Negyedével csökkenhetnek az új EU-források Magyarországnak
Jelentős forráscsökkenés néz ki
Az Európai Bizottság által bemutatott 2021-2027-es uniós költségvetési terv alapján "Magyarország ¬uniós támogatása jelentősen, akár 24 százalékkal csökkenhet" - fogalmazott Vitályos Eszter. Utalt azokra a döntésekre is (például erre és erre, amelyek a következő uniós ciklussal kapcsolatosak és az Európai Parlamentnek születtek. Amint mi is megírtuk: a sarokszámokról nem ott, hanem az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanácsban döntenek majd leghamarabb idén ősszel, de nagyobb eséllyel 2020 második felében, igaz az Európai Parlamentben az ágazati jogszabályok kidolgozásával fokozottan haladnak.
Vitályos Eszter rámutatott arra is, hogy az Európai Bizottság által tavaly bemutatott 2021-2027-es költségvetési terv azt jelentené, hogy a Magyarországnak járó felzárkóztatási források 2018-as árakon egy főre vetítve a mostani ciklusra szóló 320 euróról 260 euróra esnének (ez 19%-os esés lenne és az egyik legnagyobb lenne a tagállamok között).

Az EFOP utóda nyertes lehet
A belengetett forráscsökkentés és a kifizetések jogállamisági feltételekhez kötése kapcsán Vitályos leszögezte:Minden körülmények között kiállunk amellett, hogy a kohéziós politikát az azzal közvetlenül össze nem függő célokkal nem lehet összekötni, legyen szó akár a migrációról, akár a jogállamiságról. Öröm az ürömben, hogy a humán fejlesztések területe a mostaninál akár még nagyobb hangsúlyt is kaphat a teljes pénzügyi kereten belül.
Utóbbi kapcsán azt mondta: az Emberi erőforrás-fejlesztési operatív program (EFOP), illetve annak következő ciklusbeli utóda akár még nyertese is lehet a költségvetési átalakításoknak. A 2021-2027-¬es programozási időszakot az EPOF fejlesztésére szeretnénk alapozni, "amennyiben az Európai Szociális Alap forrásai jelentősen nem csökkennek" - fogalmazott.Rámutatott, hogy a mostani ciklusban közel 981 milliárd forint áll az EFOP-ban a tárca rendelkezésére. "Mivel az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) programjai nagyrészt ebből gazdálkodnak, a tárca által felügyelt területekre fordítható összegek nagyjából megegyeznek a mostani cikluséval. Ha pedig optimistán számolunk, akkor az 1000-1100 milliárdot is elérhetjük" - vázolta.
Az államtitkár az interjúban megjegyezte, hogy jelenleg az összes operatív program körülbelül 9184 milliárd forintból gazdálkodik. Amint egy minapi elemzésünkben rámutattunk:
ezt a keretet már el is osztotta a kormány a nyertesek között, hiszen a támogatási adatbázis szerint jelenleg a megítélt támogatások teljes volumene 9204 milliárd forint, a hatályos szerződések állománya pedig 8960 milliárd forintot tesz ki.
Vitályos azt is kiemelte, hogy hazánk a Brüsszelből 2014-2020 között lehívott források arányával nemcsak a V4-csoport államai között, hanem a régió többi országával összevetve is a legjobb eredményt nyújtja eddig, hiszen a ciklusra járó keret 32%-át lehívták már a magyar hatóságok.Az államtitkár azt is megjegyezte, hogy "az összes programban megítélt támogatás hatvan százalékát már kifizették". "Ezek elsősorban a munkanélküliség csökkentését, a gazdasági növekedést és a versenyképesség felpezsdítését segítették" - tette hozzá.
A kifizetésekben az éllovas 1365 milliárd forinttal a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP), és a közlekedés hálózatának és infrastruktúrájának fejlesztésére irányuló Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program (IKOP), illetve a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban (TOP) is meghaladták a kifizetések az ezermilliárd forintot. A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programban (KEHOP) 818 milliárdot, az EFOP közel ezermil¬liárdos keretéből 663 milliárd forintot fizettek ki eddig tájékoztatása szerint.
Így néz ki most az EFOP
