ahogy az internetet megelőzően tettük. Erre volt a válasz a fintech.
– tette hozzá Lemák, aki szerint a szektor tavalyi visszaesése egy teljesen természetes reakció, leképezése volt a világgazdasági eseményeknek.
„Ha megnézzük az amerikai részvényindexet, 2022-ben két iparágat érintett nagyon súlyosan, az egyik a technológiai iparág, a másik a pénzügyi. Ez a kettő együtt a fintech” – mondta. Ezt a 40 százalékos leértékelődést láttunk a fintecheknél is. Ezt lekövette a befektetői piac is, a recessziós várakozások mellett a fintechbe sem ment tőke. De a szakértő szerint ez csak egy pillanatnyi megingás, egy 20 éves evolúció eredménye.
A következő évek nagy durranása a wealthtech lehet
Faluvégi szerint tavaly két olyan alágazat volt a fintechen belül, amelyek a legkevesebbet estek vissza - 41, illetve 36 százalékot - ez a wealtech, illetve a tőkepiacokkal kapcsolatos technológiai terület volt. „Korábban mindenki a neobankokról beszélt, a kriptókról, a blockchainről, vagy egy idő után a BNPL-ről, sokkal kevésbé volt szó a wealthtech szolgáltatásról.
A bankoknál a legjobb jövedelmezőség a befektetési területen van, ezért a jövőben a payment és a wealthtech közeledni fog egymáshoz, és el fog jönni az a pont, ahol az ügyfélélmény az lesz, hogy már észre sem vesszük, hogy a kettő hol válik el egymástól. „Ha ma vásárolni szeretnék egy állampapírt, át kell tennem a pénzem egy folyószámláról egy értékpapírszámlára, majd törhetem a fejem, hogy milyet vásároljak, nem kapok a számlavezető banktól megfelelő befektetői tanácsadást. Egyre nagyobb lesz az igény arra, hogy ezek a területek együttműködjenek” – mutatott rá a szakértő, ki szerint az angolszász országokban erre egyre több példát látni, de Magyarországon is bevezettek már a bankok wealthtech szolgáltatásokat, másik oldalról pedig a startupoknál is most már próbálkoznak számlavezetéssel, bankkártyával stb., sőt, a neobankoknál is elérhetőek befektetési termékek.
Kell-e félni egy neobank dominótól?
Faluvégi nem tart attól, hogy nagyon komoly neobank csődhullám következhet be, legalábbis olyan, amiben az ügyfelek elvesztik a megtakarításaikat. „Amíg nem látom annak a jeleit, hogy komoly tőkeáttétellel fognak rendelkezni, addig ettől nem félek. Elképzelhető, hogy a szolgáltatás akadozni fog, vagy compliance problémák lépnek fel, és valamilyen szintű konszolidáció is várható, sok cég ki fog esni, de inkább felvásárlások, beolvadások útján” – tette hozzá a szakértő.
Lemák szerint azonban nem ennyire rózsás a helyzet, szerinte körülbelül 300 neobank van a világon, amiből jelenleg durván 1 százalék nyereséges. „Több mint tíz év után a neobankok üzleti modellje még mindig iszonyúan sérülékeny. Az első években rengeteg tőkét elégettek, és nagyon sok ügyfelet el is értek, viszont tíz év után befektetői oldalról a tőkearányos megtérülés (return on equity) nem mondhatnám, hogy meggyőző. Nagyon súlyos problémák vannak, és egy ponton, ha nem tudnak újabb tőkét behozni, kénytelenek lesznek elmozdulni új üzleti modellek irányába” – mondta a szekértő, aki rámutatott, hogy nem véletlen, hogy az EU-ban a neobankok egy része elkezdte beszerezni a banki működéshez szükséges licenceket, mert az az üzleti modell továbbra is működik.
A megtérülés a bankoknál továbbra is 12-13 százalék, öt évvel ezelőtt 17-18 volt, és ez a modell a válságokban is működik, mert képesek univerzális szolgáltatásokat - payment, befektetési szolgáltatást, hitelezést - nyújtani, így a rosszabbul teljesítő üzletágakat ki tudják balanszírozni.
Ezzel szemben a fintecheknek nincs sok termékük, jellemzően payment termékük van, mert a licencük nem enged teret másnak. Innentől kezdve az ő marzslehetőségeik be vannak szűkülve, a return on equity erősen mínuszos, és felmerül, hogy ki fogja túlélni: az, aki képes lesz megszerezni a banking licencet, vagy aki képes lesz alternatív üzleti modelleket behozni.
Azt várom, hogy a következő 3-4 évben egy erőteljes konszolidáció lesz, ez az inkumbenseknek remek lehetőség lesz a bevásárlásra, mert áron alul tudják majd megvenni ezeket a neobankokat, miközben hozzájutnak egy 10-20 milliós ügyfélbázishoz
– tette hozzá a szakértő.
A cikk megjelenését a podcastot készítő OXO Technologies Holding támogatta.
Bizonytalankodnak a befektetők, keresik az irányt a tőzsdék
Fontos gyorsjelentések jönnek a héten.
Tűzszünetet jelentett be Vlagyimir Putyin, Harkivben nyomulnak az oroszok - Háborús híreink hétfőn
Cikkünk folyamatosan frissül.
Sarkos véleményt mondott Zelenszkij Putyin tűzszünetéről: csak parádézni akar
Az ukrán elnök szerint a világ nem akar május 8-ig várni a fegyvernyugvásra.
Víz nélkül maradhat Spanyolország? - Megbénulhat az ivóvízellátás
Súlyos károkat okoz az áramhiány.
Drámai pillanatok az amerikai hadihajón: hullámsírban végezte a méregdrága Hornet
Az F/A-18-as egy repülőgép-hordozóról zuhant a tengerbe.
Most jön csak el Putyin ideje? – Trumpnak elege van, kihátrálhat a béketárgyalásokból
Európai és ukrán tisztviselők ettől tartanak.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Két dolgon múlhat, hogy ki lesz a következő pápa: ők lehetnek a következő katolikus egyházfők
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.