
A járvány és a kisgyermekes anyák kihívásai
A pandémia alatt az iskolák és óvodák bezárása miatt a szülőknek – különösen az anyáknak – otthon kellett maradniuk gyermekeikkel. Ez nemcsak a napi teendők megszervezését nehezítette meg, hanem sok esetben a munkahely megtartását is veszélybe sodorta. Az adatok azt mutatják, hogy a közoktatási intézmények bezárását követően a kisgyermekes anyák munkaerőpiacról való kilépésének valószínűsége 4,9 százalékponttal nőtt a társadalom többi részéhez képest.
Az alábbi ábrán azt láthatjuk, hogy a kisgyermekes nők munkaerőpiaci aktivitása milyen ütemben zárkózik fel a társadalom többi csoportjához képest a gyermek 2-7 éves korától (az ábra vízszintes tengelyén a -8. negyedév), egészen a gyermek 9-14 éves koráig (az ábrán a 9. negyedév). A kék vonal egy normál időszakot ábrázol, a 0. időszak 2016. 1. negyedévét mutatja. Ebben az időszakban a nők teljes felzárkózása a 7. negyedévben történik meg, ekkor éri el a kék vonal a 0 értéket.

A piros vonal a COVID-19 járvány időszakát jelöli, ahol a 0. időszak 2020 első negyedévét jelöli. A 2020 első negyedévet megelőző időszakban a kisgyermekes nők aktivitási rátájának felzárkózási üteme egybeesik, vagy kissé meghaladja a 2016-ban, normál időszakban tapasztalt ütemet. A COVID-19 járvány kitörését követően azonban ez a felzárkózási ütem megtorpan, és egészen 2021 második negyedévéig stagnál, de még a legutolsó megfigyelt negyedévben sem történik meg a teljes felzárkózás a népesség többi részében megfigyelt aktivitási rátához.
Hosszú távú hatások
Bár a járvány alatt sok anya elveszítette állását, ennél aggasztóbb, hogy a munkaerőpiacra való visszatérésük a járvány után is lassúbb, mint más társadalmi csoportoké. 2023 végére a kisgyermekes anyák foglalkoztatottsága még mindig rosszabb volt, mint egy járványmentes időszakban várható lett volna.
A kutatás szerint ennek egyik fő oka az, hogy
a munkaerőpiaci aktivitásuk visszaesése nem egy átmeneti sokk volt, hanem egy tartós trenddé vált.
A járvány alatt sokan vonultak ki a munkaerőpiacról, és a későbbiekben sem tértek vissza – részben a gyermeknevelés miatt, részben pedig azért, mert a munkaerőpiac nem nyújtott számukra megfelelő lehetőségeket.
Mi állhat a háttérben?
A kutatás kiemeli, hogy az anyák munkapiaci visszatérésének üteme a gyermekek életkorától is függ. Normál esetben, amikor a gyermekek idősebbek lesznek, az anyák nagyobb eséllyel térnek vissza dolgozni. A COVID-19 azonban ezt a természetes folyamatot megtörte:
az adatok szerint a kisgyermekes anyák aktivitási rátája még a járvány után is alacsonyabb maradt.
Ennek egyik lehetséges magyarázata, hogy a járvány alatt megnövekedett az otthoni teendők száma, és sok esetben az oktatási intézmények online oktatási formái még hosszabb távon is nagyobb szülői jelenlétet igényeltek. Emellett azok az anyák, akik állásukat elveszítették, gyakran nehezen tudtak újra elhelyezkedni, hiszen a gazdasági környezet sem minden esetben segítette a visszatérést.
Lehetőségek és tanulságok
A kutatás eredményei világosan mutatják, hogy a kisgyermekes anyák foglalkoztatottságának kérdése nem csupán egyéni szinten jelent problémát, hanem szélesebb társadalmi és gazdasági következményekkel is jár.
- Az egyik legfontosabb tanulság, hogy a gyermekgondozási intézmények stabil működése alapvető szerepet játszik a nők munkaerőpiaci részvételében.
- Emellett az is egyértelmű, hogy az állami támogatási rendszereknek rugalmasabbá kell válniuk, hogy jobban igazodjanak a munka és a család egyensúlyának kihívásaihoz.