Az interjúban bemutatta Vitályos, hogy milyen célokra fordítanak ebből a közel 1000 milliárdos EFOP-ból a mostani ciklusban. A program több ágazat fejlesztésére irányul: idetartoznak az oktatási, az egészségügyi, illetve a szociális és felzárkóztatási területet érintő fejlesztések, valamint a kulturális intézményeket, az egyházi és civil szervezeteket, a sportot támogató programok, továbbá a család- és ifjúságpolitikát érintők.A főbb területek információi:
- Az alapfokú oktatás területén az iskolai lemorzsolódást szolgáló fejlesztésekre és a köznevelésre, valamint a mindenki számára elérhető felsőoktatás megteremtésére 350 milliárd forintot meghaladó összeget fordít a tárca. Vitályos kiemelte: az uniós fejlesztések azért fontosak, mert támogatják az alulteljesítő iskolák felzárkóztatását, a korszerű pedagógiai módszerek bevezetését és a természettudományos tárgyak népszerűsítését is. Lényegesnek tartja azt is, hogy az EFOP-ból jut a nyelvvizsgához kötött felsőoktatási felvételi sikeres teljesítésének támogatására is, csakúgy, mint a digitális tananyagok és eszközhasználat fejlesztésére.
- A felsőoktatás területén három fő irányról beszélt. Az egyik a duális, gyakorlatorientált képzések támogatása, amely célokat két pályázattal, összesen 6,93 milliárd forinttal segítette a tárca. A második fő terület a felsőoktatási intézmények infrastruktúrafejlesztése: erre a kormányzat 28,5 milliárdot szán. A harmadik irány az innovációs fejlesztések támogatása: idetartozik a hallgatók nemzetközi mobilitásának segítése, a kutatói kapacitások bővítése és az együttműködések elősegítése, amelyek célokra 82 milliárd forintos fejlesztési támogatást biztosít a tárca hat pályázat keretében. Kiemelte: 28 állami oktatási intézménynek adtunk uniós támogatást.
- Az egészségügyi fejlesztési programokra az EFOP teljes keretéből jelentős összeget, több mint 148 milliárd forintot fordít a tárca. Ebből megközelítőleg 85 milliárd forint az infrastruktúra bővítését, míg a fennmaradó 63 milliárd humán jellegű fejlesztéseket szolgál. Azt is megjegyezte: jelenleg hatvan kórházban van felújítás és eszközbeszerzés és külön kiemelte a pécsi és debreceni fejlesztéseket.
- A szociális ágazat támogatása az egyik legnagyobb a tárcánál, ezért ide több mint 350 milliárd forint jutott a mostani pénzügyi időszakban. Példaként említette a Biztos Kezdet Gyerekházak programot, amely azt célozza, hogy a hátrányos helyzetű gyermekek családban, közösségben maradjanak és elsősorban a leszakadó térségekben, a szociálisan hátrányos helyzetben lévőkön segít, ahol a szülők nem dolgoznak vagy egyéb más problémákkal küzdenek. Ilyen otthonok már közel száz helyen létesültek az országban, és napi négy órában vannak nyitva, így a szülőkkel együtt, de felügyelet mellett vannak a gyerekek hároméves korig. Több tízmilliárdot költ a tárca arra is, hogy az idősek számára fenntartott több száz férőhelyes szociális intézményekbeli személytelen ellátás helyett 6-12 fős lakóotthonokat vagy támogatott lakhatási formákat alakítsanak ki. A szociális ágazatban dolgozók képzéseire is jelentős összegeket költenek, így 2023-ra a fejlesztéseknek köszönhetően csaknem negyvenezer humán közszolgáltatásban dolgozó szakember vehet részt uniós forrásból támogatott oktatásokon.
- A sportcélú programokra a kormányzati forráson kívül az EFOP-ból is jut pénz, itt olyan projektekre fordít a tárca 14 milliárd forintot, amelyek a szabadidősport életvitelszerű gyakorlására ösztönöznek vagy a mindennapos iskolai testnevelés minőségi fejlesztését szolgálják.
Címlapkép forrása: MTI Fotó Sóki Tamás

Új világ jön a bedőlt hiteleknél: nagy horderejű törvényt fogadott el a parlament
A fogyasztó szemszögéből nem lesz változás
Súlyos támadás érte Dnyiprót, az Oszkil nyugati partján hódítanak az oroszok - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
„Elképesztő, hogy egy amerikai elnök lúzernek nevezheti a Fed vezetőjét” – Milyen károkat okozhat a Trump-jelenség?
A michigani Kalamazoo College professzora beszélt erről.
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (


- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.