Nagy a baj a magyar földeken, sorra dobják be a törülközőt a gazdák
Gazdaság

Nagy a baj a magyar földeken, sorra dobják be a törülközőt a gazdák

Portfolio
A magyar mezőgazdaság jelentős átalakuláson ment keresztül az elmúlt évtizedben, ami a gazdaságok számának drasztikus csökkenésében és a termelési struktúra átrendeződésében mutatkozik meg. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint 2023 júniusában mindössze 198 ezer gazdaság működött az országban, ami 18 százalékos visszaesést jelent 2020-hoz, és 33 százalékos csökkenést 2013-hoz képest – írja a Népszava.
Valamennyi „forró” agrártémával foglalkozik a Portfolio Csoport háromnapos Agrárszektor Konferenciája december 2-3-4-én Siófokon. Jelentkezz te is az év kihagyhatatlan agrárszakmai csúcsrendezvényére!

Az agrárszektor átalakulása különösen szembetűnő az állattenyésztés területén. Az állattartó gazdaságok száma tíz év alatt negyedére zsugorodott, ami részben az uniós támogatáspolitika növénytermesztést preferáló irányának, részben pedig az ágazatot sújtó állatbetegségeknek és megnövekedett takarmány- és energiaköltségeknek tudható be.

A változások eredményeként jelentősen átrendeződött a mezőgazdaság szerkezete.

Míg 2013-ban a növénytermesztő gazdaságok aránya 45,6 százalék volt, ez 2023-ra 73 százalékra emelkedett. Ezzel párhuzamosan az állattartók részesedése 39,5 százalékról 15 százalék alá csökkent.

A vegyes gazdaságok aránya lényegében változatlan maradt, 7,9 százalék körül mozog.

A koncentráció folyamata jól látható: a legkisebb, 4000 eurónál alacsonyabb standard termelési értékkel (STÉ) rendelkező gazdaságok száma csökkent a legnagyobb mértékben, 54 százalékkal. A nagyobb méretkategóriákba tartozó gazdaságok száma jelentősen nőtt, k a 100 ezer és 500 ezer euró közötti STÉ-vel rendelkezők száma több mint a kétszeresére bővült.

A KSH adatai szerint a teljes hazai STÉ 45 százalékát a legnagyobb termelők állítják elő, miközben arányuk a gazdálkodói állományon belül mindössze 1,1 százalék.

Ez azt jelenti, hogy az egy gazdaságra jutó STÉ 2013 és 2023 között majdnem két és félszeresére, 40,2 ezer euróra nőtt.

A támogatások elosztása is tükrözi a szektor átalakulását. 2021 és 2023 között a gazdaságok 29 százaléka részesült vidékfejlesztési támogatásban, ami jelentős növekedés a korábbi időszakhoz képest.

Ezek a támogatott gazdaságok használják az ország mezőgazdasági területének 78 százalékát, és tartják a teljes állatállomány 79 százalékát.

Az adatok arra engednek következtetni, hogy a hazai agrártámogatások egyre nagyobb hányada áramlik a nagyobb vállalkozások felé, míg a kisebb gazdaságok részesedése csökken.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Holdblog

New York, te kommunista...

Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

Ez is érdekelhet