
A magyar válaszadók gazdasági kilátásai meglehetősen pesszimisták, de ezzel nincsenek egyedül az EU-ban: az államszövetségi és a magyar átlag szerint a válaszadók 20%-a vár javulást országa gazdasági helyzetében a következő 12 hónapban – derül ki a kutatásból.
Magyarországon ugyanez az arány szintén 20%, azonban a romlást várók aránya eléri a 34%-ot.
A személyes pénzügyi helyzet tekintetében a magyar válaszadók 63%-a ítéli jónak jelenlegi helyzetét, ami elmarad az EU27-es 68%-os átlagtól.
Mik a magyarok legnagyobb problémái?
Az Eurobarométer felmérése szerint Magyarországon a legfontosabb társadalmi és gazdasági problémának az inflációt és a megélhetési költségek emelkedését tartják az emberek.
A válaszadók 45%-a említette ezt, míg az EU27 átlaga 33%.
Az általános gazdasági helyzet szintén kiemelt kérdésként jelenik meg itthon: míg az EU-s átlag szerint 18% tartja ezt az egyik legfontosabb problémának, Magyarországon ez az arány 26%.
Az egészségügyi ellátás állapota Magyarországon is az egyik legfontosabb társadalmi kérdés: a hazai válaszadók 28%-a szerint az egészségügy az egyik legégetőbb probléma, ami valamivel magasabb az EU-s átlagnál, amely csupán 15%.
Ugyanakkor olyan kérdések, mint például a környezetvédelem és az éghajlatváltozás, kevésbé kapnak figyelmet Magyarországon: míg az EU-s válaszadók 12%-a tartja ezt prioritásnak, Magyarországon ez az arány mindössze 7%.
A lakhatás, az államadósság és az oktatási rendszer is megjelenik a problémák között, de ezek kisebb hangsúlyt kapnak. A lakhatási problémák például az EU-ban átlagosan 4%-ot érintenek, Magyarországon viszont alig említik.
Ezzel szemben a kormányzati adósság jelentősége nagyobb Magyarországon (16%), mint az uniós átlagban (12%).
Az adatok így azt jelzik, hogy a magyar lakosság bizonytalannak érzi a gazdasági jövőt, különösen az infláció és az emelkedő megélhetési költségek miatt.
A legfontosabb problémák között Magyarországon az infláció és a gazdasági helyzet kiemelt figyelmet kap. A válaszadók 45%-a nevezte meg az inflációt mint az ország legégetőbb problémáját, szemben az EU27-es 33%-os átlaggal.
Jobban bíznak a magyarok az EU-ban, mint a kormányban?
Az Európai Unió intézményeibe vetett bizalom Magyarországon mérsékelt. Az EU-s intézményekbe vetett bizalom mértéke 50%, ami az EU27 51%-os átlagához közeli érték.
Ugyanakkor az ország kormányába vetett bizalom csak 41%, míg az EU-s átlag 39%.
Ez az adat arra utal, hogy a magyar lakosság véleménye megosztott a kormány és az uniós intézmények megítélésében.
Mit gondolnak a magyarok a háborúról?
Az ukrajnai háborúval kapcsolatosan a magyar válaszadók támogatják az EU által tett lépéseket, különösen a humanitárius segítségnyújtást. A megkérdezettek 84%-a egyetért azzal, hogy az EU segítse a háború áldozatait, ami csupán néhány százalékponttal marad el az EU27-es 87%-os átlagtól.
Az Ukrajna EU-tagjelölti státuszának megadását illetően azonban a támogatás aránya Magyarországon mindössze 49%, szemben az EU-s átlag 60%-kal, ami azt mutatja, hogy a magyar közvélemény megosztott ebben a kérdésben.
Az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók kérdésében már nagyobb különbségek mutatkoznak. Az EU-átlag szerint a válaszadók 71%-a támogatja a szankciókat, míg Magyarországon ez az arány csupán 52%. Ez a különbség a magyar lakosság óvatosabb megközelítését tükrözi, amely mögött gazdasági érdekek és az orosz energiaszállításoktól való függőség állhat.
Ugyanez a megosztottság tapasztalható az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatás esetében is, amelyet Magyarországon a válaszadók 49%-a támogat, szemben az EU27-es 68%-kal.
A magyarok médiafogyasztási szokásai alapján elsősorban televízión keresztül tájékozódnak az európai politikai kérdésekről. A válaszadók 51%-a jelölte meg a televíziós hírcsatornákat elsődleges hírforrásként, ami némileg elmarad az EU-s átlagtól. Az online hírforrások népszerűsége Magyarországon hasonló az uniós trendekhez, bár kisebb mértékben jelenik meg a válaszadók körében.
Az EU-t egyre jobban szeretik Európában
A felmérés szerint az európaiak 51%-a bízik az EU-ban, ami 17 éves csúcsot jelent, különösen a fiatalok (15-24 évesek) körében, akiknek 59%-a vallott hasonló véleményt. Az Európai Bizottság iránti bizalom is 51%-on áll, ami szintén rekordszintű. A válaszadók 74%-a érzi magát EU-polgárnak, miközben 61% optimista az EU jövőjét illetően.
Az unió pozitív imázsa továbbra is erős: 44% tartja pozitívnak, 38% semlegesnek, és csupán 17% negatívnak az EU megítélését.
A válaszadók 69%-a szerint az EU rendelkezik elégséges hatalommal és eszközökkel ahhoz, hogy megvédje gazdasági érdekeit a globális piacon, míg ugyanennyien tartják az EU-t a világ bizonytalan helyzetében stabilitást nyújtó térségnek.
A középtávú prioritások között a biztonság és védelem (33%), a migráció (29%) és a gazdaság (28%) kerültek az élre, míg a megújuló energiába és fenntartható mezőgazdaságba történő befektetések szintén kiemelt területként szerepelnek.
Az euró támogatottsága soha nem volt ilyen magas: az EU egészében 74%, míg az eurózónában 81% támogatja a közös valutát. A gazdasági helyzet megítélése is javuló tendenciát mutat, mivel az európaiak 48%-a tartja jónak a gazdasági állapotokat.
Összességében az Eurobarométer adatai azt mutatják, hogy Magyarországon a gazdasági helyzettel kapcsolatos aggodalmak dominálnak, miközben az uniós intézmények iránti bizalom mértéke mérsékelt. Az infláció és a megélhetési költségek emelkedése továbbra is komoly kihívást jelent, míg a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés terén tapasztalható pozitív hozzáállás reménykeltő a jövőre nézve. Ezek az eredmények fontos iránymutatást nyújthatnak a politikai döntéshozóknak mind hazai, mind uniós szinten.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Megszólaltak a szirénák Kijevben, orosz bombaeső hullott a fővárosra – Háborús híreink vasárnap
Három halálos áldozatról szólnak a hírek.
Észt külügyminiszter: Oroszország célja, hogy letörölje Ukrajnát a térképről
Elviselhetetlen a nyomás.
Most akkor tényleg jön az újabb fekete hétfő a tőzsdéken?
Lecsapott Trump, kritikus napok jönnek.
Trump új gazdasági csomagja: adókedvezmények a gazdagoknak, megszorítások a szegényeknek
Hatalmas összegeket csoportosítanak át.
Hadiipari célpontokra mért csapást az orosz hadsereg
Az ukránok folytatták a tömeges dróntámadást.
Már mindent bevetnek a cégek a munkahelyi stressz ellen
Egyre több cégnél meditációs gyakorlatok, jógaórák vagy pszichológiai tanácsadás is elérhetők.
Putyin helikoptere is veszélybe került egy ukrán dróntámadásban
Ezt állítja egy orosz parancsnok.
Túl sok áramot termelnek Pakisztánban, a feleslegből elkezdenek bitcoint bányászni
Az ország a kriptoeszközök és a mesterséges intelligencia felé fordul.
Munkaszüneti napok, áthelyezett munkanapok 2026 - így tervezzen!
Megjelent a Magyar Közlönyben a 2026-ban esedékes ünnepnapok, pihenőnapok és plusz munkanapok végleges listája. A rendelet azt is meghatározza, hogy mely hétvégén kell majd dolgozni, és mely h
Hogyan legyél anyagilag sikeres a húszas éveidben?
Folytatva a szombati sorozatot, most egy tízéves cikket teszek ki. Mostanra már minden végzős diák túl lehet a vizsgáin és jó eséllyel kézhez kapta a diplomáját (illetve az arról szóló iga
Lakásom van, vagyonom nincs?
Prominens magyar politikus: úgy látom, a migrációval - mindegy, hogy országhatárokon át, vagy belül - csak a baj van. Prominens közgazdász bárhol a világon: a...
The post Lakásom van, vagyonom
Lassan bezöldül a világ egyik legnagyobb tava
Afrika szívében, Kenya, Uganda és Tanzánia határain húzódik meg a kontinens legnagyobb édesvízi tava, a Viktória-tó. Ez a hatalmas víztömeg nemcsak Afrika, de a világ eg
10 éves az Összkép Magazin
Rengeteg cikk, sok alapos elemzés, és jó pár szép és erős gondolat a 10 év eredménye. Talán valami többet is létrehoztunk: egy szellemi és lelki megközelítést, ami segít jobban megérteni
Donald Trump vámháborúja: napi érdekek avagy letisztult stratégia?
A napi híreket, bejelentéseket, majd visszavonásokat követve nehéz értékelni, hogy milyen stratégia húzódik meg az amerikai elnök vámokkal kapcsolatos bejelentései mögött. Trump főközgazd
Devizahiteles ügyintézés: mit tehetsz most a banknál?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Devizahiteles ügyintézés: mit tehetsz most a banknál? Megosztó, de aktuális téma A devizaalapú hitelezés hosszú ideje érzékeny és sokakat érintő
Három ábra arról, hogy a kínai ipar lehagyja Európát
Sokáig nehezen nyelte le az átlagos európai kormány, még nehezebben hitte el az utca embere, hogy Kína már nem másol, hanem leversenyzi Európát. Nemcsak többet...
The post Három ábra arról, h


- Drámai időjárás-előrejelzés érkezett: ekkor robbanhat be a pokolian forró nyár Magyarországon
- Közeleg az újabb pusztító háború? – Kiadta a figyelmeztetést a hírszerzés
- Szép csendben építik le az embereket Magyarországon, most omlik össze a nagy béralku
- Megjelent a 100 leggazdagabb magyarról szóló lista, mutatjuk a százmilliárdos vagyonokat
- Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
Száj és körömfájás: már látni a fényt az alagút végén
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?
Fűnyírás mindenáron? Kényszeres kertrendezés helyett megéri kicsit lustának lenni
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Megérkeztek a számok: meglepő helyen kötöttek ki az állampapírkamatok
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?