- A járvány rámutatott arra is, hogy az oktatási és a munkaerőpiaci politika nem működhet elszigetelten: a gyermekek oktatása és a szülők foglalkoztatása szorosan összefüggő kérdések.
Konklúzió
A kisgyermekes anyák munkaerőpiaci helyzete a járvány után sem tért vissza a korábbi szintre. A kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a COVID-19 hatása nemcsak azonnali sokk volt, hanem hosszabb távú következményekkel is jár. Ahhoz, hogy ezek a hatások enyhüljenek, célzott szakpolitikákra és a munkavállalás feltételeinek rugalmasabbá tételére lenne szükség.
A kérdés tehát továbbra is nyitott: hogyan lehetne segíteni a kisgyermekes anyák visszatérését a munka világába úgy, hogy közben a családi élet és a gyermeknevelés szempontjai se sérüljenek?
A teljes tanulmány itt érhető el: Szabó-Morvai, Ágnes; Vonnák, Dzsamila: Kisgyermekes anyák munkaerőpiaci helyzetének alakulása középtávon a koronavírus-járványt követő időszakban. Közgazdasági Szemle 72: 1 pp. 50-58. , 9 p. (2025)
Szabó-Morvai Ágnes a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) Közgazdaságtudományi Intézet (KTI) és a Debreceni Egyetem munkatársa.
Vonnák Dzsamila a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) Közgazdaságtudományi Intézet (KTI) munkatársa.
A cikk a szerzők véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
18 év után először tüdőpestisbe halt bele egy arizonai lakos
A "fekete halál" ma már rendkívül ritka betegség.
Ejtették a vádat az orvos ellen, aki sóoldatot adott be a Covid-oltások helyett
Megsemmisítette a vakcinákat.
"Arcátlan és tiszteletlen": így jellemezte a vámfenyegetést az EP kereskedelmi bizottságának vezetője
Azonnali lépéseket sürget.
Trump váratlan bevándorlási fordulata: mégis kellenek az emberek Amerikának?
Donald Trump meglepő kijelentést tett a Fox Newsnak adott interjújában!
Milliókat érő Pokémon kártyák tűntek el – a tolvaj pontosan tudta, mit akar
113 ezer dollár volt az értékük.
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón
Mi a baj a statisztikáról szóló törvény új, anonimizálásra vonatkozó definíciójával?
A Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról szóló 2025. évi LXVII. törvény* több ponton is módosította a hivatalos statisztikáról szóló
Hulladékhő újragondolva: így fűtik Finnországban az otthonokat
Az adatközpontok működése hatalmas mennyiségű hőt termel, amely a legtöbb helyen kárba vész. A pazarlást felismerve Finnország a számítógépes feldolgozólétesítmé
Balásy Zsolt (és a HOLD) új kollégát keres
Az After Hoursben is elhangzott, a LinkedIn-en is fent van: junior elemző kollégákat keres a HOLD. Ritkán hirdetünk meg elemzői állást nyilvánosan, szóval kérünk minden... The post Balásy Zsol
ESG szabályozás 2025: fontos változások és lehetőségek a magyar vállalatoknak
Az elmúlt hetekben több fontos változás is történt az ESG nemzetközi és magyarországi háza táján. Blogbejegyzésünkben a legfontosabb módosításokat és tudnivalókat gyűjtöttük össze 20
Spórolj energiát, kapj pénzt - új lehetőség a vállalkozásoknak!
A KEHOP Plusz-4.1.6-25 kódszámú hitelkonstrukció célja, hogy kedvezményes, kamatmentes kölcsön révén segítse a mikro-, kis- és középvállalkozásokat, valamint a víziközmű szolgáltatókat
Nyaralás helyett elemzőt keresünk Zsidayval
Zsiday Viktorral junior elemzőket keresünk, ahelyett, hogy nyaralnánk. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, You

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Ismét pofon vágta Európát a kínai autóipar
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
Hogy érinti a magyar gazdákat, ha Ukrajna tényleg csatlakozik az Európai Unióhoz?
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Mégis hogy mehetett csődbe egy nagy utazási iroda?
Ennyire erős a verseny?
