
Senkit nem lep meg, hogy a férfiak általában magabiztosabbak a képességeikben, mint a nők. Ez különösen igaz a természettudományok, a technológia, a mérnöki tudományok és kiváltképp a matematika területén annak ellenére, hogy a tényleges matematikai teljesítményben mért különbség a fiúk és a lányok között ma már kicsi.
Az alábbi ábra azt mutatja, hogyan alakul az OECD országaiban a nemek közötti különbség a matematikai készségek önértékelésében (azaz abban, hogy a fiúk és a lányok mennyire gondolják magukat jónak matekból), ahhoz a különbséghez képest, ami a negyedikes diákok tényleges tesztpontszámaiból adódik a Trends in International Mathematics and Science Study (TIMMS) adatfelvételben.
Az egyenes vonal ott van, ahol ez a két különbség egyforma, azaz a fiúk pont annyival gondolják magukat jobbnak matekból, mint a lányok, amennyivel ténylegesen jobbak is. Minél feljebb van egy ország a vonalhoz képest, annál kevésbé megalapozott a fiúk relatív önértékelése a teljesítményükhöz viszonyítva.
A fiúk szinte az összes országban túlbecsülik a matematika tudásukat a lányokhoz képest, és a matematika önértékelésben mért különbség a fiúk és a lányok között háromszor akkora, mint a tesztpontszámbeli különbség.
A fiúk átlagosan 0,1 szórásegységgel jobbak matekból, mint a lányok, azonban 0,3 szórásegységgel gondolják magukat jobbnak.

A matektudás önértékelésében mért nemek közötti különbség azért lényeges, mert
- elbátortalaníthatja a lányokat attól, hogy matematikai tudást igénylő pályákat válasszanak,
- hozzájárul ahhoz, hogy a nők alulreprezentáltak maradjanak a tudományos területeken,
- és fenntartja a nemek közötti bérkülönbségeket.
Ez különösen nagy probléma azokban a szakmákban, ahol munkaerőhiány van – például a mérnöki területeken.
Ha tehetséges nők azért kerülik ezeket a területeket, mert tévesen alábecsülik a képességeiket a férfiakhoz képest, az akár generációkon átívelő felesleges társadalmi és gazdasági veszteségeket okoz.
Kutatásunkban azt vizsgáltuk, mi tartja fent azt az elképzelést, hogy „a fiúk sokkal jobbak matekból, mint a lányok”, különösen olyan családokban, ahol fiú- és lánygyerek is van. Egy Egyesült Királyságban végzett, ikreket vizsgáló kutatás, a Twins Early Development Study (TEDS) adatai alapján próbáltuk jobban megérteni, hogy milyen szerepet játszik ebben a testvérek hatása, a szülői és a tanári előítéletek, valamint a társadalmi sztereotípiák. Eredményeink megerősítik, hogy az objektív matematikai képességek csak kis részben magyarázzák a matektudás önértékelésében mért különbséget, és meglepő módon ez a különbség még nagyobb fiú-lány ikerpárokon belül.
A különbség egyik kulcstényezője a szülők hatása. Azt tapasztaltuk, hogy
a szülők hajlamosak túlbecsülni a fiúk matematikai képességeit, és alábecsülni a lányokét, ezzel korán megerősítve a nemi sztereotípiákat.
A fiúk csak azokban a családokban értékelték felül a matektudásukat a lányokhoz képest, ahol a szülők részéről megjelent ez a torzítás. Érdekes módon – ugyan enyhébben –, de még a gyerekeket tanító matematika tanárok értékeléseiben is megjelent a fiúk tudásának felül-, és a lányok tudásának alábecsülése, annak ellenére, hogy pontosan ismerték a készségeiket.
Nem csak a szülők számítanak a matektudás önértékelésének alakulásában, hanem a testvérek is. Azt találtuk, hogy a fiúknak előnyt jelent, ha van egy magabiztos fiú ikertestvérük: a saját önértékelésük pozitívan korrelál a testvérük önbizalmával. Ugyanez azonban nem igaz a lányokra: ha egy lánynak van egy nagyon magabiztos fiú ikertestvére, az ő saját önértékelése nem lesz magasabb. Ez arra utal, hogy a lányok másképp reagálnak a magabiztos fiú kortársakra – nem motiválódnak (vagy versenyeznek), hanem inkább elbátortalanítva érezhetik magukat.
Bár eredményeink nem értelmezhetők oksági hatásokként, hozzájárulnak a nemek közti munkaerőpiaci különbségek megértéséhez – különösen a vezető pozíciók terén. A nők számára a rendkívül magabiztos férfiak jelenléte sokszor nem inspiráló, hanem éppen visszatartó erő lehet.
Mivel a felsővezetői pozíciókat hagyományosan magabiztos férfiak töltik be, a nők így kettős hátrányba kerülnek: egyrészt kevésbé magabiztosak, másrészt ezt a kevés magabiztosságot sem támogatja a környezet – míg a férfiak önbizalmát igen.
Ez a jelenség akadályozhatja a nők belépését és előrejutását a legmagasabb szintű pozíciókban, amit üvegplafonnak is szoktak nevezni.
A bejegyzés alapjául szolgáló tanulmány: Anna Adamecz, John Jerrim, Jean-Baptiste Pingault, Dominique Shure: Peers, parents, and self-perceptions: the gender gap in mathematics self-assessment. Journal of Population Economics 2025. doi: 10.1007/s00148-025-01087-2. A kutatást az Economic and Social Research Council [grant number ES/T013850/1] támogatta.
Adamecz Anna a UCL Social Research Institute adjunktusa és a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa.
A cikk a szerző véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Véget ért az európai pápák kora? – A számok magukért beszélnek
Folyamatosan csökken az európai katolikus hívek aránya.
Itt a lista: ők a világ leggazdagabb emberei, vannak köztük meglepetések is
Elgondolkodtató adatok a szupergazdagokról.
Kicsoda Greg Abel, akiben a világ egyik legsikeresebb befektetője látja a jövőt?
Warren Buffett átadja a stafétabotot.
Már a CIA-n és az amerikai kémhálózaton is kopog Trump fejszéje: tömeges létszámleépítés jöhet
Nemzetbiztonsági aggályokat vet fel a döntés.
Nagy a baj Amerikában: közel egy éven keresztül nem szállhat fel az Egyesült Államok egyik legdrágább repülőgépe
Földhöz szögezték a "madarakat".
Trumpba és Zelenszkijbe is beleszállt Medvegyev, rendkívüli tájékoztatót hívott össze a Kreml – Háborús híreink szombaton
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Hogyhogy ilyen magasak az adók Magyarországon?
A Bankmonitor legújabb videójában Vörös Benjámin fejti véleményét amagyar adórendszerről. Egy kis történelmi kitekintéssel és nemzetközi összehasonlítással fűszerezve. Ezúttal a magyar
A természet mérnökei, akik segítenek a klímaharcban
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosnak számító faj leginkább gátépítő tevékenységéről ismert, ám
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a


- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Csányi Péter: akár 35-40 ezer forint is lehet az OTP árfolyama
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen